Haber Detayı
28 Nisan 2017 - Cuma 09:32
 
Sağlığın başı 'aşı'
Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, aşı haftası nedeniyle, aşının önemine vurgu yapan bir açıklama yaptı.
SAĞLIK Haberi
Sağlığın başı 'aşı'

Sağlık Müdürü Dr. Yanmaz, aşı haftası nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada; "Aşı, insanları hastalıklardan ve onun kötü sonuçlarından koruyabilmek için sağlam ve risk altındaki kişilere uygulanır. Hafta boyunca, toplumun aşılama konusundaki duyarlılığını artırmak ve eksik aşılı çocukların aşılanmalarını sağlamak amacıyla vatandaşlarımızı bilgilendireceğiz." dedi.
Aşılama konusunda Türkiye'de son yıllarda önemli gelişmeler yaşandığına dikkat çeken Dr. Yanmaz, çocuklarda hastalıkların önüne geçebilmek için aşıların büyük önem taşıdığını söyledi. Dr. Yanmaz, "Çocuklarımızın sağlıklı yaşaması için aşılar son derece gerekli. Çocuklar, aşılar sayesinde birçok hastalıktan korunabiliyorlar" diye konuştu.
Aşılarını uygun sayıda ve uygun aralıklarla almış çocukların yeterince korunmuş olacaklarını dile getiren Dr. Yanmaz; "Uygulanan aşılar kişilere özel olan aşı kartına kaydedilmeli, bu aşı kartı ise mutlaka saklanmalıdır. 'Her şeyin başı sağlık, sağlığın başı ise aşı'dır. Vatandaşlara aşı uygulamaları, aile sağlığı merkezlerinde ve hastanelerde yapılmaktadır. Aşı takviminde yer alan aşılar Sağlık Bakanlığı kurum ve kuruluşlarında ücretsiz olarak uygulanmaktadır. Verilen aşılama hizmetlerinden tüm vatandaşlarımızın faydalanmasını arzu ediyoruz" ifadelerini kullandı.
İl Sağlık Müdürü Dr. Yanmaz yaptığı açıklamada şunları dile getirdi; "Hayatın her aşamasında aşılamanın önemi ve sürdürülebilirliğinin sağlanması; her yaştan insanın korunmasını sağlamak hedeflenmelidir. Çocuklarımızın aşılanmasını sağlayalım. Aşılanma şansını kaçıranlar var ise aşılanmaları için sağlık kuruluşlarına götürelim. Sağlıklı bir toplumun gereği için aşılama hizmetinin vazgeçilemez olduğu bilincini tüm kesimlere ulaştıralım. Aşılama ile sağlıklı bir geleceğe doğru çocuklarımızla birlikte sağlıklı adımlar atalım. Bu konuda vatandaşlarımız Halk Sağlığı Müdürlüğü, Toplum Sağlığı Merkezi, Aile Sağlığı Merkezi ve Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar ve Kanser Şube Müdürlüğü’nden bilgi alabilirler."
 / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sağlığın, başı, 'aşı',
Haber Yazılımı