Haber Detayı
03 Nisan 2019 - Çarşamba 18:14
 
SES: Sağlıkta dönüşüm sona ersin!
SES Van Şube Başkanı Fatma Arslan, sağlık çalışanlarının daha iyi hizmet üretebilmeleri için sağlıkta dönüşüm ve şiddetin sona ermesi gerektiğini söyledi.
SAĞLIK Haberi
SES: Sağlıkta dönüşüm sona ersin!

Ses Van Şubesi ile Van-Hakkâri Tabip Odası tarafından ortak basın açıklaması yapıldı. 
Açıklamayı, SES Van Şube Başkanı Fatma Arslan, yaptı.
Sağlık çalışanlarının karşılaştıkları sıkıntılara dikkat çeken Arslan, şunları söyledi:
“Sağlık emekçileri de her geçen gün artan dozda şiddete maruz kalmaktadır. Tüm sağlık emekçileri için sağlık kurumları artık huzurlu  bir çalışma ortamı olmaktan çıkmış, yoğun iş yükü, performans baskısı altında ezildiğimiz, her an şiddete maruz kaldığımız, can güvenliğimizin olmadığı yerler haline gelmiştir. Resmi rakamlara göre her gün en az 31 sağlık emekçisi şiddete uğramaktadır. Hep birlikte yürüttüğümüz çalışmalar sonucunda sağlıkta şiddet artık iş kazası olarak kabul edilmektedir. Bu da şiddet olaylarında kamu erkinin işveren olarak sorumluluğunun kabul edilmesi anlamına gelmektedir. Şiddetin sona ermesi için taleplerimizi bundan sonraki süreçte de dillendirmeye devam edeceğiz.” 
Sağlıkta dönüşüm sorununa da değinen Arslan, şunları kaydetti:
“Sağlıkta dönüşüm programının son bulması için mücadele etmek şiddetle mücadelenin birincil ve en önemli ayağıdır. Günde 100 ve üzeri sayılarda hasta muayene etmek zorunda kalmak, randevu sisteminin işletilmemesi nedeniyle hastaların poliklinikler önünde yığılması kabul edilemez.
Kimi zaman yılgınlık, şikâyetin sonucunda suçlunun ceza almayacağı yargısı şikâyetten geri durmamıza neden olmaktadır. Sağlıkta dönüşümün sona ermesi, şiddetin son bulması, suçluların cezalandırılması, sağlık alanında kar değil, insan odaklı politika üretilmesi gerekiyor.” 
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: SES:, Sağlıkta, dönüşüm, sona, ersin!,
Haber Yazılımı