Haber Detayı
05 Temmuz 2019 - Cuma 09:12
 
Travertenler uyarısı!
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, Van’ın Başkale ilçesindeki travertenlere yaklaşım konusunda uyarılarda bulundu.
KÜLTÜR Haberi
Travertenler uyarısı!

Sosyal medya sayesinde son yıllarda giderek tanınan ve Denizli’deki Pamukkale’yi andıran travertenlere, ziyaretler giderek artıyor.
Bu yıl da yaz turizm sezonu ile birlikte çok sayıda yerli ve yabancı turist, bulunduğu bölge nedeniyle merak konusu olan bu travertenlere akın ediyor. Ancak travertenlere hor yaklaşıldığını belirten  Prof. Dr. Alaeddinoğlu, uyarılarda bulunarak, bu mirasa sahip çıkılması gerektiğini söyledi.

 

PİKNİĞE VE EĞLENMEYE GİDİYORLAR

Buraya gidenler, uzak mesafede olduğu için aynı zamanda beraberlerinde yiyecek ve içecek maddeleri de götürüyorlar.
Burada piknik yapan ve gün boyunca eğlenen ziyaretçiler, bol bol fotoğraf çektikten sonra geri dönüyorlar.

 

“YANLIŞ YERDE PİKNİK YAPIYORLAR”

Ancak piknik yapılan ve eğlenilen mekân konusunda Van YYÜ Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okul Müdürü Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu'nun itirazları var.
Twitter hesabından açıklama yapan Prof. Dr. Alaeddinoğlu, travertenlerin üzerinde mangal yakıldığına dikkat çekerek, “Bir grup sözde doğaseverin (…) travertenlerin üstünde günü birlik kamp kurduğunu, mangal yaktığını ve o da yetmiyormuş gibi travertenlerin üzerinde ata binip gösteri yaptığını öğrendim. Canım yandı, çok üzüldüm...” dedi. 

 

“KAYNAKLARI TÜKETİYORUZ”

Bir yandan turizmle ilgili önemli kaynakların olduğuyla övünülürken, diğer yandan bu kaynakların kolay tahrip edildiğini belirten Prof. Dr. Alaeddinoğlu, “Çoğu zaman övünürüz... Van’ın doğal, tarihi ve kültürel değerleri sayıca çok diye... Bu kaynakları turizme konu ederiz.. Turistler gelsin, bu eşsiz mirasları deneyimlesin isteriz... Ancak dün bir grup turistin Başkale Travertenleri için anlattıkları iç acıtan cinstendi...” ifadelerini kullandı.  
 

10 BİN SENEDE OLUŞUR

Travertenlerin binlerce yıl sonunda oluşabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Faruk Alaeddinoğlu, şunları kaydetti:
“O travertenlerin oluşumu on binlerce yıl alır... oysa siz, doğa katilleri, o doğa harikalarını bir günde yok etmeye kararlısınız... Muhtemelen ayakkabılarınızla gezmiş, o kılcal akış sistemlerini de bozmuşsunuzdur… Sonuç… Başkale traverteni zamanla küçülecek ve yok olacak... Mutlu olabilirsiniz... Bir doğa harikası... Bir dünya mirası nasıl yok edilir, herkese gösterdiniz... Ancak hiç kimsenin bu aymazlığı kabul edeceğini sanmıyorum... Van mirasına sahip çık...”

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Travertenler, uyarısı!,
Haber Yazılımı