Haber Detayı
06 Ağustos 2020 - Perşembe 15:51
 
Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu: “Kurallara uyulmasa risk kapıda”
Van İl Sağlık Müdürü Doç.Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, normalleşme süreci içinde pandemide henüz birinci dalganın içinde olunduğunu, kurallara uyulmaması durumunda riskin kapıda olduğunu söyledi. Sünnetçioğlu; "Kurallara uyulmadığı, dikkat edilmediği takdirde bugün veya yarın siz de hasta olabilirsiniz" dedi.
SAĞLIK Haberi
Sağlık Müdürü Sünnetçioğlu:  “Kurallara uyulmasa risk kapıda”

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, yaptığı açıklamada, "Sayın Valimizin başkanlığında sık sık toplandığımız il pandemi kurulunun değerli üyelerinin görüşlerinin alınması ve bunların uygulanması için çalışmalarımız aralıksız devam ediyor. Şu an özel bir şey yapmamıza gerek yok. Vatandaşlardan tek isteğimiz kuralara uyulması. Dün neleri yapıyorsak bugün de aynı şeyleri yapmaya devam edelim. Temas ne kadar fazlaysa hastalığın görülme riskinin de o kadar fazla olabileceğine dikkati çekmek istiyorum. Teması ne kadar azaltırsanız hastalık da daha az görülecektir" uyarısında bulundu.

 

"VATANDAŞLARIMIZ KURALLARA UYMUYOR"

 

Sünnetçioğlu, şunları söyledi; "Yeni tip coronavirüsten özelikle yaşlılarımızı ve kronik hastalıkları bulunanları koruyabilmeliyiz. Bulaş riskinin yüksek olduğunu hatırlatmak isterim. Sadece maske, mesafe ve ziyaretlerden kaçınılmasını istesek bile vatandaşlarımız kurallara uymuyor. Yaşlılarımız virüse yakalanarak can kaybı yaşanıyor. Covid-19 enfeksiyonu risk faktörlerinde yaşlılar ilk sırada yer alıyor. Gençlerimiz üzerine düşen görevi yerine getirmeli, yaşlı ve kronik rahatsızlıkları olan kişilere dikkatedilmeli ve özellikle 65 yaş üstü kişilerde eşlik eden kronik bir hastalık olmasa bile fonksiyonel kayıplar yaşanabiliyor. Kronolojik yaş değerlendirmesinde 55 yaş sınır kabul ediliyor. 65-85 yaş üstündeki kişilerde eşlik eden kronik bir hastalık olmasa bile hem fonksiyonel kayıplar yaşanıyor hem de bağışıklık sistemi zayıflıyor. Ayrıca doğal bağışıklıkta hem de kazanılmış bağışıklıkta yaş ile  birlikte zayıflama  görülmektedir. Yaşlılarımıza sahip çıkalım, huzur ve güven içinde bu süreci geçirebilmek için düğün, taziye ve benzeri ziyaretlerden uzak duralım." 

 

"REHAVETE KAPILMAMALIYIZ"

 

Doç. Dr. Sünnetçioğlu, “Altını önemle çizdiğimiz 'kalabalık ortamlara girmeme' uyarımızla çelişen bir duruma yol açılmamalıdır. Hem sevdiklerimiz hem de kendi sağlığımız için alınacak önlemlerin çok önemli olduğunu hatırlatmak istiyorum. Bu sayede riski sıfır olmasa da en aza indirmeye çalışmalıyız. Hastalığı hafif geçirebilecek olan gençlerin, kendileri için hayati tehlike olmasa bile, taşıyıcı olabilecekleri, hastalığı büyüklerine bulaştırma ve onların yaşamlarını riske atma ihtimalleri olduğunu unutmamaları gerekir. Bu süreci hep birlikte atlatacağız. Rehavete kapılmamalıyız. Pandemi sürecinde kurallara uyan vatandaşlarımıza gösterdikleri hassasiyetler için her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kurallara uymayanları uyaralım, özellikle maske takma, hijyen ve sosyal mesafe koşullarını büyük bir titizlikle hayata geçirmeliyiz" dedi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sağlık, Müdürü, Sünnetçioğlu:, , “Kurallara, uyulmasa, risk, kapıda”,
Haber Yazılımı