Haber Detayı
17 Şubat 2018 - Cumartesi 08:34
 
Sayılı müzeler arasında yer alacak
Van Kalesi yanında inşa edilen ve 18 Mayıs Müze Günü'nde açılması planlanan Urartu Müzesi’nin kapasite, yapılan yeni düzenleme ve yer alan eserler açısından Türkiye’deki sayılı müzeler arasında yer alacağı belirtiliyor.
SANAT Haberi
Sayılı müzeler arasında yer alacak

Birçok uygarlığa mekân olan ve 3 bin yıllık bir tarihe ışık tutacak tarihi eserleri bağrında taşıyan Van’da müze düşüncesi ilk olarak 1932 yılında oluştu. O zamana kadar Van’da Milli Eğitim Müdürlüğü yapan Mustafa Noyan’ın girişimleriyle toplatılan eserler için bir depo binası inşa edilerek müzenin ilk temelini oluşturuldu. Eserler depoya sığmayacak kadar artınca bu kez de 1945 yılında, Van Müze Memurluğu kuruldu. Eserlerin teşhir ve tanıtımı için memurluk statüsü de ihtiyaca cevap vermeyince, 1972 yılında Müze Müdürlüğü kuruldu ve Van’ın yanı sıra Hakkâri ve Ağrı’dan toplanan ve satın alınan eserler bu binada ziyaretlere açıldı. Depremden sonra eski müzenin kullanılamaz hale gelmesinden dolayı Van Kalesi yanında yeni bir müze binası inşa edildi. Birçok ayrıntının düşünülerek yer verildiği yeni müzenin, sayılı müzeler arasında yer alacağı kaydediliyor.

DEPREMLE GELEN YENİ DÜZENLEME
50 bin dolayında eserin biriktiği binada yer darlığı nedeniyle az sayıda eserin teşhir imkanı bulması sık sık eleştirilere neden oldu, bunun üzerine Bakanlık, müze binasının hemen karşısında bulunan arsada ek bir binanın inşası için yerel yetkililere talimat verdi. Ancak 2011 yılında yaşanan depremle müze binası kullanılamaz hale gelince bu projeden vazgeçilerek Van Kalesi yanında Urartu Müzesi binası için temel atıldı. Müzenin Mayıs ayında açılması bekleniyor.

 

SAYILI MÜZELERDEN OLACAK
Yetkililer, “100 binin üzerindeki eserleriyle, daha büyük kapasitesi ve çok amaçlı yapısıyla birlikte eserlerin tanziminde benimsenen modern tarzı ve çevre düzenlemesiyle, Van Urartu Müze’sinin, Türkiye’nin sayılı müzeleri arasında yer alacağını” söylüyor. Bir yetkili, “Bırakın Türkiye’yi, Van Urartu Müzesi dünyada sayılı müzeler arasında yerini alabilir” dedi.

 

KENDİ YAĞIYLA KAVRULACAK
Van Urartu Müzesi ile ilgili en farklı gelişme ise, bundan böyle eserlerin çeşitliliği ve eserlerin toplandığı alan ile ilgili olacak.
Şimdiye kadar Ağrı ve Hakkâri’den de eser toplayan ve satın alan müze müdürlüğünün bundan böyle sadece Van bölgesinde eser edinebileceği belirtildi. 
Bakanlığın “Her ile bir müze” projesi kapsamında Ağrı’da müze binası açılırken, Hakkâri’de de Meydan Medrese’nin müze yapılacağı ve bu ilde elde edilen eserlerin burada toplanacağı öğrenildi.

 

LABORATUAR EKSİKLİĞİ
İlkler arasında sayılacak olan ve Van turizmine büyük katkı yapması beklenen Van Urartu Müzesi’nin çalışmalarını en olumsuz etkileyecek olanın ise, ilde, Restorasyon ve Konservasyon Laboratuarı’nın olmayışı olarak gösteriliyor.  
Müzenin bu alanda Diyarbakır’a bağlı olarak çalışma yürüttüğünü belirten yetkililer, müzenin gerçek işlevini görmesi için Van’a mutlaka bir Restorasyon ve Konservasyon Bölge Laboratuarı’nı kurulması gerektiğini ifade ediyor. 

 

“MÜZE GÜNÜ"NDE AÇILACAK!
Van Kalesi yanında altı yıldır yapımı süren ve daha önce Nisan 2018'de açılması öngörülen Urartu Müzesi’nin, geciken bazı işlemler nedeniyle 18 Mayıs Müze Günü’nde açılacağı tahmin ediliyor. 
Van’da, 2011 yılında yaşanan deprem nedeniyle yaklaşık 45 yıllık eski müze binası kullanılamaz hale gelirken, 2012 yılında, Van Kalesi yanında yapımına başlanan Urartu Müzesinin bu yıl Müzeler Günü'nde açılmasının planlandığı öğrenildi.

 

ÇALIŞMALAR HIZLANDI
2017 yılında, Vali Murat Zorluoğlu'nun da görüşmeleri ve talimatlarıyla çalışmaların hızlandırıldığı müzede, eser tasnifi ve bazı yapısal eksikler dışında bina açılışa hazır hale getirildi.

 

“MÜZE GÜNÜ”NDE AÇILACAK
Edinilen bilgilere göre, müzedeki eser tasnif işlemleri halen sürerken, yapısal bazı eksikler de İstanbul’dan gelen ekipçe gideriliyor.
Eser sergilemede yeni bir teknik uygulandığı ve bir hataya mahal vermemeye özen gösterildiği için müzenin açılışının da az gecikebileceği ve Nisan ayı yerine, daha anlamlı olması açısından da Müze Günü olan 18 Mayıs’ta gerçekleştirilebileceği belirtiliyor. 

 

10 BİN ESER SERGİLENECEK
Öte yandan, daha önceki müzede bin dolayında eser sergilenebilirken, Urartu Müzesi’nde oluşan yeni kapasite ile 10 bin eserin sergilenebileceği öğrenildi.
Müzede 45 bin teşhirlik eserin bulunduğu ve bu eserlerin dönüşümlü olarak sergileneceği ifade ediliyor. 
Urartu Müzesi’nde toplamda ise, 106 bin Urartu, Asur ve Osmanlı dönemlerine ait eserin bulunduğu öğrenildi.
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sayılı, müzeler, arasında, yer, alacak, ,
Haber Yazılımı