Haber Detayı
26 Ekim 2019 - Cumartesi 17:37
 
SP, Van’a gelen mültecileri sordu
SP Van İl Başkanlığı tarafından, mültecilerle ilgili olarak basın açıklaması yapıldı.
SİYASET Haberi
SP, Van’a gelen mültecileri sordu

Parti binasındaki açıklamayı İl Başkanı Özay İlhan, yaptı.
Saadet Partisi Van İl Başkanlığı olarak Van ile ilgili konularda düzenli olarak basın toplantıları yapacaklarını belirten İlham, “Bu toplantılarımızın ilkini bu hafta gerçekleştiriyoruz.” dedi.
Bu haftaki açıklamayı, çeşitli ülkelerden gelen mültecilere ayırdıklarını belirten İlhan, şunları söyledi:
“Van’ımızın sınır il olması nedeniyle yıllardır mülteci sorunu belli aralıklarla ilimiz gündemini meşgul etmiştir. Özellikle son aylarda yollar başta olmak üzere otogarda ve şehrin birçok yerinde mülteciler çoluk çocuk, genç yaşlı, kadın erkek olmak üzere karşımıza çıkmaktadır. Konuyla ilgili bu hafta mecliste Milletvekilimiz Sayın Abdulkadir Karaduman tarafından Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk tarafından cevaplanmak üzere soru önergesi verilmiştir.”
SP İl Başkanı İlhan, açıklamasında bakanlığa şu soruların sordulduğunu söyledi:
“1.Söz konusu sığınmacı grubu ile ilgili bakanlığa ulaşmış herhangi bir başvuru var mıdır? 
2.Bakanlığa bağlı Van Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’nün konu ile ilgili bir çalışması olacak mıdır?
3.Benzer problemlerle karşılaşan, bakanlıkça tespit edilmiş başka sığınmacı grubu mevcut mudur?
4.Benzer koşulları taşıyan sığınmacı gruplarının problemleriyle ilgili ülke çapında hangi projeler uygulanmaktadır?"
 İlhan, açıklamasını şu ifadeleri kullanarak tamamladı; "Mülteci sorunuyla alakalı bizlerde ilimizde gerek basın aracılığıyla gerekse direk olarak bir çok sorunu yerinde görmekteyiz. Defalarca kez çok fazla sayıda mültecinin minibüs, kamyon kasası vb. araçlara doldurularak taşındığını ve kazalar da öldüğüne şahitiz. Birçok kez de sınır hattında mültecilerin soğuk hava koşulları ya da farklı nedenlerle öldüğünü duymaktayız. Binlerce mültecinin açlıkla, hastalıkla karşı karşıya kaldığını, kötü koşullarda yaşam mücadelesi verdiğini ya da çok ucuza ağır işlerde çalıştığını görmekteyiz. Ne yazık ki insan kaçakçılığının meslek haline dönüştürüldüğü de göz ardı edilemeyecek bir durumdur. Yaşanan bu insanlık dramının çözümü için; Başta Van Milletvekilleri, Van Valiliği ve Van Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü bugüne kadar hangi çalışmaları yapmıştır? İleri ki dönemler için hangi plan ve projeleri söz konusudur?” / Haber: Adil HARMANCI

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: SP,, Van’a, gelen, mültecileri, sordu,
Haber Yazılımı