Haber Detayı
10 Nisan 2019 - Çarşamba 14:13
 
Solmaz: İş makineleri ve otobüsler, servis hizmeti için Van dışına çıkmayacak!
Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Solmaz, 2011 yılında Van'da yaşanan depremin ardından, kentin ihtiyacı olan orta ölçekli bir sanayi sitesinin yapılması yönünde girişimlerde bulunduklarını ve bu girişimlerinin sonuç vererek, Bakanlık tarafından Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi yapımına karar verildiğini belirterek; "Van’da büyük iş makinelerinin ve otobüslerin servis hizmeti yoktu biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mıza müracaat ettik ve depremin ardından, Van’ımıza orta ölçekli sanayi sitesi yapma hakkı verildi. Sanayi sitemiz bittikten sonra artık büyük iş makineleri ve otobüslerin servis hizmeti için Van dışına çıkmasına gerek kalmayacak.” dedi.
EKONOMİ Haberi
Solmaz: İş makineleri ve otobüsler, servis hizmeti için Van dışına çıkmayacak!

Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VAN ESOB) Başkanı İsa Berge de, Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi bürosunu ziyaret ederek, projesi tamamlanan site hakkında görüş alışverişinde bulundu. 

“PROJE, VAN'A KATMA DEĞER KATACAK”

Daha önce de oda başkanları ile birlikte devasa proje alanını yerinde gördüklerini söyleyen Berge, “Ziyaret haberimiz büyük ses getirdi. Bu sanayi bölgesi çocuklarımıza miras kalacak. Bu devasa projenin çevre yoluna yapılması güzergaha büyük bir değer katacaktır. Çevre yolu önemli bir avantajdır. Bu proje Van’a katma değer sağlayacaktır.” dedi.  

 

“YANINIZDAYIZ”

Berge, şunları söyledi; “Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği olarak yapılacak tüm çalışmalarda yanınızda olmaya devam edeceğiz. Burada küçük bir şehir oluşacağına inanıyorum. Tüm donatı alanları ile birlikte binlerce istihdamın gerçekleşmesini bekliyoruz. Esnafımız ve sanatkarımız için tüm kapıları zorlayacağız. Daha önce de yaptığımız gibi bu büyük projenin hayat bulması için tüm bürokratik işlemleri hep birlikte yerine getireceğiz. İstediğimiz an ulaşabildiğimiz Sayın valimiz Mehmet Emin Bilmez, bu konuda çok duyarlıdır ve bize gereken desteği sunacaktır. Ankara'da da gereken bürokratik işlemleri yürütmeye devam edeceğiz.”

 

“VAN'IN BUNA İHTİYACI VARDI”

Ziyaret için teşekkür eden Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Fahri Solmaz da, “Depremde sanayimiz hasar gördükten sonra, esnafımız ve sanatkarlarımız ile birlikte Van'ın ihtiyacı olan orta ölçekli bir sanayinin yapılmasına karar verdik. Van’da büyük iş makinelerinin ve otobüslerin servis hizmeti yoktu biz de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’mıza müracaat ettik ve deprem sonrası Van’ımıza orta ölçekli sanayi sitesi yapma hakkı verildi. Artık büyük iş makineleri ve otobüsler servis hizmeti için Van dışına çıkmayacak.” dedi.    
VANESOB Başkanı Berge ve Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi Kooperatifi Başkanı Solmaz, projeye ilgi gösteren Van Valisi Mehmet Emin Bilmez’e teşekkür etti.

 

"300 ESNAFA VERİLECEK"

Tekstilden gıdaya, eğitimden sağlığa, inşaattan hizmet sektörüne, makine imalatından montaja kadar geniş bir yelpazenin, yeni sanayı sitesinde yer alacağı belirtildi. Güncel üye listesinin gönderileceği Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın arsa satışını yapacağı ve ada bazında tapuların verileceği ifade edildi. 2012’de başlanan ve 2017’de yatırım programına alınan projenin imar ve ifrazlarının tamamlandığı aktarıldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından yapılacak ihaleyi alan firmanın 3 yıl içinde projeyi bitireceği, 2 yıl geri ödemesiz ve 13 yıl sıfır faizle teslim edilecek işyerlerinin, ilçelerden de üyelerin bulunduğu 300 esnafa teslim edileceği vurgulandı. DAKA'nın da projeye kanalizasyon, elektrik, su ve doğalgaz gibi altyapı desteği sunacağinın altı çizildi. 

 

PROJEDE NELER VAR?

700 dönümlük alana sahip projede ön kısımlar hariç olmak üzere, 150-300, 600 ve 900 metrekare olmak üzere toplam 300 iş yeri bulunuyor. Modern üstyapıları ile yollar 20 metre olacak. Altyapı, üstyapı, atölyeler, sosyal tesisler, spor kompleksleri yollar, petrol ofisleri, bankalar, cami, meslek lisesi ve diğer tüm donatılar bulunuyor. İşyerlerinin çatısında güneş enerjisinden elektrik enerjisi üretilmesi de planlanıyor.


SİTE NEREDE YAPILACAK?

Van Gölü Orta Ölçekli Sanayi Sitesi, Kalecik TOKİ konutlarının yan tarafında ve çevre yoluna sıfır bir konumda. Mevcut sanayi sitesinin üst tarafındaki orta ölçekli sanayi sitesi, hem Van Organize Sanayi Bölgesi’ne hem de üniversiteye yakın bir konumda. Arazinin bir başından diğer başına toplam 1,5 kilometrelik bir mesafe bulunuyor.
 / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Solmaz:, İş, makineleri, ve, otobüsler,, servis, hizmeti, için, Van, dışına, çıkmayacak!,
Haber Yazılımı