Haber Detayı
25 Mayıs 2017 - Perşembe 09:57
 
Taksitlerinizi ödeyin!
Van Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından yapılan açıklamada, yapılandırma ile ilgili yanlış bir algının hakim olduğuna dikkat çekilerek, “Kamuoyunda, yeni bir yapılandırmanın çıkmak üzere olduğu, eski yapılandırma bozulsa bile, yeni yapılandırmadan faydalanılacağı ile ilgili yanlış bir algı hakim. Yeni çıkacak yapılandırmadan, 6736 sayılı yapılandırmadan faydalananlar yararlanamayacaktır. Bu nedenle 6736 Sayılı yapılandırmada ertelenen taksitlerin 31.05.2017 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor” denildi.
EKONOMİ Haberi
Taksitlerinizi ödeyin!

Vergi borcu yapılandırılmasında ikinci taksit için 31 Mayıs son gün. Borç yapılandırma yapan vatandaşların borçlarının ilk iki taksitini ya da peşin ödemeyi bu tarihe kadar yapması gerekiyor. Ödeme yapmayanların yapılandırma hakkını kaybedecekleri belirtildi.
Van Sosyal Güvenlik İl Müdürü Abidin Göksoy yaptığı açıklamada, 6736 Sayılı yapılandırmada ertelenen taksitlerin 31.05.2017 tarihine kadar ödenmesi gerektiğini bildirdi.

 

YANLIŞ ALGI
Yapılandırma ile ilgili yanlış bir algının olduğuna dikkat çeken Göksoy, şöyle devam etti:
“Kamuoyunda, yeni bir yapılandırmanın çıkmak üzere olduğu, eski yapılandırma bozulsa bile, yeni yapılandırmadan faydalanılacağı ile ilgili yanlış bir algı hakim. Yeni çıkacak yapılandırmadan, 6736 sayılı yapılandırmadan faydalananlar yararlanamayacaktır.  Bu nedenle 6736 Sayılı yapılandırmada ertelenen taksitlerin 31.05.2017 tarihine kadar ödenmesi gerekiyor.” 

 

ÖDENMEZSE NE OLACAK?
Taksitlerin ödenmemesi durumunda ortaya çıkacak sıkıntılara da işaret eden Göksoy, şunları kaydetti:
“Geçen yıl yapılan yapılandırmanın aksayan taksitlerinin ödenmemesi halinde ise işverenlerin yapılandırılması bozularak; 1-Borçları katlanacak, 2-Buna istinaden cari aylardaki prim teşviklerinden (indirimlerden) faydalanma durumu bitecek, 3-Ek istihdamdan çalıştırılan kişilerin teşvikleri sona erecek, 4-İş-Kur’dan sağlanan teşvikler bitecek. Dolayısıyla 6736 sayılı yapılandırmanın ödenmeyen taksitlerinin ve cari ay primlerinin 2017/Mayıs ayı sonuna kadar belirtilen süreye kadar ödenmesi önem arz etmektedir.”

 

“TAKSİTLER YATIRILMALI”

Van Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (Van SMMMO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Şahin de, mağdur olmamaları için mükelleflerin yapılandırılan taksitlerini ödemeleri gerektiğini söyledi.
Yeni yapılandırma ile ilgili kanunun henüz meclisten çıkmadığını ve içeriği konusunda net bir bilgi olmadığını belirten Şahin, “Bu kanun ne zaman çıkacak belli değil. Ancak ilk taksitlerini yatıranlar bunu da yatırmak zorundalar, yoksa bu yasadan yararlanmayacaklar. O nedenle mağdur olmamak için vatandaşlar taksitlerini yatırsınlar.” diye konuştu.

 

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Taksitlerinizi, ödeyin!,
Haber Yazılımı