Haber Detayı
29 Mayıs 2020 - Cuma 10:24
 
Sigortacılar, 1 Haziran'da işyerlerini açacak
Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınından dolayı alınan tedbirler kapsamında geçici bir süre kapanan iş sektöründen biri de sigortacılar oldu.
GÜNDEM Haberi
Sigortacılar, 1 Haziran'da işyerlerini açacak

Bu kapsamda, 19 Mart 2020 tarihinde iş yerlerini kapatarak evlerinde hizmet vermeye başlayan Van Sigortacılar Derneğine bağlı acenteler, 01 Haziran 2020 Pazartesi günü tekrar iş başı yapma kararı aldı.
Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Van Sigortacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Üzal, pandemi sürecinde açıklanan Ekonomi İstikrar Kalkanı Paketini desteklediklerini belirterek: “Ekonomik Kalkan Paketini destekliyoruz. Ancak açıklanan ekonomik tedbirler arasında biz sigorta acenteleri ve sigortacılık sektörünün bulunmaması, ayrıca işlerimizdeki ciddi iş kayıpları biz sigorta acentelerini ekonomik olarak zor durumda bırakmıştır” dedi.

 

“EKONOMİ KALKANI PAKETİNİ DESTEKLİYORUZ”

 

Van Sigortacılar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Şükrü Üzal pandemi süreciyle ilgili şunları söyledi: “Malumunuz olduğu üzere Çin’in Vuhan kentinde çıkan ve tüm Dünyaya yayılan ve ülkemizde de görülen COVID-19 salgınından dolayı iş dünyamızın tüm sektörleri olumsuz etkilendiği gibi sigortacılık sektörümüz de ciddi bir biçimde etkilenmiş olup, sektörümüzde ciddi iş kaybı yaşanmaktadır. İlimizde TOBB levha kaydı bulunan işinin uzmanı 146 sigorta acentesi mevcuttur. Her acente arkadaşımızın ofisinde en az iki veya üç kişi istihdam edilmektedir, yani ortalama olarak 500 kişiye doğrudan, bunların ailelerini de saydığımız da 1500 kişiyi de dolaylı olarak istihdam etmektedir. Koronavirüs nedeniyle içeresinde bulunduğumuz olağanüstü koşullardan dolayı açıklanan Ekonomi Kalkanı Paketinin ekonomik ve sosyal açıdan büyük faydalar sağladığı muhakkaktır ve sigorta acenteleri olarak açıklanan Ekonomik Kalkanı Paketini destekliyoruz. Ancak açıklanan ekonomik tedbirler arasında biz sigorta acenteleri ve sigortacılık sektörünün bulunmaması, ayrıca işlerimizdeki ciddi iş kayıpları biz sigorta acentelerini ekonomik olarak zor durumda bırakmıştır.” 

 

“SİGORTA POLİÇESİ SİGORTA ACENTESİNDEN ALINMALIDIR”

 

Acente yetkisi olmadığı halde sigorta poliçesi kesen iş yerleri hakkında vatandaşlara uyarıda bulunan Üzal: “Bizler ekonomik olarak zorlandığımız bu dönemde birde günümüz ekonomik koşullarında herkesin her işi yapma eğilimini artmış gözükmektedir. Mesleğimizle hiçbir ilgi ve alakası bulunmayan kişilerin iş yerlerinin camına veya tabelasına sigorta acentesi olduklarını belirten yazılar astıkları görülmüş ve tespit edilmiştir. 5684 sayılı sigortacılık kanunu ve 7144/ 1 Türk Ticaret Kanunu ilgili maddelerinde, kimlerin, nasıl sigortacılık yapacakları belirlenmiş olup ilgili kanun maddelerinde yazılı kriterleri taşımayanların sigortacılık mesleğini yapamayacağı gibi sigortacılık ismini dahi kullanılmasının yasak olduğu belirlenmiştir. Sigortacılık mesleğini sadece sigortacılık eğitimini almış belgeye sahip üniversite mezunu ve sigortacılık kanununda istenilen diğer şartlara haiz kişilerin yapabileceği belirlenmiştir. Kaçak olarak sigortacılık yapmak isteyen bu iş yerleri tarafımızca tespit edilmiş, gerekli yasal yollara başvurmuş olduğumuzu belirtmek isterim. Bu tür illegal yapılarla eskiden beri vermiş olduğumuz mücadelemiz devam edecektir. Sigortalılarımızın da bu tür yerlere çok dikkat etmeleri gerekmektedir. Sigortalılarımızın mallarını, canlarını sağlıklarını teminat altına aldırdıkları sigortacılarını iyi tespit etmeleri, sigortalarını yaptırdıklarında mutlak suretle sigorta acentesinin resmi bir sigorta acentesi olduğunu bilmeleri gerekmektedir. Tabiri caiz ise merdiven altı olarak tabir edilen ve kaçak olarak çalışan bu kişilere sigortalarını yaptırmaları halinde telafisi mümkün olmayan neticelerle karışılacaklarını bilmeleri gerekmektedir. Bunların dışında COVİD 19 virüsü nedeniyle birçok insanımızın evde kaldıkları bu günlerde gerek internet üzerinden gerekse sigortalılarımızı telefonla arayarak kendilerini sigorta acentesi olarak tanıtıp sigorta poliçesi yapmak isteyen kişilere itibar etmemelerini, sigortalılarımızın kendi bildikleri acentelere, sabit ofisleri ve mesleği sadece sigortacılık olan acenteleri tercih etmelerini öneririz. Unutulmamalıdır; sigortalılarımızın kendilerini güvende his etmeleri için sigorta poliçesi sigorta acentesinden alınmalıdır.” ifadelerini kullandı.

Özel Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sigortacılar,, 1, Haziran'da, işyerlerini, açacak,
Haber Yazılımı