Haber Detayı
10 Ekim 2018 - Çarşamba 13:32
 
“Sağlıkta Şiddet Yasası” talebi
Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ve Van-Hakkâri Tabip Odası tarafından yapılan ortak basın açıklamasında, “Sağlıkta Şiddet Yasası” çıkarılması talep edildi.
SAĞLIK Haberi
“Sağlıkta Şiddet Yasası” talebi

İstanbul’da, geçtiğimiz hafta hastası tarafından silahla vurularak yaşamını yitiren Dr. Fikret Hacıosman için Türk Tabipleri Birliği Merkez Konseyi ile Van-Hakkâri Tabip Odası üyesi sağlık çalışanları tarafından olayın gerçekleştiği saatte Van Bölge hastanesi önünde bir dakikalık saygı duruşu gerçekleştirildi.
Ardından Van-Hakkâri Tabip Odası Başkanı Dr. Özgür Deniz Değer, ortak hazırlan basın metnini okudu.

 

“ÖLDÜRÜLMEYİ KABUL ETMİYORUZ!”
 Sağlık çalışanlarının sıklıkla saldırıya maruz kaldığını belirten Değer, “Sabah işe gitmek için evden çıkıp, iş yerinde şifa vermek için çabaladığımız insanlar tarafından öldürülmeyi kabul etmiyoruz! Sağlık kurumlarında şiddetin kanıksanmasını, normalleştirilmesini kabul etmiyoruz! Sağlığı korumak, hayat vermek üzere kurulmuş bir mesleğin mensuplarının görevi başında öldürülmesini kabul etmiyoruz!” dedi.

 

“SAĞLIKTA ŞİDDET YASASI” ÇIKMALI
'Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın çözüm olmadığını ifade eden Değer, şöyle devam etti:
“İlk günden itibaren yetkilileri uyardık; Sağlıkta Dönüşüm Programı’ndan vazgeçin diye. 2014 yılında TTB olarak titiz bir çalışmayla ‘Sağlıkta Şiddet Yasası Tasarısı’nı hazırladık. Sağlık hizmetinin kamu hizmeti olduğu vurgusundan hareketle… Başta Sağlık Bakanlığı, Hükümet temsilcileri ve siyasi partiler olmak üzere tüm ilgili yerlere birçok kez ilettik. Bunun için defalarca görüşmeler yaptık. Ve bir kez daha Sağlıkta Şiddet Yasası’nın çıkarılması talebiyle, 4 Ekim 2018 Perşembe günü TBMM’de siyasi partilerin Grup Başkanvekilleriyle görüşmelerde bulunduk. Sağlık Bakanı’ndan ve TBMM Başkanı’ndan randevu taleplerimize yanıt bekliyoruz. Sağlıkta Şiddet Yasası’nın hemen şimdi çıkarılmasını istiyoruz.”
Haber: Mürsel ÖNER

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Sağlıkta, Şiddet, Yasası”, talebi,
Haber Yazılımı