Haber Detayı
10 Eylül 2019 - Salı 17:01
 
Şifahane Camii ve Kur-an Kursunun temeli atıldı
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerleşkesinde yapılacak olan Şifahane Camii ve Kur’an Kursu için temel atma töreni yapıldı.
GÜNDEM Haberi
Şifahane Camii ve Kur-an Kursunun temeli atıldı

SBÜ Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerleşkesinde Selçuklu mimarisiyle inşa edilecek olan Şifahane Camii için düzenlenen törene Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Emin Bilmez, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik, Van İl Müftü Vekili Sacit Emiri, Şifahane Camii ve Kur-an Kursu derneği başkan ve üyeleri, çeşitli kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile hastane personeli katıldı.

Törende konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan vekili Mehmet Emin Bilmez: “Dernek başkanımız öncülüğünde, insanlarımızın bu hayra katkı sunmaları için çaba sarf edilecek. Ben bu caminin bu aşamaya gelmesinden dolayı ve bundan sonra da destek verecek olan tüm hayırseverleri şimdiden kutluyorum, tebrik ediyorum. Kentimizde yapılan camii sadece bu da değil şuan başka camilerimiz de yapılıyor. Bu camiler bizim kültürümüzün, medeniyetimizin anadoluya vurulmuş birer mührüdür”dedi.
Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerleşkesinde yapılacak olan Şifahane Camii ve Kur-an Kursu için 4800 metrekare  alan tahsisi üzerine 1120 metrekare camii inşaatı olacak şekilde planlanan projede Cuma cemaati içinse tahmini 3500 kişiye hitap edebilecek şekilde tasarlandığı yetkililer tarafından açıklandı.

 

“VATANDAŞIMIZIN ÇOK CİDDİ BİR İHTİYACIYDI”

Temel atma töreni Kur-an Tilaveti ile başladı. Yapılan tilavetten sonra konuşan Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Sebahattin Çelik, camii projesi hakkında şu açıklamalarda bulundu: “Camimizin resmi işleri tamamlanmış olmakla, 2018 yılının 8’inci ayında ise resmi onayı alınmış, Sağlık Bakanlığından onayı alındıktan sonra da Diyanet İşleri Başkanlığına verilmiş ve bu planlama işlemleri başlamıştır. Yaklaşık 4800 metrekare bir alan tahsis edildi, camimizin alanı ise yaklaşık 1120 metrekare, Cuma cemaati içinse tahmini 3500 kişiye hitap edecek şekilde mimarisi planlandı. Caminin tek kubbe ve çift minare şeklinde mimarı yapıldı. Hastanemizde bildiğiniz gibi yaklaşık 4500 çalışan personelimiz var, günlük ayaktan 10-13 bin arası hasta girişi var, hasta yakınlarını da saydığımız da günlük 30-35 bin insan bu kampüsün içine girmekte - çıkmakta. Dolayısı ile vatandaşımızın çok ciddi bir ihtiyacıydı, daha önce de şuanda da ibadet ihtiyacımızı maalesef hastanedeki mescidlerimizde karşılıyoruz. Dolayısı ile camimiz çok önem arz ediyor, acil bir ihtiyaç. Hem cami derneğimiz, önceki yöneticilerimiz, İl Sağlık Müdürlüğümüz ve çok değerli devlet büyüklerimizin desteği ile bu proje yapıldı. Şuanda temel atma töreninde hep beraberiz. Ben huzurlarınızda tekrardan bu imkânı bize sağlayan devlet büyüklerimize, Sayın Valimize özellikle İl Sağlık Müdürümüze, Diyanet İşleri Başkanlığına teşekkür etmek istiyorum. En önemlisi de bildiğiniz gibi bu tür camiler ancak hayırseverlerin yardımıyla mümkün olabiliyor. Diyanet İşleri Başkanlığımızın nakdi yardımı oldu ancak daha da ihtiyacımız var bunu da hayırseverlerin yardımı ile, devlet büyüklerimizin desteği ile İnşallah  hal edeceğimizi, üstesinden geleceğimizi düşünüyoruz. İlk başta camii ve ibadethaneyi planlıyoruz daha sonra nasip olursa bir de kuran kursu planımızın içerisinde. Ben tekrardan hem kurumum adına hem de derneğimiz adına yardımda bulunan tüm hayırseverlere teşekkür etmek istiyorum. Devlet büyüklerimizin destekleri için de çok teşekkür ediyorum, zaman ayırıp buraya gelen kurum amirlerimize, Sayın Valimize çok teşekkür ediyorum, saygılarımı sunuyorum.”  
Daha sonra konuşan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu ise şunları söyledi: “İlk mescit Kuba’da Peygamberimiz tarafından inşaa edilmiş olup ve İslamiyetin tüm dünyada yayılmasıyla birlikte birçok ülkede olduğu gibi ülkemizde de cami ve mescidler önemli semboller olarak yer almıştır. Peygamber efendimizin bir Hadisi Şerifinde belirttiği gibi 'Kim Allah rızasını gözeterek bir mescid bina ederse Allah da ona Cennet’te bir saray hazırlar' müjdesine mashar olmak ümidiyle sizlerle birlikte Sağlık Bilimleri Üniversitesi (SBÜ) Van Eğitim ve Araştırma Hastanesi yerleşkesinde yapılacak olan Şifahane Camii ve Kur-an kursu inşaatının temellerinin atılmasını Yüce Rabbim’den diliyorum ve tüm Van’ımıza hayırlı ve uğurlu olmasını diliyorum.” 
Van İl Müftü Vekili Sacit Emiri de yaptığı kısa konuşmasında “İçinde bulunduğumuz yüzyılda şehirler inşaa ediyoruz ama inşaa etmek farklı birşey, imar etmek farklı birşeydir. Şehirleri yaşanabilir hale getiren ve onlar içerisinde huzuru ön plana çıkaran işte göklere yükselen minareleri ile mescidlerdir. Onun için ayeti celilede “imar” cümlesi kullanılmaktadır. İnsanoğlunun huzurunu bulabileceği, maneviyatına erebileceği huzurlu yer Rabbi’ne yakın olduğu mescittir” dedi.

 

“EMEĞİ GEÇENLERİ KUTLUYORUM"

Son olarak kürsüye davet edilen Van Valisi ve Van Büyükşehir Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ise, yapılan hayırlı işlerin önemine dikkat çekerek şöyle konuştu; "Bugün hayırlı bir iş için burada toplanmış bulunmaktayız. Biraz önceki konuşmalardan da anladık 4-5 yıllık bir mazisi olan bir projeyi inşallah bugün hayata geçireceğiz. Hastanemiz günlük ortalama 18-20 bin kişinin girip çıktığı bir hastane, başlı başına bir kasaba büyüklüğünde bir alan ve bu bölgede de camii olarak yakınında bir yer bulunmamakta. İnsanlarımızın ihtiyaçlarını giderebileceği, dini ihtiyaçlarını eda edebileceği yakında bir alan bulunmuyor. Sağ olsun eski yöneticilerimiz, eski hocamız, dernek başkanlarımız bunun için epey bir çaba sarf etmişler ve hastaneye ait bir arsa üzerinde yaklaşık 3 bin kişinin bir anda namaz kılabileceği büyüklükte mimari açıdan da kente güzellik katan bir görünüme sahip camii ve kur-an kursu yapılacak. Dinimiz toplumların selameti için o toplumda insanları iyiliğe teşvik eden, kötülükten alı koyan bir kesimin olmasını emrediyor. Eğer bir toplumda böyle insanlar yok olmuşsa, o toplum afetlere maruz olmaya  açıktır demek. Burda da dernek başkanımız öncülüğünde insanlarımızın bu hayra katkı sunmaları için çaba sarf edecekler. Ben bu caminin bu aşamaya gelmesi noktasında emeği olanları ve bundan sonra da destek verecek olan tüm hayırseverleri şimdiden kutluyorum, tebrik ediyorum. Kentimizde sadece yapılan camii bu da değil, şuan başka camilerimiz de yapılıyor. Söz konusu camiler bizim kültürümüzün, medeniyetimizin Anadoluya vurulmuş birer mührüdür. Emeği olanlara hem şahsım ve Van halkı adına şükranlarımı sunuyorum. Camimizin hayırlı uğurlu  olmasını diliyorum, bu memlekette ezanların hiç susmaması, ümmetin, milletin birlik ve beraberliğinin hiç bozulmaması, kardeşlik ruhunun bu topraklardan yok olmamasına vesile olmasını diliyorum...”
Yapılan konuşmalardan sonra temel atma töreni İl Müftü Yardımcısı Sebahattin Keskin’in yaptığı dua eşliğinde inşaat alanına ilk betonun dökülmesiyle sona erdi. Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Şifahane, Camii, ve, Kur-an, Kursunun, temeli, atıldı,
Haber Yazılımı