Haber Detayı
19 Nisan 2017 - Çarşamba 09:36
 
Tarım personeline ilk yardım eğitimi verildi
İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetler Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından, Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğündeki personellere ilk yardım eğitimi verildi.
YAŞAM Haberi
Tarım personeline ilk yardım eğitimi verildi

İl Sağlık Müdürlüğü Acil ve Afetler Sağlık Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından, Van İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü personellerine ilk yardım yönetmenliği kapsamında eğitim verildi. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık il Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilen eğitimde teorik ve uygulamalı olarak 16 saat süreli temel ilkyardım konuları anlatıldı. Eğitim sonunda yapılan teorik ve uygulamalı değerlendirmede başarılı olan katılımcılare ilkyardımcı sertifikası verildi. 
Acil ve Afetlerde Sağlık Hizmetleri Şube Müdürü Halis Gökyer, eğitime ilişkin yaptığı açıklamada; "Vermiş olduğumuz eğitimlerde, ilkyardımın bu konuda gerekli eğitim almış kişilerce yapılması gerektiğini ve müdahale edilen hastanın durumunu iyileştirmek için bilinçsiz uygulamalardan kaçınmak gerektiğini anlattık. Bu anlamda Sağlık Müdürlüğümüz tarafından, Tarım Müdürlüğü personellerine ilk yardım eğitimi verildi. Eğitimde genel ilk yardım bilgileri, hasta, yaralının ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanama, yaralanma, yanık, donma ve sıcak çarpmalarında, kırık, çıkık ve burkulmalarda, bilinç bozukluklarında, zehirlenmelerde, hayvan ısırmalarında, göz, kulak ve buruna yabancı cisim kaçması gibi durumlarda, boğulmalarda ilk yardımın nasıl yapılacağı konusunda bilgiler verildi. Hasta, yaralı taşıma tekniklerinin nasıl olması gerektiği de anlatarak, teknik ve görsel bilgilerden sonra uygulamalı eğitim de verildi." dedi.
Eğitmenlerden paramedik Sıracettin Gökyer, özellikle tarım personellerinin çalışma hayatlarında sık sık karşılaştıkları tarımsal ve yabancı hayvan ısırıkları sorunlarından dolayı personele verilen eğitimlerin önemine vurgu yaparak; "Bu eğitim bir ayrıcalıktır. Bu eğitimleri alanlar bundan sonra daha bilinçli bir şekilde insan hayatına faydalı olabileceklerdir" ifadelerini kullandı.
Eğitimler; İl Sağlık Müdürlüğü ilk yardım birim personellerinden Paramedik İlkan Kılıç, UMKE Bölge Sorumlusu Paramedik Sıracettin Gökyer, ATT Aysel Demir ve Hemşire Ömer Erden tarafından verildi.
 / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tarım, personeline, ilk, yardım, eğitimi, verildi,
Haber Yazılımı