Haber Detayı
06 Temmuz 2019 - Cumartesi 09:34
 
Toç-Bir Sen: Sözleşmeliler kadroya geçsin
Toç Bir-Sen Van Şubesi kamuda 4-b kapsamında sözleşmeli çalışan personellerin kadroya geçmesi talebiyle basın açıklaması yaptı.
EKONOMİ Haberi
Toç-Bir Sen: Sözleşmeliler kadroya geçsin

Toç Bir-Sen Van Şube binasında yapılan basın açıklamasına Memursen İl Başkanı M. Ali Uca, Büro Memursen Başkanı Mahmut Gülaçar, Diyanet-sen İl Başkanı Nurullah Arvas, Enerji Birsen İl Başkanı M. Nuri Şahin, Birlik Habersen İl Başkanı Şaban Hazan, Bem Bir-sen İl Başkanı Harun Altın, Bayındır Memursen İl Başkanı İbrahim Yaşin ve sendika üyeleri katıldı.
Tarım-Ormancılık Hizmet Kolunun yetkili sendikası olan Toç Bir-Sen Van Şubesi kamuda 4-b kapsamında sözleşmeli çalışan personellerin kadroya geçmesi talebiyle  basın açıklaması yaptı. Gurup adına açıklama yapan Toç Bir-Sen Van Şube Başkanı Ali Uçar, “Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen ve Sözleşmeli Personeli öz – üvey evlat diye ayrıştıran yasa teklifindeki adaletsizliğin biran önce düzeltilmesi noktasında sesimizi duyurmak için biraya geldik. Toç Bir-Sen İl ve Şube başkanlıklarımızca, 81 ilde eş zamanlı olarak milletvekillerimize mektup gönderiyor ve bir kez daha ‘hakkımız olanı istiyor, kadro mücadelemize destek bekliyoruz’ diye haykırıyoruz.” dedi. 

 

“ÇALIŞMA BARIŞINI DERİNDEN SARSACAK”

Uçar, “Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde Sözleşmeli Personelin sözleşme sürelerinin 4+2’den 3+1’e düşürülmesine yönelik içinde pek çok eksikliğin ve eşitsizliğin dolu olduğu yasa kabul edildi. Sözleşmeli olarak görev yapan; öğretmen, sağlık çalışanı ve din görevlilerinden bir kısmına yönelik yapılan söz konusu iyileştirmede; diğer kamu kurumlarında ve unvanlarda görev yapan personelin yer almaması hiç kuşkusuz çalışma barışını derinden sarsacak, çalışanların moral ve motivasyonunu düşürecektir. Sorun çözmekten ziyade sorunları çoğaltıp çalışma barışını ve adaletini yerle bir eden bu düzenleme bu haliyle asla doğru değildir.” diye belirtti. 
Yıllardır, ‘İş Güvencesi Kırmızı Çizgimiz’ diyerek her platformda kadrolu istihdamın hayati bir gereklilik olduğu bilinciyle sözleşmeli personellerin 4/A kadrosuna geçirilmesi için mücadele ettiklerini belirten Uçar, “Bugün bir de sözleşmeli personeli  bu düzenlemeyle kendi aralarında eşitsizce ayıran kanuni düzenleme hiç bir şekilde kabul edilemez. Bazı kamu çalışanlarını bu düzenlemeyle sevindirirken diğerlerine üvey evlat muamelesi yapılması toplumsal ve çalışma hayatındaki dengeyi bozmanın yanı sıra Anayasamızın temel eşitlik ilkesiyle de asla bağdaşmamaktadır. Biran önce sözleşmeliliği sona erdirecek ve ayrım yapmaksızın tüm sözleşmelileri kapsayacak şekilde, yeni bir adımın atılması için ilgilileri aklıselim davranmaya davet ediyoruz. Unutulmamalıdır ki düzenleme dışında kalan kamu görevlileri ayrıcalık değil sadece hakkı olanı talep etmektedir.” şeklinde konuştu. 

 

TBMM’YE MEKTUP GÖNDERİLDİ

Uçar son olarak şu ifadeleri kullandı: “Ayrıca, geçtiğimiz gün Meclis’teki Bazı Kanun ve KHK'larda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifinin görüşüldüğü Genel Kurulda, Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşlerin ‘Personel rejimine ilişkin farklı talepler olduğunu biliyoruz ve önümüzdeki dönemde AK Parti olarak bunları ilgili paydaşlar ve kurumlarla görüşerek kapsamlı bir şekilde ele alacağız.” sözlerinin de takipçisi olacağız.”
Açıklamanın ardından üyeler PTT’ye giderek, TBMM’de grubu bulunan AK Parti ve MHP  grup başkan vekillerine  mektup gönderdi. 
Haber: M.Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Toç-Bir, Sen:, Sözleşmeliler, kadroya, geçsin,
Haber Yazılımı