Haber Detayı
21 Mayıs 2020 - Perşembe 20:33
 
Rektör Şevli; 'Lider bir üniversite olmak istiyoruz'
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, kentte görev yapan yaygın ve yerel basın temsilcileri ile bir toplantı gerçekleştirerek, üniversitenin 5 yıllık stratejik planıyla ilgili görüş ve önerileri dinledi. 'Nasıl bir üniversite?' sorusuna yanıt aradıklarını ve bu kapsamda oluşturulacak olan 2021 – 2025 Staretij Planı öncesi kentin tüm kesimlerine danıştıklarını kaydeden Rektör Şevli; “Artık araştırma üniversitesi olmak istiyoruz. Bundan böyle 1. hedefimiz bu. 3. Nesil bir üniversite olmakla birlikte, bölgesinin lideri bir üniversite olmak arzusundayız ve bu amaçla çalışmalar gerçekleştiriyoruz” vurgusu yaptı.
GÜNDEM Haberi
Rektör Şevli; 'Lider bir üniversite olmak istiyoruz'

Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, 2021 – 2025 Stratejik Plan hazırlıklarını sürdürüyor. Bu kapsamda şuana kadar 4 ayrı toplantı gerçekleştirerek kentteki dinamiklere 'nasıl bir üniversite hayal ediyorsunuz?' diye soran Van YYÜ Rektörü Şevli, 5. toplantıyı da kentteki basın mensupları ile yaptı.

 

Göreve gelir gelmez şehir - üniversite ilişkilerini geliştirme yönünde çalışmalar başlattıklarını belirten Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, video konferans yöntemiyle yapılan toplantıda ilk olarak basın mensuplarına kısa bir sunum yaptı.

 

Toplantının açılışında gazetecilere üniversitede yapılan çalışmaları, personel sayısı, akademik yayınlar ve Van YYÜ’nün bilimsel sıralaması hakkında bilgi veren Rektör Şevli, 5 yıllık planla ilgili multimedya sunumu gerçekleştirdi.

 

STRATEJİK PLAN AMAÇ BÖLÜMÜNE 4. BAŞLIK EKLENİYOR

 

2021 – 2025 Stratejik Plan'ın içeriğine özetle değinen Rektör Şevli, bundan önce amaç kısmında 3 ana başlığı içeren planın bu kez 4 ana başlığa çıkarıldığına vurgu yaptı. Rektör Şevli, Stratejik Plana eklenecek olan 4. amaç başlığının da, halkla, kentle gerçek anlamda bütünleşmeyi hedeflediğini ifade etti.

 

Hazırlık aşamasındaki Stratejik Plandan özetle söz eden Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli, “Bu stratejik planda 4 amacımız var: 1-Girişimcilik ve ar-ge potansiyelini geliştirerek araştırma üniversiteleri arasında yer almak. 2-Yenilikçi ve geleceğe yönelik eğitim öğretim faaliyetleri. 3- Kalite standartları çerçevesinde kurumsal kapasitenin geliştirilmesi. 4-Yerel kalkınma liderliği misyonu ile toplumsal katkı sağlamak” diye konuştu.

 

3. NESİL ÜNİVERSİTE

 

Üniversitenin yeni yol haritasından da söz eden Rektör Şevli, 3. Nesil Üniversite olmak istediklerine işaret etti. Rektör Şevli, “Stratejik planımızla birlikte 3. Nesil Üniversite olma yolunda ilerleyeceğiz. Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’ni Bilim ve İnovasyon Üretim Merkezi’ne dönüştürme yolunda önemli adımlar atacağız. Bu süreçte girişimcilik ve yenilikçilik endekslerimizi arttırmaya çalışacağız. Üniversite-toplum etkileşimini arttırarak küresel bir ağın parçası olma yolunda ilerlemeyi hedefliyoruz. Bölgesel proaktif bağlantılar ve erken aşama inovasyon için motor gücü olacağız. Kısa hedeflerimizden birisi de ülkemizde ilk 30 üniversite arasına girebilmektir. Özetle; bölgesinin lideri, topluma dokunan, gerçek anlamda üniversite – sanayi işbirliği yapan, 3. Nesil Uluslararası bir devlet üniversitesi olma yolunda ilerleyeceğiz. İnşallah stratejik planımız hem ülkemize hem de üniversitemize hayırlı olur” diye konuştu.

 

'ÜNİVERSİTEYE SAHİP ÇIKILMALI'

 

Kent ile bütünleşik ve kente ciddi katkılar sunan bir üniversiteyi oluşturma çabasının karşılık bulması gerektiğini kaydeden Rektör Şevli, kentteki herkesin de üniversiteye sahip çıkmasını arzuladıklarını belirtti.

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İsmail Hakkı Ekin'in de hazır bulunduğu toplantı yaklaşık 3 saat sürdü. Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Rektör, Şevli;, 'Lider, bir, üniversite, olmak, istiyoruz',
Haber Yazılımı