Haber Detayı
06 Mayıs 2017 - Cumartesi 09:45
 
Sağlık sorunları masaya yatırıldı
Van’da düzenlenen ve iki gün sürecek olan “Bölgesel 2. Acil Sağlık Hizmetleri Koordinasyon Merkezi (ASKOM) Toplantısı”nda, 5 ilde sağlık hizmetlerinde yaşanan sorunlar ve sıkıntılar ele alındı. “Bölgesel 2. ASKOM Toplantısı”, Hilton Otel’de gerçekleştirildi. Toplantıya Ağrı, Bitlis, Muş ve Hakkâri İl Sağlık Müdürleri, Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, Van Halk Sağlığı Müdürü Dr. Yakup İmren, Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Op. Dr. Heybet Semur ile bu illerden gelen toplamda 97 idareci ve birim sorumlusu katıldı. Dün başlayan ve bugün de devam edecek olman toplantıda, sağlık alanında yaşanan tüm sorunlar masaya yatırılacak ve çözüm önerileri üzerinde de durulacak. Ortaya çıkan sonuç rapora dönüştürülecek.
SAĞLIK Haberi
Sağlık sorunları masaya yatırıldı

TOPLANTININ AMACI
Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, toplantının açılışında katılımcılara yönelik yaptığı kısa bilgilendirmede, “Coğrafyamızda pek çok sorun ve sıkıntı var. Bir şeyler başarmak için bugün ve yarın burada bir çalışma yapacağız. Temel bilgilendirmeler olacak. Herkes bölgesindeki sorunları ve çözüm önerilerini aktarabilir. Toplantımızın başarılı geçmesini diliyorum” dedi. 
Yanmaz, daha sonra da slayt gösterisi üzerinden katılımcı 5 ildeki sağlık hizmetlerine ilişkin genel bilgileri anlattı. 

“AMBULANS EKSİK”
Öğleden önce 4 oturum şeklinde gerçekleşen toplantının ilk oturumunda illerin nüfus durumu, istasyon verileri, personel verileri, çağrı ve vaka istatistikleri ile vakalara ulaşım oranları konuları ele alındı. Bu konulardaki sunumu Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz yaptı.
Sunum sırasında söz alan diğer illerden gelen sağlık müdürleri, yaşadıkları sorunları dile getirdi. Bu bölümde en çok dikkat çekici şikayet ambulans konusunda oldu. Tüm il müdürleri, doğum ve acil hasta oranlarının yüksek ancak buna karşılık ambulans sayısının az olduğunu söyledi. Bir diğer şikâyet ise, şoför sayısının fazla olması oldu. Sağlık yetkilileri, şoför saylarının azaltılması ve şoförlerin sağlık personellerinden olmasını istedi. 
Oturumun devam eden bölümlerinde de bölge genelinde sunulan hizmetin paydaş kurumlarla işbirliği içerisinde aksatılmadan sürdürülmesi, vatandaşlara sunulan acil sağlık hizmetleri kalitesinin artırılması ve işleyişinin kolaylaştırılması karara bağlandı.
Ayrıca bölgesel sorunlar masaya yatırıldı. Kış şartları, yol güvenliği, il dışı sevk oranları, sevk nedenleri ve gereklilikleri ele alındı. Bebek transportunun ıslah edilmesi, anne-bebek ölümleri, bölgesel düzeyde alınacak önlemler, helikopter ambulans sevklerinin geliştirilebilmesi ve bölgede yaşanan sıkıntıların rapor haline getirilmesi, özelikle asılsız ihbarlar gündeme getirilerek çözüm önerileri konuşuldu.

DEĞERLENDİRME MASASI
Bu arada toplantıdaki verileri değerlendiren bir de “değerlendirme masası” oluşturuldu. Değerlendirme masasında oturan 4 sağlık uzmanı, toplantıda tartışılan konularda ortaya çıkan önerileri not etti.
Van İl Sağlık Müdürü Dr. Ergün Yanmaz, değerlendirme masasında bulunan sağlıkçılara “İllerdeki ambulans sayısının takip edilmesi ve yeni doğan ambulans transferi yapılması” talebinin eklenmesini istedi. 
Değerlendirme masasının kaydettiği öneriler ve sorunlar daha sonra sonuç bildirgesine aktarılacak.

DİĞER OTURUMLAR
Diğer oturumlarda ise, hastane acil servisleri, yaşanan sorunlar ve çözüm önerileri ele alınarak, hastane öncesi acil sağlık hizmetleri ile hastanede verilen acil servis hizmetlerinin koordinasyon içerisinde aksatılmadan yürütülmesi karar altına alındı. Bölge illerinin sağlık kapasitelerinin daha verimli kullanılabilmesini sağlamak için iller arası koordinasyonun arttırılması değerlendirme masası tarafından not edildi.

BUGÜN DE SÜRECEK
Toplantı bugün de 4 oturumla devam edecek.
Oturumlarda, helikopter ve uçak sevklerinde yaşanan sorunlar, ambulans kazaları, hizmet içi eğitim, hap eğitim ve önemi ele alınacak. 
Bu oturumlardan ve dünkü oturumlardan elde edilen ve değerlendirme masası tarafından not edilen çözüm önerilerinin karara bağlanması ile toplantı son bulacak.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Sağlık, sorunları, masaya, yatırıldı,
Haber Yazılımı