Haber Detayı
17 Nisan 2019 - Çarşamba 16:34
 
Sanal oyunlar için acil eylem planı
Son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de ve Van’da da sorun olmaya başlayan, zaman zaman intihar ile sonuçlanabilen “Sanal Oyunlar” ile ilgili il genelinde acil bir eylem planı oluşturmak amacıyla Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanlığı ile S.B.Ü Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Ergen Ruh Sağlığı Birimi ve ildeki tüm kamu kurum ve kuruluşları temsilcileri ile toplantı gerçekleştirildi.
SAĞLIK Haberi
Sanal oyunlar için acil eylem planı

Konu hakkında açıklamada bulunan Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dt. Şebnem Kartal, "Van'da intihar eden 14 yaşındaki kız çocuğumuzun sanal oyun kurbanı olduğunun anlaşılması, dijital dünyanın çocuklar için ne kadar tehlikeli olabileceğini bir kez daha gözler önüne sermiştir" dedi.
Bu nedenle başka çocukların, bu sebeplerle ölümünün önüne geçilmesi için ilimizde bulunan tüm kurum temsilcileriyle bir araya gelindiğini belirten Kartal; "Ailelere ve çocuklara ulaşarak özellikle bazı sanal oyunların ne kadar tehlikeli olduğunun anlatılması, gerek ailelere gerekse gençlerimize İnternetin Güvenli Kullanımı ve Sanal Oyunlar hakkında bilinçlendirilmesi konularında gerekli çalışmaların yapılmasını kararlaştırdık" diye konuştu.

 

"ÇOCUĞUNUZUN İNTERNETTE OYNADIĞI OYUNLARDAN MUTLAKA HABERDAR OLUN!"
 

Van İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dt. Şebnem Kartal, konuya ilişkin şunları söyledi; “Modern hayatın ve dijitalleşmenin de etkisiyle günümüzde çocukların ve gençlerin internette tek başlarına geçirdikleri süre artıyor. Sanal oyunlar çocuklar için, oyun görünümünde bir tuzaktır! Ve bu tuzaklara gerçek hayattan kopuk, yalnızlaşmış, sağlıklı bir iletişim ortamından uzak, özgüven problemi yaşayan çocuklar daha fazla düşebilir. Huzursuz bir aile ortamı bireyleri yalnızlık hissine iter ve bu yalnızlık hissi ile çocuklar internet ortamında yaklaşan tehlikelerin farkına varamaz, varsa da önemsemez. Bu yüzden günümüzde çocukların evde bilgisayar başında olmaları onların 'güvende' oldukları anlamına gelmiyor. Çocukların sosyal medya ve internet ortamında bu tarz tuzaklara düşüp, üzücü olayların yaşanmaması için aileler, çocukların internet kullanma alışkanlıklarını mutlaka takip etmeliler. Oynadıkları oyunları mutlaka birlikte belirlemeliler. Oyun başında ve internette geçirilen sürenin sınırlandırılması ve oyunun çocukların yaşına uygun olması gerekir. Aileler çocukları ile sağlıklı bir iletişim kurmalılar ve çocukların aile içinde kendilerini daha rahat ifade etmelerine olanak tanımalılar. Hem psikolojik hem de fiziksel sorunlarının önüne ancak bu şekilde geçilmiş olur. En önemlisi de internet ortamında 'tanımadığınız' kişilere karşı şüphe ile yaklaşılması ve bu kişilerin hayatımız açısından tehlikeli sonuçlar doğurabileceği çocuklara mutlaka anlatılmalıdır. Aileler bu konuda sorumlu ebeveyn yaklaşımları sergilemeli, internet ve oyun bağımlısı çocuklar için gerekirse bir uzmandan destek almalı ve çocukları sosyal aktivitelere yönlendirmeliler. Sosyal paylaşım ağlarında çocuklarının arkadaşı olup, onların internet dünyasındaki; video izleme, müzik indirme, anlık mesajlaşma ve oyun oynama gibi çevrimiçi alışkanlıklarını düzenli olarak takip etmeliler." / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sanal, oyunlar, için, acil, eylem, planı,
Haber Yazılımı