Haber Detayı
18 Nisan 2017 - Salı 09:46
 
Şahin: ‘Mücbir sebep’ son bulsun
Van Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler Odası (Van SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin, Van’da uygulanan mücbir sebep uygulamasının olumsuz etkilerine dikkat çekerek, “İlimizde uygulanan mücbir sebep hali halen devam etmektedir. Ne zaman sonlandırılacağı bilinmemektedir. İlimizdeki mükellef sayısına baktığımızda kayıt dışı mükellefin çok olduğu görülmektedir. Meslek camiası olarak kayıt dışılığın karşısında olduğumuzu belirterek ilimizdeki mücbir sebebin bir an önce sonlandırılması ve kayıt dışı kalan mükelleflerin kayıt içine alınarak işlemlerin yapılmasını talep etmekteyiz.” dedi.
EKONOMİ Haberi
Şahin: ‘Mücbir sebep’ son bulsun

Odalar İş Merkezi’nde bulunan Van SMMMO Toplantı Salonu’nda muhasebecilere yönelik eğitim semineri verildi.

DİJİTAL DÖNEM
Seminerin açılışında konuşan Van SMMMO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin, kayıtta yaşanan dijitalleşmeye dikkat çekerek, “Değerli meslektaşlarım, elle defter tutulan dönemden dijitalleşme çağına geldik. Önümüzdeki süreçte bizleri, dijitalleşmenin üst seviyeye çıkacağı ve uyum sağlayabilenlerin ayakta kalabileceği bir dünya beklemektedir. Bu nedenle de bizler dijitalleşme çağına hazırlıklarımızı yapmalıyız. Kâğıtların yerine barkod ve kare kodların hâkim olacağı bir dönemin geldiğinin farkına varmalıyız.” dedi.  

“BEKLENTİLER ARTIYOR”
Kendi mesleklerine yönelik beklentilerin arttığını ifade eden Şahin, şöyle devam etti: 
“Mesleğimiz dijitalleşmeye yıllar önce başladı ve hızla bu süreç devam etmektedir. Önümüzdeki süreçte; beyannamelerin tümünün otomatik, bankacılık sisteminin muhasebeye tam entegre olduğu, tasdik ve onay gibi konuların elektronik hale dönüştüğü, hiçbir yere gitmeden ekranlarımızdan şirketlerin kurulacağı dönemler hiç de uzak değildir. Artık muhasebede de dijitalleşme zamanıdır. Mesleğimiz ve hizmet alanlarımız giderek gelişiyor. Bizden beklentiler artıyor, günümüzde ayakta kalmak istiyorsak müşterilerimizin bütün ihtiyaçlarına cevap verebilecek bilgi ve donanıma sahip olmak zorunluluğumuzun olduğunu unutmamalıyız.”

“MÜCBİR SEBEP SON BULMALI”
2011 yılında yaşanan deprem nedeniyle Van’da uygulamaya konulan “mücbir sebep” uygulamasına da tepki gösteren Şahin, şunları kaydetti:
“İlimizde uygulanan mücbir sebep hali halen devam etmektedir. Ne zaman sonlandırılacağı bilinmemektedir. Ancak bizler meslek mensupları olarak mücbir sebep hali yokmuş gibi işlerimizi yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz. Bu sürenin gerçekten çok uzadığının farkındayız, bu zaman süresi içerisinde yıllar itibariyle tahakkuk eden beyanlara baktığımızda, işlerimizin büyük kısmının yapıldığı görülecektir. Dolayısıyla ilimizdeki mükellef sayısına baktığımızda kayıt dışı mükellefin çok olduğu görülmektedir. Meslek camiası olarak kayıt dışılığın karşısında olduğumuzu belirterek ilimizdeki mücbir sebebin bir an önce sonlandırılması ve kayıt dışı kalan mükelleflerin kayıt içine alınarak işlemlerin yapılmasını talep etmekteyiz. Bu duygu ve düşünceyle ülkemizde yapılan referandum sonuçlarının iyi okunarak ülkemizin demokratik kazanımlarının çıtasının yükseltmesini umut ediyor, geleceğimiz olan çocuklarımıza iyi bir miras bırakılacağını umuyor, hepinizi oda kurullarım adına saygı ile selamlıyorum. Faydalı bir eğitim zamanı geçirmenizi diliyorum.”
Yapılan konuşma ardından muhasebe uzmanı tarafından katılımcı muhasebeci ve mali müşavirlere muhasebeyle ilgili çeşitli konularda seminer verildi. 

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Şahin:, ‘Mücbir, sebep’, son, bulsun,
Haber Yazılımı