Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 17:33
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Van’ın dünya ile yarışan bir şehir olmasını istiyoruz”
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çeşitli programlara katılmak üzere Van'a geldi.
GÜNDEM Haberi
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank: “Van’ın dünya ile yarışan  bir şehir olmasını istiyoruz”

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, çeşitli programlara katılmak üzere Van'a geldi. Ferit Melen Havalimanında Vali Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, kurum amirleri ve partililer tarafından karşılanan Bakan Varank, ilk olarak İpekyolu üzeninde faaliyetlerini sürdüren Blueteks Moda Tekstil Atölyesi'ni ziyaret etti. Burada çalışanlarla bir süre sohbet eden Bakan Varank, üretime ilişkin bilgi alarak, incelemelerde bulundu. Bakan Varank, daha sonra beraberindekiler ile birlikte Van Peynirciler Çarşısı'nın açılış programına katıldı. Burada açıklamalarda bulunan Bakan Varank, “Van’ın dünya ile yarışan bir şehir olmasını istiyoruz” dedi.

 

PEYNİRCİLER ÇARŞISININ AÇILIŞI YAPILDI
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, tekstil atölyesi ziyaretinin ardından Van Büyükşehir Belediyesi ve Doğu Anadolu Projesi Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığınca (DAP) yaklaşık 3 milyon lira harcanarak restorasyonu yapılan tarihi peynirciler çarşısının açılışına katıldı.
Çarşının açılış programında ilk konuşmayı Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez yaptı. Peynirciler Çarşısının 1930’lu yıllarda bin 586 metrekare üzerine inşa edildiğini ve uzun yıllar sebze pazarı olarak kullanıldığını kaydeden Vali Bilmez, “Çarşı daha sonra sakatatçılar ve peynircilerin karma kullandığı, pekte hijyen olmayan bir ortamda hizmet vermekteydiler. Doğu Anadolu Projesinin bizlere katkıları ve Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri ile esnafımızla da anlaşarak çalışmalara başladık. Çarşıda 55 dükkan var. 9’u özel mülkiyetken, geri kalanları ise Büyükşehir Belediyemize ait. Buradaki çalışmalarımızı bitirdik ve burayı sadece peynircilere tahsis ettik. Sakatatçılara ise ayrı bir yerde modern bir çarşı kazandırdık. Önümüzdeki günlerde de inşallah oranın açılışını yapacağız. İnşallah bu çarşı hem esnafımız için hem de yöremiz için çok daha hayırlı hizmetlere vesile olacaktır. Turistlerin en çok gezmek istediği mekan haline gelecektir. Biz esnafımızdan bu çarşıya sahip çıkmalarını istiyoruz. Çarşımızın ilimize kazandırılmasında emeği olan herkese bir kez daha şükranlarımı sunuyor, hayırlı uğurlu olmasını temenni ediyorum" dedi.
Daha sonra konuşmasını yapmak üzere kürsüye davet edilen Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yaptığı konuşmada, 50'nin üzerinde dükkana sahip olan çarşının, yaşanan depremler ve diğer fiziki etkenler nedeniyle ciddi zarar görmesi nedeniyle yenilendiğini, Van'ın misafirperverliğini ve eşsiz kültürünü yansıtan Peynirciler Çarşısı'nın gelecek nesillere aktarılmasını istediklerini ifade etti.

 

“KENTLERİN İHTİYAÇLARINA ODAKLANIYORUZ”
Yeni Hükümet Sistemi ile Kalkınma Ajansları ve Bölge Kalkınma İdarelerinin bakanlığa bağlandığını belirten Bakan Varank, "Böylelikle bölgesel kalkınma sorumluluğu çerçevesinde bölgelerimizi ve illerimizi daha ileriye nasıl götürebiliriz bunun gayreti içerisindeyiz. Her bölgenin, her ilin kendine özgü koşulları ve özellikleri var. İllerimizin neye ihtiyacı varsa, hangi alanlarda büyüme potansiyeli varsa, biz o alana odaklanıyoruz. Açılışını gerçekleştirdiğimiz Peynirciler Çarşısı da bu bakış açısının bir ürünü. Çarşımızı aslına uygun bir şekilde yeniden inşa ettik. Doğu Anadolu Kalkınma İdaresi Başkanlığımız projenin tamamını sahiplendi ve bu çarşı için 3 milyon lira kaynak kullandı. Bu hizmet, ilimizde tarım ve hayvancılığa daha çok vatandaşımızı yönlendirecek" dedi.

 

“VAN'IN DÜNYA İLE YARIŞAN BİR ŞEHİR OLMASINI İSTİYORUZ”
Van'ın dünya ile yarışan bir şehir olmasını istediklerini belirten Bakan Varank, en büyük dertlerinden birinin de Türkiye'nin Asya'ya açılan kapısı olan kentin bünyesinde barındırdığı potansiyelleri ortaya çıkarmak olduğunu vurguladı.
Van için hayal ettiklerini, ortaya koydukları vizyonu ana muhalefetin ve kol kola girdiklerinin anlamasının imkansız olduğu ifadelerini kullanan Bakan Varank, konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Çünkü bunlar Türkiye'nin gelişmesi yönünde attığımız tüm adımlara bugüne kadar köstek oldular. Bakın son olarak, Türkiye'nin 20 yıllık hayali olan Türkiye Uzay Ajansı'nın kuruluşunu Anayasa Mahkemesine taşıdılar. Biz bu utanç verici adımı milletimize şikayet ettiğimizde de, telaşla bahaneler uydurmaya çalıştılar. Özrü kabahatinden büyük laflarla hala bu garabeti savunmaya çalışıyorlar. Türkiye'nin hayrına, böylesine vizyoner bir işi geciktirmeye yönelik her adım bu ülkeye, gençlerimize, bilim insanlarımıza ihanettir. Ülkemizin yarınlarına ihanettir. Bunlar biliyorsunuz ülkenin hayrına olan her adımı Anayasa Mahkemesi'ne götürmekle ünlüdürler. 2007’de Cumhurbaşkanı seçtirmemek için Anayasa Mahkemesine başvurup 367 kararını aldırtan, belediyelerin öğrencilere karşılıksız burs vermesini iptal ettiren, başörtüsüne serbestlik getiren düzenlemeyi iptal ettirmek için Anayasa Mahkemesine koşan bunlardı. Maalesef CHP zihniyeti, Türkiye'nin muasır medeniyet yolculuğu önünde en büyük takozdur. Demokrasimizin de, bilimin de, teknolojinin de asıl düşmanı bu zihniyettir. Biz bu anlayışla mücadele ede ede Türkiye'yi hem demokratikleştirdik hem de ülkemizin milli gelirini 3,5 kat artırdık. Allah'ın izniyle bu müdahaleler Türkiye'nin hedeflerine asla zarar veremeyecek."

 

“HERKESİN GÖZÜ 31 MART'TA VAN'DA OLACAK”
Van'ın yıllarca sahipsiz kaldığını belirterek açıklamalarına devam eden Bakan Varank, şu ifadeleri kullandı; “Belediye imkanlarını Van için değil, çocuklarınızı dağa kaldıran eli kanlı teröristler için kullandılar. Bu şehirde nice gencin geleceğini çaldılar. Şimdi önümüzde 31 Mart seçimleri var. Van'a ihanet etmiş bu zavallılar, bugün utanmadan yine sizin kapınızı çalıyorlar. Van için söyleyebilecekleri, size hizmet için konuşabilecekleri tek bir sözleri yok. Van'ın geleceğiyle ilgili kurabilecekleri tek bir hayalleri yok. Bunların yaptıkları tek şey istismar siyaseti. Bunların siyasetinin, savundukları ideolojinin Van'a bir katkısı olabilir mi? Bunlar Van'ın gençlerine istihdam sağlayamaz. Bunlar Van'da belediyecilik yapamaz. Bunlar Van'ı güzelleştiremez. Bunlar yakmaktan, yıkmaktan, kazmaktan anlar. Ben Vanlı kardeşlerime yürekten seslenmek istiyorum. Huzurumuzu bozmak için, Van'daki hizmet dönemini kesintiye uğratmak için 31 Mart'ı ellerini ovuşturarak bekleyenlere asla müsaade etmeyin. Devletimiz tüm imkanlarıyla yanınızda. Askerimiz, polisimiz, jandarmamız tüm güvenlik güçlerimiz evelallah hiçbir çapulcuya göz açtırmaz. Siz bizim arkamızda durduğunuz müddetçe, Van'ın huzurunu kimse bozamaz. İşte o yüzden 31 Mart'ta Van’dan sadece Türkiye'de değil, tüm Avrupa başkentlerinde konuşulacak bir sonuç bekliyoruz. İnanın herkesin gözü 31 Mart'ta Van'da olacak. Van'dan AK Parti'ye çıkacak destek, kurdukları tuzakları yerle bir edecek. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde Van'a yapılan yatırım tutarı 26 milyar lirayı geçmiş durumda.  Van’da hizmetlerin uygulanacağı bir dönem inşallah hepimizi bekliyor. On binlerce vatandaşımıza istihdam yaratacak yeni yatırımlar yapacağız. Gençleri üretime, bilime yönlendireceğiz. Van’ın turizmini, ticaretini canlandıracak adımlar atmaya devam edeceğiz. Kentin turizmini, ticaretini canlandıracak nitelikli adımları atıyoruz ve buna devam edeceğiz. Tüm bunların devamı için 31 Mart önemli bir eşik. Huzur devam etmezse ticaret olmaz, turizm olmaz, istihdam olmaz. Huzurumuzu bozmak isteyenlere fırsat vermeyelim. Van'da 31 Mart'ta hizmet siyasetinin gönül belediyeciliğinin daim olması için yürekli bir şekilde sandıklara gidelim, irademize sahip çıkalım.”
Bakan Varank, açılış konuşmalarının ardından çarşı esnafını ziyaret ederek bir süre sohbet etti ve Van otlu peynirinin tadına baktı.
Açılış programına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Vali ve Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez'in yanı sıra, Ak Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, İrfan Kartal, Abdullahat Arvas, Van Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Vekili Sinan Aslan, İl Jandarma Alay Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanı Adnan Demir , AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Salih Allahverdi, Fazıl Tamer, AK Parti Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva ve vatandaşlar katıldı.

 

PROJE TANITIM TOPLANTISINA KATILDI
Bakan Varank, daha sonra AK Parti Van Büyükşehir Belediyesi Başkan adayı Necdet Takva’nın projelerini açıkladığı programa katıldı.
Burada da bir konuşma yapan Bakan Varank, Bakanlık olarak Van’a yapılan yatırımlarla ilgili bilgi verdi.
Hizmet olarak batı kentleri için ne düşünüyorlarsa Van için de aynı hizmeti düşündüklerini belirten Bakan Varank, şunları söyledi:
“Biz dürüst siyaset taraftarıyız. Van’da başka, İzmir’de başka konuşanlardan olmadık. Bizim için asıl olan Türkiye’nin birliği ve bütünlüğüdür. İstanbul için ne hayal ediyorsak Van için de onu hayal ediyoruz. Batıda hangi hizmet varsa Van’da da o hizmet olsun istiyoruz. Son iki senede Van’a yaptığımız hizmetler bunun en büyük göstergeleridir. İlimizde istihdam oluşturacak yatırımlara önümüzdeki dönemde de devam edeceğiz. Tekstil Kent’in ikinci etabını inşallah ilimize kazandırıyoruz. 16 milyon liralık kaynağı buraya aktararak, 15 bin Vanlı kardeşimize yeni istihdam imkânı oluşturacağız.  İkinci etap 50 fabrikaya ev sahipliği yapacak. Van’ı daha da zenginleştireceğiz. Erciş OSB’ye 13 milyon kaynak aktarıyorum, hayırlı uğurlu olsun. Van inşallah doğunun parlayan yıldızı olacak. Türkiye’nin en modern sınır kapsını Van’a kazandırmış olduk. Van’ın turizmi ve ticareti çok büyük bir canlanma yaşayacak.”

Haber: M.Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sanayi, ve, Teknoloji, Bakanı, Mustafa, Varank:, “Van’ın, dünya, ile, yarışan, , bir, şehir, olmasını, istiyoruz”,
Haber Yazılımı