Haber Detayı
19 Mart 2019 - Salı 18:10
 
Ticaret Bakanı Pekcan, kapı açılışında konuştu; “Ticaret, zenginliğin temelidir”
Bir süre önce hizmet vermeye başlayan, Ticaret Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) işbirliğinde Gümrük Turizm İşletmeleri Ticaret A.Ş (GTİ) tarafından Yap-İşlet-Devret modeli ile modernizasyonu tamamlanan Van Kapıköy Gümrük Kapısı'nın açılışı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan ve Odalar ve Borsalar Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ile, bürokratlar, milletvekilleri ve İranlı yetkililerin de katıldığı bir programla gerçekleştirildi.
EKONOMİ Haberi
Ticaret Bakanı Pekcan, kapı açılışında konuştu; “Ticaret, zenginliğin temelidir”

Açılış programında konuşan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Kapıköy'ün açılması ile beraber Van'ın turizm ve ticari anlamda gelirlerinin artacağını belirterek, “Tüm dünyada ticaret, zenginliğin temelidir” vurgusu yaptı ve Kapıköy'un ticarete sunacağı katkılardan söz etti. İran'dan programa katılan heyetlere de biran önce Razi-Hoy yolunun tamamlanması gerektiğini söyleyen Bakan Pekcan, “Bizim öyle 2 yıl bekleyecek sabrımız yok. Biz bu tarafta gereğini yaptık, şimdi sıra sizde” dedi. Vali Mehmet Emin Bilmez de, “Son zamanlarda İran’dan kentimize ciddi bir turist akını var. 2017'de 470 bin İranlı bu kapıdan ilimize giriş yaptı. Geçen sene bu rakam biraz düştü. Harçların arttırılmasından kaynaklandı. İnşallah bu sene bu sayının 500 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Vanlı esnaflar adına, burada bulunan İranlı dostlarımızdan, bu harçların tekrar değerlendirilmesi, aşağıya çekilmesini talep ediyoruz” ifadelerini kullandı. TOBB Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ise, “Van bizim göz bebeğimiz. Bu kapıyla 112 milyon TL yatırım yaptık. Van'ın 50 yıllık hayali gerçekleşti” şeklinde konuştu.

 

GÜLAÇAR: VAN TÜRKİYE'NİN CENNET KÖŞELERİNDEN BİRİ
112 milyon TL maliyetle modernizasyonu yapılan Türkiye ile İran arasındaki Kapıköy Gümrük Kapısı’nın açılış töreni gerçekleştirildi. Saygı duruşu ve Türkiye ile İran milli marşlarının okunmasıyla başlayan törende ilk konuşmayı, ev sahibi hüviyeti ile TBMM Türkiye - İran Parlementolar Arası Dostluk Grubu Başkanı, AK Parti Van Milletvekili Osman Nuri Gülaçar, yaptı. Gülaçar, konukları selamladıktan sonra konuşmasını şu şekilde sürdürdü; “Van, Türkiye'nin en güzel cennet parçalarından bir köşe. Ve yaklaşık 300 km'ye varan İran sınırımızla beraber ticaretimizin de, alışverişimizin de, her iki taraftan insanlarımızın gidip geldiği en önemli noktalardan biri. TOBB'un katkısı ile, büyük emeği ile bu muhteşem eser vücuda getirildi. Burada emeği geçen herkese ilim adına, Van halkı adına teşekkür ediyorum. Ülkeler artık, sahip oldukları silah sayıları ile veya güçlü orduları ile değil, 21. yüzyılda kat ettikleri ticari mesafelerle, ekonomik güçleri ile ifade edilmektedirler. Bu nedenle hem Türkiye'mizin, özelde de Van'ımızın daha zengin, daha müreffeh bir il olması için bizler ticarete, ithalata ve ihracata çok önem veriyoruz. Bunun için de Kapıköy bizim için en önemli kapılardan birisi. Umuyorum bu saat itibari ile Türkiye – İran arası ticari ilişkilerimiz, insani anlamdaki ilişkilerimiz çok daha azami seviyeden dostluk – kardeşlik bağı ile de güçlenir ve devam eder.”

 

PARMAKSIZ: KAPIKÖY, SON MODEL TEKNOLOJİ İLE DONATILDI
Gümrük ve Turizm İşletmeleri Yönetim Kurulu Başkanı M.Arif Parmaksız da, “Şirketimiz tarafından yap-işlet-devret modeli ile yapılan Kapıköy Gümrük Kapısı açılış törenine hepiniz hoşgeldiniz.” dedikten sonra, Gümrük ve Turizm İşletmeleri'nin hizmetlerinden söz etti. Kapıköy Gümrük Kapısı'nın daha iyi hizmet vermesi açısından en son model teknoloji ile donatıldığını kaydeden Parmaksız, “70 bin metrekare alan üzerine kurulu olan Kapıköy Gümrük Kapımızda toplam 13 bin metre kare kapalı alan olup, tesisimiz 112 milyon Türk Lirasına mal olmuştur. Ayrıca gümrük sahasına yakın bir noktada, burada hizmet veren personellerin kullanımına sunulmak üzere 100 dairelik bir lojman ve sosyal tesis inşa ettik. Van'a 100 km uzaklıkta bulunan Kapıköy Gümrük Kapısı, kardeş şehirlerimiz Van ve İran tarafındaki Hoy şehrini bir birine daha da yaklaştıracak, her iki ilin arasındaki ticaretin artmasını sağlayacak ve bu vesile ile her iki ülkenin zenginleşmesine önemli bir değer katacaktır. Bu kapı, ticaretin yanı sıra bölge turizmine de çok büyük katkı sağlayacaktır. Bu kapının hizmete geçmesi noktasında öncelikle Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan'a, tüm eski bakanlarımıza, eski ve yeni bakan yardımcılarımıza, Ticaret Bakanlığı bürokratlarımıza, TOBB Başkanımız Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerine, şirket ortaklarımız başta olmak üzere buraya değer katan herkese teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

 

HİSARCIKLIOĞLU: BİR YERDE ZENGİNLİK VARSA HUZUR VARDIR
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Yönetim Kurulu Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu, katılımcıları selamladıktan sonra, sürdürdüğü konuşmasında; “Bugün Van'ı ve ülkemizi İran’a ve Asya’ya daha güçlü bir şekilde bağlayacak, bu topraklara daha fazla refah ve zenginlik getirecek çok önemli bir adımı atıyoruz. Ülkemiz ve iş dünyamız adına gururluyuz, mutluyuz. Sağolsun sayın bakanımız Ruhsar Pekcan da yanımızda ve sağolsun kendisi çok iyi bir performansla çalışıyor. Her sıkıntımızda yanımızda, bizimle beraber çözüm arıyor. Türk iş dünyası adına kendisine teşekkür ediyoruz. Ekonominin temel kuralı şudur; Bir yerde ticaret varsa para vardır. Para varsa zenginlik vardır. Zenginlik varsa da huzur vardır. İşte biz, bu vizyonla hareket ettik, ticaret rotasının, yeniden bu coğrafyaya çevrilmesini hedefledik. Kapıköy Sınır Kapısı'yla, bu hedefimize 1 adım daha yaklaşıyoruz. Başta Cumhurbaşkanımızın ve Hükümetimizin olumlu yaklaşımı ve onayıyla dünyada bir ilki gerçekleştirdik. Kara gümrük kapılarını yap-işlet-devret modeliyle modernize etmeye başladık. Bunu yaparken de devletimize tek kuruş maliyet yüklemedik. Tersine daha etkin ve hacimli çalışan kapılar sayesinde, devletimizin gelirleri katlanarak arttı. Bugüne kadar 10 sınır kapısını en ileri teknolojiyi kullanarak tamamen yeniledik ve ülkemize kazandırdık. Modernize ettiğimiz kapılarda, bekleme süreleri yarı yarıya azaldı. Geçiş hacmi 4 katına çıktı. Bütün bunlar için, oda-borsa camiası olarak, tam 1 milyar 390 milyon liralık yatırım yaptık. Yani devletimizi bu kadar para harcamaktan kurtardık. Bu kapılardan elde edilen gelirden de devlete 605 milyon lira vergi ödedik. Demek ki Oda ve Borsa camiası olarak devletimizin kasasına tam 2 milyar lira kazandırmış olduk. Bundan da sadece devletimiz değil, özel sektörümüz, üyelerimiz de kazançlı çıktı. Ve yeni kapılar sayesinde, mal taşıyan tırların bekleme süreleri kısaldı. Kamu tarafından yapılan bir araştırmaya göre, özel sektörümüz navlun masrafından yıllık 410 milyon lira tasarruf etti. Yani her sene ülkemiz sanayicisinin, tüccarının, müteşebbisinin, 410 milyon lirası cebinde kaldı. Kamu ve özel sektör ortaklığıyla hayata geçirdiğimiz bu proje, dünyada da büyük bir beğeni topladı. Birleşmiş Milletler tarafından ilk defa, Türkiye’nin bir projesi, dünya çapında en iyi örnek seçildi ve gösterildi. Bütün dünyaya ‘eğer sınır geçişlerinizi hızlı hale getirecekseniz, güvenli hale getirecekseniz, Türkiye’nin yaptığı gibi yapın’ dediler. Ve bütün bunlar, devletimizin bütçesinden tek bir kuruş harcanmadan yapıldı.” diye konuştu.

 

“VAN ZENGİNLEŞECEK”
Van'ın iyi gününde de, kötü gününde de hep yanında olduklarını kaydeden Hisarcıklıoğlu, şunları söyledi; “Çünkü Van bizim göz bebeğimiz. Van İngilizce 1 demek. Biz de hep birincinin yanındaydık. Bu kapıya 112 milyon lira yatırım yaptık. Son model teknoloji ile donatıldı. Kapıköy ile Van 50 yıllık hayalinin de gerçekleşmiş olacak. Van tekrar eski ihtişamını geri kazanacak, zenginleşecek, ticaret ve turizmin merkezi haline gelecek. Van Shopping Fest büyüyecek, Van’daki fuarlara katılım artacak. Burası Anadolu’nun Asya’ya açılan kapısı, Asya’nın da Anadolu’ya geçiş noktası olacak. Ayrıca, İranlı kardeşlerimizle daha çok buluşmaya, konuşmaya, iş yapmaya başlayacağız. Yani hep birlikte kazanacağız. Bu kapının yapılmasında emeği geçen bütün herkese şükranlarımı sunuyorum. Ayrıca konunun üzerinde çok duran Van'ın evladı Fatih Çiftci'ye de teşekkür ediyorum.”

 

“İRAN TARAFI YOLU BİTİRMELİ”
İran'ın da biran önce kendi tarafındaki yolu bitirmesi gerektiğini vurgulayan Hisarcıklıoğlu, “Bu yol bitmeden daha çok iş yapmaya imkanımız zor. Onun için İranlı kardeşlerimizden bu, özellikle ricamızdır. Burdan hep beraber kazanacağız. Kapıköy Sınır Kapımızın Van başta olmak üzere ülkemiz ekonomisine hayır ve bereket getirmesini diliyorum.”
İran’ın Hoy Valisi Seyyid Muhammed Abedi de kürsüye davet edilerek kısa bir konuşma yaptı ve Türkiye – İran kapılarının dostluk ve yardımlaşma kapıları olduğunu ve bunun ilelebet devam etmesini temenni ettiklerini söyledi.

 

VALİ BİLMEZ: KAPI, İRANLA İLİŞKİMİZE, TİCARETİMİZE CİDDİ KATKI SUNACAK
Vali Mehmet Emin Bilmez ise, Kapıköy Gümrük Kapısının önemine değindi. Vali Bilmez, şöyle konuştu; “Kapıköy Gümrük Kapısı 2017 yılında yap-işlet-devret modeliyle Ticaret Bakanlığımızla TOBB arasında imzalanan bir protokolle başladı. Çok kısa bir sürede kapımız yenilendi. Bugün de inşallah açılışını yapıyoruz. Kapımız 70 dönüm üzerine kurulu, 13 bin metrekare kapalı alandan oluşmakta, 34 bin metre kare araç dolaşım alanı bulunan, 8 bin metrekare yeşil alanı olan bir kapıdır. Modern bir kapıda bulunması gereken bütün birimler, tüm teknolojiler mevcuttur. Bu gümrük kapısının hem İran’la olan soysal ilişkilerimize, hem ticari ve ekonomik ilişkilerimize ciddi kattı sunacağı kuşkusuzdur. Bu kapının buraya kazandırılmasında emeği olan başta bakanımız ve ekibi başta olmak üzere TOBB heyetine, ilimizin milletvekillerine ve özellikle de Fatih Çiftci'nin ciddi bir yakın takibi olduğunu biliyorum kendisine ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. İnşallah Cumhurbaşkanımızın hedef olarak koyduğu 30 milyarlık alışveriş hedefine bu kapının önemli bir katkısı olur. Son zamanlarda İran’dan kentimize ciddi bir turist akını var. 2017'de 470 bin İranlı bu kapıdan ilimize giriş yaptı. Geçen sene bu rakam biraz düştü. Harçların arttırılmasından kaynaklandı. İnşallah bu sene bu sayının 500 binin üzerine çıkmasını bekliyoruz. Vanlı esnaflar adına bu harçların tekrar değerlendirilmesi, aşağıya çekilmesini komşu dost İran’dan talep ediyoruz. Daha önce bu kapımızdan tır ve otobüsler geçemiyordu, yeni yapılan bu haliyle artık her türlü transit taşımacılığın yapıldığı, bütün yetkilerle donatılmış bir sınır kapımız var. O yüzden inşallah ticaretimize ve dostluğumuza katkı sunacak kapımızın hepimize, ülkemize hayırlı olmasını diliyorum.”

 

BAKAN PEKCAN: TİCARET, ZENGİNLİĞİN TEMELİDİR
Son konuşmayı Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan yaptı. Bakan Pekcan, tüm dünyada zenginliğin temelinin ticaret olduğunu ifade ederek, “Bugün çok özel ve güzel bir günde sizlerle beraberiz. Bugün Kapıköy Gümrük Kapısı'nın açılışı için bir aradayız, hepinize bu vesile ile hoşgeldiniz diyorum. Başta İranlı dostlarımız olmak üzere yaklaşan Nevruz Bayramı’nın hepinize kutlu olmasını diliyorum ve inşallah nice nevruzlara, huzur ve barış içinde... Ticaret, tüm dünyada zenginliğin temelidir. Milletin refah seviyesini yükseltebilmek için ve gelecek nelillere daha parlak bir gelecek bırakmanın yolu ticaretten geçiyor. Bakanlık olarak bizim de işimiz ticaret. Ticaret birinci önceliğimiz. Ticaretin önündeki engelleri kaldırmak hedefimiz. Ticaretin önünde duran engelleri yakından takip ediyoruz, sizlerle sürekli istişare halinde oluyoruz ve taleplerinizi yerine getirmek için gayret sarf ediyoruz. Bunun yanında amacımız gümrüklerde hızlı, kolay, ucuz ve güvenli ticaret yapılmasını sağlamak. İnşallah gümrüklerimiz ne kadar hızlı, ne kadar emniyetli olursa, ticaretimiz o kadar artacak, refah düzeyimiz o oranda artacak. Özellikle yüz yıllardır sınır komşumuz İran ile olan kara hudut kapılarımızın modernizasyonuna çok önem verdik. Esendere ve Kapıköy kapılarının ardından en kısa zamanda Gürbulak Sınır kapısının da modernnizasyonuna başlayacağız. Bu modernizasyonların tamamlanması ile daha güvenli, daha hızlı ve daha ucuz gümrük işlerini gerçekleştirmiş olacağız. Bölgemizde önemli olaylar ve sıkıntılar yaşandı. Bunu el birliğiyle aşacağız. Bunun yolu da ticaretten geçiyor. İran ile yapacağımız ortak çalışmalarla bölgemizdeki istikrarı sağlamlaştırabiliriz. İki ülke arasındaki gerek gümrüklerde, gerekse ticarette işbirliğimizin hayırlı olmasını temenni ediyordum. Kara hudut kapımızda şimdiye kadar toplam 2 milyon kişi geçmiş bu güne kadar. Kapıköy'ün açılması ile beraber bunun da artacağını düşünüyorum. Bu aynı zamanda turizm gelirlerinin de artması demek. Van, ekonominin çok canlı olduğu bir şehir. Bu kapının gerek turizm gelirleri, gerek ticari anlamda Van şehrine özel bir katkı getireceğine inanıyoruz. Biz bakanlık olarak arkanızdayız. Hedefimiz 30 milyon dolar ticaret hacminin gerçekleşmesi ancak biran önce Razi-Hoy yolunun tamamlanması gerekir. Bizim öyle 2 yıl bekleyecek sabrımız yok.”

 

“DÜNYA EKONOMİSİNİN KALBİ YAKINDA BU GÜZERGAHTA ATACAK”
Bakan Pekcan, Kapıköy Gümrük Kapısı'nın Asya’yı Avrupa’ya bağlayan bir kapı olduğunu dile getirerek, “Aynı zamanda Çin-Avrupa ticaret ve transit yolu üzerindeki bir kapı. Yani Dünya ekonomisinin kalbi yakın zamanda bu güzergah üzerinde atacaktır. Dolayısıyla çalışmalarımızı hızlandırmayız. Biz kaldırdık sıra İran tarafında. Aynı zamanda biz gümrüklerde dijitalleşmeye önem veriyoruz. Kağıtsız gümrüğe geçmeyi hedefliyoruz. Esenboğa Havaalanı'nda uygulamaya geçtik. İran ile altyapımız hazır. İran ile gümrük işlerinde online olarak paylaşmaya hazırız, x-ray sonuçları da dahil. Ülkelerimizin gelişmesi ve refah düzeyinin artması ve Van'ın ticaret ve refah düzeyinin artması için bu kapıların aktif bir şekilde çalışması lazım. Bu yol Orta Asya’ya olan ihracat yolumuzun da açılış yoludur. Bu modern tesislere kavuşmamıza vesile olan herkese teşekkür ederim. Eski bakanlarımıza, Sayın Fatih Çiftci'ye, herkese teşekkür ediyorum. İranlı dostlarımızın işbirliği olmasa, bunu gerçekleştiremezdik. Burada oldukları için teşekkür ederim. Ve İran tarafındaki çalışmaların da hızlanmasını umut ediyorum. Kapımızın ülkemize, Van’a, İran’a da hayırlı, uğurlu ve bereketli olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
Konuşmaların ardından Bakan Pekcan'a hediyeler verildi. Daha sonra katılımcılar ile birlikte kurdela kesimi yapılarak Kapıköy Gümrük Kapısı'nın açılışı gerçekleştirildi.
Açılış programına ayrıca AK Parti Van milletvekilleri İrfan Kartal ve Abdulahat Arvas, İran’dan heyetler, oda başkanları, kurum amirleri ve vatandaşlar katıldı. Kurdela kesiminden sonra tesisler gezildi.
Haber: M.Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Ticaret, Bakanı, Pekcan,, kapı, açılışında, konuştu;, “Ticaret,, zenginliğin, temelidir”,
Haber Yazılımı