Haber Detayı
08 Ağustos 2019 - Perşembe 09:23
 
Tabipler Odası: Sağlık çalışanları hastalarından koparılmamalı
Van-Hakkâri Tabip Odası tarafından, Şırnak’ın Cizre ilçesinde tutuklanan 4 sağlık çalışanı ile ilgili basın açıklaması yapıldı.
SAĞLIK Haberi
Tabipler Odası: Sağlık çalışanları hastalarından koparılmamalı

Odalar İş Merkezi’nde bulunan binalarında açıklama yapan Van-Hakkâri Tabip Odası Başkanı Özgür Deniz Değer, Cizre’de 2 Ağustos 2019 tarihinde 1’i hekim 3’ü hemşire 4 sağlık çalışanının çıkarıldıkları mahkemece tutuklandıklarını söyledi.
Tutuklamaya konu olayın 2016 yılında yaşandığını belirten Değer, “Avukat görüşmelerinden ve mahkemedeki sorgulamalardan edinilen bilgilere göre tutuklanma gerekçeleri sokağa çıkma yasaklarının sürdüğü 2016 yılında sağlık hizmetine erişimin neredeyse imkânsız olduğu koşullarda, yaralı olarak başvuran 10 yaşlarındaki bir çocuğa sağlık hizmeti sunma iddiasıdır.” ifadelerini kullandı. 
Tutuklama olmadan da konunun hukuki yönünün takibinin mümkün olduğunu söyleyen Değer, “Öncellikle vurgulamak isteriz ki hem yasalarımızda hem de uluslararası hukukta tutuklama bir zorunluk değil, başvurulması gereken istisnai bir durumdur. Adresleri belli, işyerleri bilinen 3’ü kamuda çalışan, çağrılmaları durumunda her an ifade verebilecek konumda olan sağlık çalışanlarının adli kontrol uygulamasına dahi ihtiyaç duyulmadan ailelerinden ve hastalarından koparılarak tutuklanmaları kabul edilemez. Bir an önce serbest bırakılmaları gerekir” diye konuştu.
Açıklamaya, Türkiye İnsan Hakları Vakfı Van Temsilciliği, Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Van Şubesi ile Özgürlük İçin Hukukçular Derneği Van Şubesi temsilcileri de destek verdi.
Haber: Adil HARMANCI

 

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Tabipler, Odası:, Sağlık, çalışanları, hastalarından, koparılmamalı,
Haber Yazılımı