Haber Detayı
01 Kasım 2019 - Cuma 17:14
 
‘TDİOSB 2 yıl içinde faaliyete geçecek’
Van’ın Gürpınar ilçesi Van Et Tesisleri yanında alt yapı çalışmalarına başlanan Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin 2 yıl içerisinde faaliyete geçeceği ve Van’ın büyükbaş hayvan potansiyelinin yüzde 30’unun burada oluşacağı belirtildi.
EKONOMİ Haberi
‘TDİOSB 2 yıl içinde faaliyete geçecek’

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın yıl içinde onayıyla arsa tespit ve ölçümlerinin yapıldığı Gürpınar’daki Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nde alt yapı çalışmalarına başlandı. 

Çalışmaları yerinde incelemek ve konuyla ilgili bilgilendirmede bulunmak için Van Ticaret ve Sanayi Odası (VANTSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, yönetim kurulu üyeleri ile Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş ve proje koordinatörleri bölgeyi basın mensuplarına tanıttı.
 

KÜÇÜK BİR PROJEDEN BÜYÜK BİR PROJE DOĞDU

Burada bir açıklama yapan Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva, Van şehir merkezinde biriken ahırlarla ilgili çözüm ararken böyle bir projenin ortaya çıktığını söyledi.

Projenin 2 yıl içinde hayata geçmesini beklediklerini belirten Takva, şu bilgileri verdi:

“Türkiye’ye örnek olabilecek bir çalışmanın arifesindeyiz, yıllardır mera olarak atıl bulunan bir arazi. Edremit, Gevaş ve Gürpınar ilçeleri arasında kalan bu arazi yaklaşık 17 milyon metre kare büyüklüğünde. İlk etapta 3 milyon 950 bin metre kare civarında bir alan Organize Besi Bölgesi ilan edildi. Hayat geçiyor. Teknik konularda Tarım İl Müdürümüz, Ziraat Mühendisimiz sizleri bilgilendirecekler. Bölgeyi görmenizi istedik, arka alanda etüt çalışması başlatıldı. İki bölgede yüklenici firma çalışmalarını başlattı. Biz de hem bu çalışmaları yerinde görmek hem de konu ile ilgili sizleri bilgilendirmek için buraya geldik. Büyükbaş hayvan potansiyeli itibariyle Van küçükbaştaki kadar bir performansa sahip değil. Biz 5 yıl önce DAKA ve Tarım İl Müdürlüğünün desteği ile şehir içindeki hayvan barınaklarının ıslahı ile ilgili bir çalışma başlatmıştık. Aslında bu küçük projenin üzerine inşa edilmiş daha büyük bir projedir. Önümüzdeki iki yıl içerisinde inşallah bu proje hayata geçecektir.”

 

BÖLGE HAYVANCILIĞINA KATKI YAPACAK

 Van Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Görentaş da, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi fikrinin Van’daki ahır sorunuyla paralel oluştuğunu belirterek, şunları söyledi:
“Başkanın da dediği gibi daha önce şehir içinde bulunan hayvanların dışarı çıkartılması için bir çalışma yürütüldü. Büyük işletmeleri şehir dışına çıkarınca şehir içindeki küçük işletmelerin dışarı çıkacağı hesaplandı. Bunun üzerine burada bir çalışma yapıldı. Borsa’nın, Ticaret Odası’nın büyük bir desteği oldu. Vekillerimizin girişimleri neticesinde Tarım Bakanlığı buraya onay verdi. Burada şu anda çalışmalar devam ediyor. Yaklaşık 1 ay içerisinde tarım arazisinden çıkarılıp OSB’ye devri ile ilgili işlemler bitecek. Daha sonra bakanlık burayı yatırım programına alacak. Burada 12 bin baş hayvan için işletmeler kurulacak. Bölge hayvancılığı için son derece önemli bir noktadır. Burası sulanabilir bir arazidir, burada yem bitkileri yapılarak hayvancılığın daha uygun hale getirilmesi bölgenin kalkınmasına büyük katkılar sınacaktır. Hayırlı uğurlu olsun diyorum.”

 

BÖLGENİN YAPISI

Proje Koordinatörü Ziraat Mühendisi Yusuf Taşkın ise, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’nin yapısına ilişkin bilgi verdi.

Bölge bünyesinde yem bitkisinin de yer alacağını belirten Taşkın, şu bilgileri aktardı:

“İlk etapta 8 bin 200 dekarlık bir alanda kurulması planlanıyordu. İşletme çok hızlı yürüyor, tüzel kişilik kazandıktan sonra genişleyerek yaklaşık 17 bin dekar alana çıkacak. Buranın farklı özelliği yem bitkilerini de içinde bulundurması. İlk etapta biz yem bitkisinin yüzde 66’sını bu bölgede hedefliyorduk, ancak şu anda yüzde 30’unu temin edebiliyoruz. İlk etapta 100 işletme buraya taşınacak. 11 bin 750 baş kapasite ile tesis ediliyor. Adı üzerinde, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Sanayi Bölgesi… Kanunun 27-a maddesine göre tesis edilen bir işletmedir. Sadece hayvanla ilgili olmayacak aynı zamanda sanayi tesisleri de olacak. Besi sanayi organize bölgesi olduğu için besi ile ilgili sanayi tesislerinden bahsedebileceğiz. Şimdi yanı başımızda Van-Et var, atıl kapasite ile çalışırken burada bir entegre et tesisi kurmak mantıksızdır. Fakat burayı kurgularken, Van’ın büyükbaş hayvanının yüzde 30’u burada temin edilecek. Dolayısıyla 20 yıl sonrasını düşünerek ilerde kurulacak sanayi parselleri de hazır. Çatılarından güneş enerjisi elde edilecek. En önemlisi bu ortak tesisleri kuracak olan, tüzel kişiliğe ait bir şirket yapacak. Dolaysıyla hem bir gelir sahibi olacak, hem de herkes eşit bir şekilde bundan faydalanmış olacak. Profesyonel bir yönetim burayı yönetecek. Ama 100 işletme kendi başına üretim faaliyeti yürütmüş olacaklar. Ulaşım açısından, altyapı maliyetleri açısından çok uygun bir alandır. Büyüme potansiyeli çok iyi.”

 

ÇALIŞMALAR NE AŞAMADA

Sanayi bölgesinin 2 yıl içinde faaliyete geçecek şekilde çalışmaların planlandığını ifade eden Taşkın, çalışmalarla ilgili gelinen aşamayı da şöyle dile getirdi:

“Şimdi hangi aşamadayız? Geldiğimiz noktada 3 işlem yapıyoruz şu anda; jeolojik etüt yapıyoruz, ÇED sürecini başlattık, bir de mera tahsisi amacının değişikliğini yapıyoruz. Bunlardan sonra ne olacak; artık tüzel kişilik kazanacak, kimlik kazanacak. Bakanlık yatırım programına alacak, alt yapı yatırımları yapılacak, daha sonra ifraz işlemleri olacak. Yatırımcılara yer tahsisleri, parsel tahsisleri yapılacak. Herkesi gelip alt yapısı hazır olan bir bölgede yatırımını yapacak. İnşallah bir-iki yıl içerisinde yatırım aşamasına gelecek.”

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: ‘TDİOSB, 2, yıl, içinde, faaliyete, geçecek’,
Haber Yazılımı