Haber Detayı
13 Mayıs 2017 - Cumartesi 09:56
 
“TEOG ortalamamızı yükselttik”
Van İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, geçtiğimiz haftalarda yapılan TEOG sınavlarında Van geneli olarak ortalamanın yükseldiğini söyledi. Güzel bir sistem oturttuklarını ve her okulun başarı konusunda birbiri ile yarışır hale geldiğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Kırekin, “Gayri resmi olarak, tahminlerime göre bir önceki döneme göre TEOG'da ortalamamızı 12 puan yükselttik. Ülkemiz genelinde ortalamanın bu kadar yükseldiğini tahmin etmiyorum. Bu iyi bir çıkış ancak yeterli değil. Özveriyle çalışmalar yapılıyor, sistem oturmuş vaziyette ve okullarımız başarılarını yükseltebilmek için adeta birbirleriyle yarışır durumdalar” dedi.
EĞİTİM Haberi
“TEOG ortalamamızı yükselttik”

İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, katıldığı tutku fm radyo programında önemli açıklamalarda bulundu.

 

“ARSA SIKINTIMIZ VAR”
Eğitimde tekli sisteme geçebilmek için yeni okullar yapmaları gerektiğini belirten Kırekin, arsa sorununu çözmeleri durumunda bunu gerçekleştireceklerini söyledi. Okul yapmak için arsa bulmak konusunda sıkıntı yaşandığından söz eden İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin; “Bizim il olarak genç nüfusumuz çok. Açık konuşmak gerekirse eğitim alt yapısında, fiziki anlamda eksikliklerimiz var. Ama bu konuları konuştuk ilgili birimlerle. Bu sorunun çözülmesi için bu yıl önemli çalışmalar yapacağız. İlimizde 320 bin öğrencimiz var. Bu az bir rakam değil. Tekli eğitim sistemini ilimizde sağlayabilmek için 3 bin civarında yeni dersliğe ihtiyacımızın olduğu ortaya çıkıyor. Bu da yaklaşık 125 tane 24 derslikli okula ihtiyacımız olduğu anlamına gelir. Ancak irili ufaklı 200 – 250 okul yaparsak tekli sisteme geçebiliriz Van'da. Ama bu konuda da sıkıntılar var açıkçası. En büyük sıkıntı da, arsa bulamıyoruz. Bu konuda da en sıkıntılı ilçemiz İpekyolu ilçemiz. Bu anlamda hem belediyelerimizin, hem vatandaşlarımızın, hem de STK'larımızın arsa konusunda bize yardımcı olmaları lazım. Mesela Karşıyaka Mahallesinde Fevzi Geyik İlköğretim Okulu'nun yanına yeni bir okul yaptığımızda o bölgenin sorunu çözülüyor. Ya da Hacıbekir İlkokulunun yanına yeni bir okul yaptığımızda o bölgedeki sorunlar çözülmüş oluyor.”

 

“SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN UYGULAMASI İLE NEFES ALDIK”
Sözleşmeli öğretmen uygulaması ile Van'ın nefes aldığını da anlatan İl Milli Eğitim Müdürü Kırekin, açıklamalarını şöyle sürdürdü; “2700 civarında öğretmen eksiğimizi, ücretli öğetmenlerle karşılıyoruz. Sözleşmeli öğretmenlerle büyük nefes aldık. Bu uygulamanın örneği Van'dır. Güç Birliği Toplantısında alınan kararlar çerçevesinde, sözleşmeli öğretmen uygulaması Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu'nda görüşülmesinin ardından yeniden uygulamaya kondu. Van'ın teklifinin Bakanlık tarafından kabul edilmesi ile yeniden bu sistem uygulandı. Bundan sonra da bu şekilde devam edilecek.”

 

“TEOG'DA ORTALAMAMIZI 12 PUAN ARTTIRDIK”
Van'ın, bu yıl yapılan TEOG sınavında ortalamasını yükselttiğinden de söz eden Kırekin; “Son yapılan TEOG sınavında, gayri resmi olarak söylüyorum; biz il olarak yaklaşık ortalamamızı 12 puan artırdık. Yani bir önceki TEOG sınavına göre ortalama yüzde 12'lik bir puan artışı söz konusu. Saray ilçemiz 20 puan arttırdı geçen seneye göre. Tahminime göre Türkiye'nin ortalaması bu kadar yükselmemiştir. Zaten Van olarak, Türkiye geneli ortalaması ile aradaki makası son 3 yıldır kapatmaya başladık. Türkiye genelinde illerimiz ortalama her yıl 2 puan kendini geliştirirken, biz 3.5 puan geliştiriyoruz. Ben muhtemelen şuanda, TEOG'da 77. sıralardan 60. sıralara kadar indiğimizi tahmin ediyorum. Erciş Tenzile Ana Okulunda 10 öğrencimiz Türkiye 1.'si oldu, 14 kişi ise sadece 1 soru yapamadı. Van genelinde 150 Türkiye 1.'miz var TEOG'da. Ama ben bireysel başarıdan çok birlikte bir başarının olmasını umut ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

“SİSTEMİ OTURTTUK”
Van'da eğitim anlamında sistemi oturttuklarını da kaydeden Kırekin şöyle devam etti; “İlimizde sistem oturdu, bunu başardık. Mesela 86 ortaokulumuzda bilim fuarımız var. Bu bir rekor. Şuanda bile onlarca ortaokulumuzda bilim fuarı var. Tübitak fuarında rekor kırdık. Van 8 dalda bölge 1.'si olarak finallere kaldı. Türkiye genelinde de 2. olduk. Üniversite ile işbirliği içindeyiz akademik başarıyı artırmak için. Bütün öğrencilerimize ücretsiz deneme sıavları yapıyoruz. Bunun için sınav merkezi kurduk ve buranın marifetiyle ücretsiz sınavlar yapıyoruz. İlçe Belediyelerimiz de bu konuda büyük destek sunuyor. Büyükşehir Belediyesine, Valiliğimize, ilçe belediyelerimize çok teşekkür ediyorum eğitime sundukları katkıdan dolayı. Büyükşehir Belediyesi, merkez ve ilçelerimizdeki bütün okulların bakımını üstlendi. Ayrıca bütün okullarımızda belediyeler sınav yapıyor. Bunların çocuklarımıza büyük faydası oluyor.”

 

“EĞİTİMDE YARIŞ VAR ŞUANDA”
Başarı çıtasının yükseltilmesi için okullar arasında adeta bir yarışın söz konusu olduğunu, başarısız olan okulun müdürünün de kendi isteği ile görevden ayrıldığını vurgulayar İl Milli Eğitim Müdürü Kıyasettin Kırekin, açıklamalarını şu şekilde tamamladı; “Öz değerlendirmeyi kendi nefsinde yapabilen müdürler ve öğretmenlerimiz olduğu sürece başarımız yükselecektir. Şuanda bütün okullarımız arasında, bütün ilçelerimiz arasında yarış söz konusudur. Her ilçenin eğitimde neler yaptığı, katettiği yolun ne kadar olduğuna ilişkin her ay rapor alıyorum ve değerlendirme yapıyoruz. Başarısız olan okulun müdürü kendi rızasıyla görevden ayrılıyor. Yerine başka bir arkadaşımızı görevlendiriyoruz. Başarısızlığın gerekçesi olmaz, olmamalı. Bir gelişme yoksa o okulda, o okulun mazereti makulse değerlendiriliyor ama aksi durumda o okulun müdürü görevinden ayrılıyor.” 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: “TEOG, ortalamamızı, yükselttik”,
Haber Yazılımı