Haber Detayı
17 Şubat 2021 - Çarşamba 06:31
 
Şeker pancarı taahhütlerinde düşüş var
Van Erciş Şeker Fabrikası için şeker pancarı üreten çiftçilerin geçen yıla nazaran daha düşük bir rakamla taahhüt bildiriminde bulundukları belirtildi.
EKONOMİ Haberi
Şeker pancarı taahhütlerinde düşüş var

Son 32 yılın rekor şeker üretimini gerçekleştiren Erciş Şeker Fabrikası’nın Van ve Bitlis merkez ile ilçe temsilcilikleri, 2021 yılı için çiftçilerden gelen taahhütleri almaya devam ediyor.

 

VAN’DA BAŞVURUDA DÜŞÜŞ VAR

Erciş Şeker Fabrikası için Van’ın merkez ilçelerinden Tuşba, İpekyolu ve Edremit ilçeleri ile Gevaş ve Gürpınar ilçelerinde yüksek oranda pancar üretimi gerçekleştiriliyor.

Fabrikanın Van’daki temsilcilik yetkilileri, Akdamar Kantarı’na bağlı üretim gerçekleştiren bu 5 ilçedeki üreticilerin istenen oranda taahhüt başvurusunda bulunmadıklarını söyledi.

 

“GEÇEN YIL DAHA YOĞUN BİR BAŞVURU VARDI”

Erciş Şeker Fabrikası Van merkez temsilciliği mühendisleri, şeker pancarı ekimi için 2020 yılında daha yüksek bir taahhüt aldıklarını belirtti.
Başvuruların mevsim normallerinin altında seyrettiğini ifade eden mühendisler, Nisan ayına kadar taahhütlerin alınacağını ancak ilginin düşük olduğunu kaydetti.

 

“PANCAR ÜRETİMİ KAZANDIRDI”

Fabrika mühendislerinden Necmettin Yılmaz, şeker pancarı üreticilerinin 2020 yılında ciddi bir kazanım elde ettiğine işaret ederek, çiftçileri taahhüt için kayıt yapmaya davet etti.
2020 yılında iyi bir üretim gerçekleştiğini, bu nedenle fabrikanın rekor şeker ürettiğini ifade eden Yılmaz, “Nisan ayına kadar taahhütleri almaya devam edeceğiz. Çok kârlı bir alan, çiftçilerimiz geçen sene iyi de kâr elde ettiler. Umarım önümüzdeki günlerde başvurular daha da artar” diye konuştu.  
Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Şeker, pancarı, taahhütlerinde, düşüş, var,
Haber Yazılımı