Haber Detayı
17 Mayıs 2017 - Çarşamba 10:11
 
Sinekle mücadele çalışmaları devam ediyor
Van Büyükşehir Belediyesi, bir süre önce başlattığı sinekle mücadele kapsamında ilaçlama çalışmalarını sürdürüyor. Çalışmalarda ilk kez amfibik aracı kullanılırken, ekipler de internet üzerinden 24 saat takip ediliyor.
GÜNDEM Haberi
Sinekle mücadele  çalışmaları devam ediyor

Sağlık İşleri Daire Başkanlığı, vatandaşların yaz dönemini rahat geçirebilmeleri için geçen ay başlattığı ilaçlama çalışmalarına hız verdi. Daire başkanlığı bünyesinde kurulan 14 ekip geceli gündüzlü birçok noktada kara sinek, sivrisinek ve üveze karşı ilaçlama çalışmaları yapıyor.
Yaklaşık 42 personelin 15 tam donanımlı araçla sürdürdüğü çalışmalarda sineklerin üremesini önlemek için biyolojik mücadele yapan ekipler, ilaçlama çalışmalarını özellikle Van Gölü kıyılarındaki bataklık ve sazlık alanlarda sürdürüyor.
Sinekle mücadele kapsamında oluşturulan 14 ekip Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) üzerinden an be an takip ediliyor. İlaçlama yapan ekiplerin bu sistem üzerinden gün boyu kaç kilometre yol katettikleri, ne kadar ilaç kullandıkları kontrol altında tutuluyor. Yine bu sistem üzerinden vatandaşın şikayetleri ve taleplerinin de anında karşılık gördüğü belirtildi.
Van’da ilk kez ilaçlamada bir amfibik araç kullanıldığı açıklandı. Hem karada, hem de suda hareket kabiliyeti yüksek olan amfibik araçla girilemeyen sazlıklara girilerek ilaçlama yapıldığı aktarıldı. 8x8 ATV aracı; sinek ve sivrisinek mücadelesinde önemli kolaylıklar sağlarken, araç normal yollarla ulaşılamayan bölgelerde ilaçlama yapabiliyor. Araçların giremediği noktalarda 4 kişilik ekibin 2 günde yaptığı ilaçlamayı amfibik aracı 4 saatte yapabiliyor. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Sinekle, mücadele, , çalışmaları, devam, ediyor,
Haber Yazılımı