Haber Detayı
07 Mart 2019 - Perşembe 09:16
 
“Shopping Fest 2019” başlıyor!
15 Mart – 29 Mart 2019 tarihleri arasında Van'da yapılacak olan “Shopping Fest 2019” hazırlıkları devam ediyor. Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi, İpekyolu Belediyesi, DAKA ve Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) işbirliği ile bu yıl 5.'si gerçekleştirilecek olan festivalin içeriğine ilişkin detaylar henüz netleşmezken, bolca sanatsal etkinlik yapılması planlanıyor.
GÜNDEM Haberi
“Shopping Fest 2019” başlıyor!

Yüzlerce esnafın katılım sağlayarak 15 Mart – 29 Mart tarihleri arasında birçok üründe indirim yapacağı festival bu yıl İran'da uygulanan Nevruz tatiline denk getirildi. İran'daki Nevruz tatili ile Van'da eş zamanlı başlayacak olan Shopping Fest (Alışveriş Festivali) nedeniyle çok sayıda İranlının kente gelmesi bekleniyor. Otel rezervasyonlarının hızla arttığı Van'da, otelciler de belli zaman aralığında yaşanacak olan yoğunluğa cevap verebilmek için hazırlıklarını sürdürüyor. Bu arada Van Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner de, yaptığı açıklama ile kent olarak İranlı turistlere yaklaşım konusunda hassas davranılması gerektiği uyarısında bulundu.

Van'da bu yıl 5.'si gerçekleştirilecek olan “Shopping Fest 2019” (Alışveriş Festivali() için son hazırlıklar yapılıyor. Bu yıl, İran'da uygulanan Nevruz tatiline denk getirilen alışveriş festivaline yüzlerce esnaf katılacağı taahhüdünde bulunurken, 15 – 29 Mart 2019 tarihleri arasında binlerce üründe indirim uygulaması yapılacak. Bu uygulama ile çok sayıda İranlının kente gelmesi amaçlanırken, otellerde de yoğunluğa cevap olabilmek adına hazırlıklar yapılıyor.

Festival programı netleşmemiş olmasına rağmen bolca sanatsal etkinlik yapılacağı öğrenilirken, festival öncesi Van Ticaret ve Sanayi Odası'ndan da esnaflara önemli bir uyarı geldi.

 

“ORTAK ÇABA GÖSTERİLMELİ”

Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, Van’ın İranlı Turistler için önemli bir şehir olduğunu, bunun korunması ve sürdürülebilmesi için tüm kent yaşayanlarının ortak çaba göstermesi gerektiğini ifade etti.
Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, İran’da başlayacak Nevruz tatili ve eş zamanlı Van'da gerçekleştirilecek olan Shopping Fest 2019 nedeniyle yoğun bir İranlı turist beklediklerini söyleyerek, “Kentimiz İranlıların yoğun olarak tercih ettiği bir il. Bunun kıymetini bilmeliyiz. Son yıllarda İranlıların kent ekonomisine kazanımları hepimizin olumlu olarak kabul ettiği bir durumdur. Bu olumlu sürecin devam etmesi için, kentte yaşayan herkesin sorumluluk sahibi olması gerekir. Kapıköy Gümrük Kapısından başlayarak ilimizde bulundukları süre içinde özellikle esnaf ve tüccarımızın, otel yönetici ve çalışanlarımızın, restaurant sahiplerinin, kısacası bu kentte bulunan herkesin gerekli hassasiyeti göstermesi gerekir. Bu, ilimizin geleceği açısından oldukça önemlidir. Bu kent için İranlılar çok önemlidir. Bunun bilinciyle hareket etmeliyiz. Esnaf ve tüccarımız bu konuda gerekli hassasiyeti göstermelidir. Uygun fiyat ve kalite konusunda gerekli duyarlılığı göstermeliyiz. Ayrıca farklı bir ülkede oldukları için rahat hareket eden İranlı turistlere hoşgörülü ve iyi ev sahipliği yapmalıyız. Onlar esnaf ve tüccarımız için velinimettir. Bu durumu en iyi şekilde korumalıyız”  şeklinde konuştu.

 

“ÇİFTE STANDART ZARAR VERİR”

Biner, açıklamalarının devamında şunları söyledi; “İranlıların yoğun şekilde alışveriş yaptıklarına tanıklık ediyoruz. Fiyatların herkese aynı uygulanması gerekir. Bu konuda çifte standart müşteri memnuniyeti açısından sorun teşkil edeceği gibi, bizlere de zarar vermektedir. Bu konuda da gerekli duyarlılığı beklemekteyiz.”

 

“GELEN İRANLILAR AYNI ZAMANDA TURİZM ELÇİLERİMİZDİR”

Van TSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Faruk Biner, açıklamaları şu ifadelerle tamamladı; “Buraya gelen İranlılar Van'ın aynı zamanda turizm elçileridir. Konuklarımızı burada ne kadar iyi ağırlayabilirsek, burada kalma sürelerini o kadar uzatmış olacağız. Fırsatçılara pirim vermemeliyiz. Çünkü aldatılan bir turist bile kentimiz ekonomisine zarar verecektir. Bu çerçevede kentin tüm dinamiklerinin bu konuda işbirliği yapmasını, gerekli duyarlılığı göstermesini bekliyoruz.” 
/ Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “Shopping, Fest, 2019”, başlıyor!,
Haber Yazılımı