Haber Detayı
09 Mart 2019 - Cumartesi 19:25
 
Takva, Van projelerini açıkladı
AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, seçilmesi durumunda gerçekleştirmeyi amaçladığı projelerini açıkladı. İskele'de bulunan 15 Temmuz Şehitler Parkı Altınpalas Toplantı Salonu'nda, “Yeniden Van, Yeni Van” vurgusuyla gerçekleştirilen proje tanıtım toplantısına Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, AK Parti Van Milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu ile birlikte Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva ve partililer katıldı.
SİYASET Haberi
Takva, Van projelerini açıkladı

Milletvekilleri ve Bakan Varank'ın konuşmalarının ardından Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva slayt sunum eşliğinde projelerini anlattı.

Projelerini 8 ana başlık altında topladıklarını belirten Takva, bu başlıkları Tarım ve Hayvancılıkta Üretim Seferberliği, Turizm Projeleri, Ulaşım Projeleri, Mekansal Yapı/İmar ve Planlama, Eğitim Kültür ve Sanat, Çevre ve Sağlık Projeleri, Sosyal Yaşam ve Spor ile Kamusal Kapasitenin Güçlendirilmesi Projesi şeklinde açıkladı.

 

TARIM VE HAYVANCILIK

Tarım ve Hayvancılığın Van'ın olmazsa olmazı olduğunu belirten Takva, “O yüzden diyoruz ki: Üretim için varız, üretirsek Van’ız!” dedi.

Takva, Tarım ve Hayvancılık ana başlıklı projeyi alt başlıkları halinde de şu şekilde özetledi;
“*Atıl arazileri birlikte ekeceğiz. * Kent Tarım Parkları; Yeşil Kuşak * Organize Jeotermal Seri Bölgesi; 4 mevsim üretime devam. * Şehir içinde bulunan ahırları şehir dışına taşıyacağız. * Ortak Tarım Makineleri Parkları kuruyoruz. * Süt Toplama Merkezleri. * Otlu Peynire Değer! * Sulama Hizmetleri; Tarlalara Su, Sofralara Bereket. * Meyvecilik ve Açıkta Sebzeciliği geliştireceğiz. * Koyunculuğu geliştireceğiz. * Mera ve Yayla Hizmetleri. * Arıcılık Havzası Projesi. * Süt Sığırcılığına yönelik hizmetler. * Modern Hayvan Pazarları.”

“Tarımda sözleşmeli üretime geçiyoruz! Üretimi biz yapacağız, geliri siz alacaksınız!” diyen Takva, “Sözleşmeli Üretim Modeli ile ekilmeyen arazi bırakmayacağız. Kent Tarım Parkları ile buluşacak! Tarım hem bir üretim hem bir rahatlama alanı olacak. Tüm Van bu alanlarda buluşacak. Özalp’e, Saray’a, Çaldıran’a, Erciş’e ve diğer ilçelerimizin tamamına kazanç kapısı olacak bir tarım projesi ile kentin soğuk ikliminde jeotermal seralar ile yeni bir tarım kenti olacağız. Van bir meyvecilik kentidir! Van eski günlerdeki gibi bahçesi meyve bahçeleri ile donatılacak. Hayvancılık devam edecek ama şehir içinde olmayacak! Hayvancılığımızı daha organize, daha derli toplu yapacağız. Bunun için Organize Hayvancılık alanları kuracağız.” ifadelerini kullandı.

 

TURİZM PROJELERİ

Takva, ikinci ana başlık olan turizme ilişkin de detayları paylaştı. Takva, “Van’ı turizm merkezi yapacağız. Bunu yapmak için de yol haritamız belli.” dedikten sonra, turizm alt başlıklarını şöyle özetledi; “*Urartu Kültür Koridoru Projesi; Köklerden Göklere. * Kış Sporları Turizmi; Karı kâra çevireceğiz. * Termal Turizmin Yeni Merkezi Van. * Van Gölü'nü koruyup kollayacağız. * Kırsal Turizm Cenneti Van. * Toprakkale Millet Bahçesi ve Seyir Terası olacak. * Erek Dağı Yeşil Kuşak ve Rekreasyon Alanı. * Erçek Gölü Kuş Cenneti. * Festivaller Kenti Van. * Yöresel Çarşı. * Atıl alanlar değerlendirilecek.”

“Yeraltındaki zenginliğimizi değerlendiriyoruz. 7 ilçemiz jeotermal turizmin cazibe merkezi olacak.” diyen AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, “Dört Mevsim Van diyeceğiz. Bunun için de kış turizmini cazip kılacak yatırımlar hayata geçireceğiz. Turizm destinasyonlarımızın sayısını artıracağız. 13 ilçeyi kapsayan turizm modeli oluşturacağız.” diye kaydetti.

 

ULAŞIM

Van'ın ulaşımının sorun olmaktan çıkacağını belirten Takva, ulaşıma ilişkin de “Ulaşım master planımız hazır! Trafik çilesi bitecek!” ifadelerini kullandı. Takva, Ulaşım Projelerine ilişkin alt başlıkları şöyle açıkladı; “* Trafik sorunu bitecek. * Çevre Yolu bitecek. * Beşyol trafiği rahatlayacak. * Raylı sistemi planlayacağız. * Ulaşımda yeni rota denizyolu. * Üç yeni köprülü kavşak tamamlanacak. * Cumhuriyet Caddesi yayalaşacak. Yürüyüş ve bisiklet keyif verecek. * Modern otogar yapılacak. Ulaşım master Planımız hazır! Çevre yolu bitecek! Alternatif çevre yolu oluşturulacak! Deniz, demiryolu ve karayolları ağı ile Van’ın ulaşım ağını genişleteceğiz. Van’in istediği oluyor. VanRay geliyor! Deniz ulaşımını VADO ile sağlayacağız. Artık Havaalanına, üniversiteye, İskele’ye denizden de ulaşabileceksiniz! Kent Meydanı, Beşyol Meydanı bitecek! Cumhuriyet Caddesi’ni yayalaştırıp Van’a nefes aldıracağız. Altyapı diye bir sorunumuz kalmayacak! Bu altyapıyı konuştuğumuz son dönem olacak! Devam eden yeni kavşakları hızlıca tamamlayacağız. Van’ın yıllardır yapılmayan otogarını da biz yapacağız!”

 

MEKANSAL YAPI VE İMAR

İmar konusu başlığındaki projeleri de açıklayan AK Parti Van Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Necdet Takva, “Yaşanabilir bir kent inşa edeceğiz. Şehrin imarı, planlaması, mimarisi önemli! Daha estetik bir Van’ın inşası yakındır. İşte atacağımız adımlar.” dedikten sonra, şu alt başlıkları açıkladı; “* Kenti imar ederken adaletli ve şeffaf olacağız. *  Yeni cazibe alanları. * Kent Meydanı, Beşyol ve Cumhuriyet Caddesi Van'ın yeni yıldızı olacak. * Kent Çarşısı Projesi. * Sektörel Kümelenmeyi sağlayacağız. * Serbest Bölge ve OSB. * Sebve-Meyce Hali. * Altyapı sorunları çözülecek.”

 

EĞİTİM-KÜLTÜR VE SANAT

Takva, 5. ana proje başlığı olan Eğitim Kültür ve Sanat'a ilişkin de; “Eğitim, kültür ve sanatsal faaliyetler önceliğimiz olacak. Van okuyacak, gençler okuyacak, okumayan kalmayacak” şeklinde konuştu. Takva, bu başlık altındaki alt başlıkları ilişkin şunları paylaştı; “* Herkes için kaliteli yaşam! * Gençler Üniversiteye! * Okullara tam destek! * Kentin kültürü ve doğası korumamız altında. * Anıtlar kimliğimizi yansıtacak. * Van Okuyor! * Kariyer Merkezi.”

 

YENİ VAN MAVİ – YEŞİL

“Yeni Van’ı iki renkle inşa edeceğiz: Mavi ve Yeşil!” diyen Takva, Çevre ve Sağlık Projelerine ilişkin alt başlıkları da şöyle açıkladı; “ * Mavi ve Yeşil bir şehir. * Temiz bir çevre hakkımız. * Van Denizi geleceğimiz. * Enerjimiz doğadan. * Organik atıkları ekonomiye kazandıracağız. * Hedef sıfır atık. * Tematik sokaklar. * Sağlığınız bizim için değerli. Yüzümüzü Van Denizi’ne dönüyoruz! Mavi kuşaklar oluşturuyor, denizle barışıyoruz! Arıtma tesisi bitecek! Van Denizi temiz kalacak! Van gerçek bir güneş kenti olacak!”

 

SOSYAL YAŞAM VE SPOR

“Van’ın da bir stadı olacak! Van’a stadyum müjdesini buradan veriyoruz! Ama bununla sınırlı kalmayacağız!” diyerek Sosyal Yaşam ve Spor Projelerini açıklayan Takva şöyle devam etti; “* Kadınlar ve Gençler yönetime katılıyor. * Engelliler hayata katılıyor. * Ücretsiz düğün salonu. * Taziye evleri, * Şefkat evleri. * Yoksullar için Van kart. * Kadın istihdamında öncü olacağız. * Çocuklarınız bize emanet. * Sokaklar çocukların. * Üniversite öğrencileri ayrı. * Spor kenti Van calıklı olacak. * Van'a 22 bin kişilik modern bir stat kazandıracağız. * Futbol okulları. * Spor Akademisi. * Kadın Spor Merkezleri. * Yaz Spor Okulları. Van'a modern bir yapılacak. Cumhurbaşkanımızın sözünü gerçekleştireceğiz. Van sporun kalbi olacak. Semt köyü, semt sahaları, spor akademileri kurulacak. İnsanlara aş, iş imkanı sağlarken sportif faaliyetleri de ihmal etmeyeceğiz.”

 

KURUMSAL KAPASİTENİN GÜÇLENDİRİLMESİ

Takva, ana proje başlıklarından olan Kurumsal Kapasitenin Güçlendirilmesi'ne de değindi. Bu ana başlığı da Takva şu şekilde açtı. “Kurumsallık şart! Kurumsal bir yönetimle, kurumsal bir yapıyla gerçek bir büyükşehir olacağız!”

 

EKONOMİDE KADIN ELİ PROJESİ

“Kadınlar olmadan, kente kadın eli değmeden olmaz. Kadınlar kentin geleceğini kendi elleriyle örecek.” diyen Takva, kadınlara ilişkin; “Mahalle atölyeleri, Ev atölyeleri, ürün satış nokları açacağız ve mikro kredi sağlayacağız” şeklinde konuştu.

 

“YENİDEN VAN, YENİ VAN İÇİN...”

Takva, proje tanıtım toplantısını şu ifadelerle noktaladı; “Sonuç olarak, Van’ın yıllardır isteyip de kavuşamadığı ve hasretle beklediği tüm hizmetleri biz yapacağız. Yeniden Van, yeni Van için çalışacağız! Projelerimiz kentimize hayırlı, uğurlu olsun!”

Haber: M.Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Takva,, Van, projelerini, açıkladı,
Haber Yazılımı