Haber Detayı
11 Mayıs 2019 - Cumartesi 09:12
 
'Türkiye'de her eve bir Van Kedisi'
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi'nin (YYÜ) Yeni Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, kampüs içerisindeki kurumları tanımayı sürdürüyor. Bu kapsamda Van Kedi Villası'nı da ziyaret eden Rektör Prof. Dr. Şevli, burada Van Kedi Villası Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya'dan kediler ve yaşam alanları olan villa hakkında bilgiler aldı. Burada basın mensuplarına açıklama yapan Rektör Prof. r. Şevli; “Üniversite olarak amacımız; Van Kedisinin neslini korumak ve daha sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmelerine imkan yaratmaktır.” dedi. Van Kedi Villası Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya ise, “ 'Türkiye'de her eve bir Van Kedisi' diye bir sloganımız var. Dolayısıyla biz Türkiye'de her eve bir Van Kedisi sokuncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
KÜLTÜR Haberi
'Türkiye'de her eve bir Van Kedisi'

Dün sabah saatlerinde Van Kedi Villası'nı ziyaret eden YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdulah Şevli'yi, burada Van Kedi Villası Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya karşıladı. Daha sonra villa içine girerek kedilerin yaşam alanlarını bir süre inceleyen Rektör Prof. Dr. Şevli, kediler ve villa hakkında, Merkez Müdürü Prof. Dr. Kaya'dan bilgi aldı.

 

“VAN KEDİSİ, DÜNYACA TANINMIŞ BİR TÜRDÜR”

Daha sonra basın mensuplarına açıklamalarda bulunan Rektör Prof. Dr. Hamdullah Şevli; “Van Kedisi biliyorsunuz beyaz ipeksi kürkü ile, kar beyazı rengiyle, gözlerinin birisi mavi, diğeri kehribar olan ve dünyaca tanınmış bir kedi türüdür. Van Kedilerimiz suda yüzmeyi seven, insanlara çok yakın davranan, sevilmekten hoşlanan, son derece zeki, akıllı hayvanlardır. Bu kedilerimizin neslinin korunması, türlerinin devamı için Yüzüncü Yıl Üniversitemizin içerisinde, son derece  hijyenik, modern şartlarda, kedilerimize hizmet veren bir Kedi Villamız var. Van ilimizde tabiki burayı merak edenler ve dışarıdan ilimize gelenler kedi evimizi ziyaret etmek istiyorlar. Buna belli şartlarda, belli günlerde müsaade ediyoruz. Van'da en çok turist çeken yerlerden biridir burası ama bu alan turizm amacıyla yapılmış bir alan değildir, buranın asıl amacı kedi neslinin devamını sağlayacak çalışmalar yapılmak üzeredir.” diye konuştu.

 

“AMACIMIZ, VAN KEDİSİNİN NESLİNİ KORUMAK”

Van Kedisinin neslinin devamı için üniversite olarak ellerinden gelen çalışmaları yaptıklarını ve yapacaklarını kaydeden Rektör Şevli, “Sizin de gördügünüz gibi Kedi Villamız son derece modern yapılmış bir mekan. Kedilerimiz burada hem üreme anlamında, hem beslenme anlamında, hem hijyen anlamında her türlü imkana sahiptirler. Amacımız; Van Kedisinin neslini korumak ve daha sağlıklı bir şekilde hayatlarını sürdürmelerine imkan yaratmaktır. Bu konuda merkez müdürlüğümüz hem bilimsel olarak araştırma yapmakta, hem de bu amaç doğrultusunda, kedi neslinin devamı yönünde her türlü çalışmayı gerçekleştirmektedir. Bu anlamda merkez müdürümüze ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

 

“KEDİ VALLASINDA 200 ADET VAN KEDİSİ VAR”

Van Kedi Villası Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya ise yaptığı açıklamada şu bilgileri verdi; “Kedi villamızda kedi sayısı bu aralar her gür değişiyor. Şuanda doğum mevsimindeyiz çünkü. Şuan itibari ile 200'ün üzerinde Van Kedimiz mevcut villamızda. Bunun 150'ye yakını anaç - damızlık kedi, diğerleri de yavru kedidir. Yurt dışına da yurt içine de ücret karşılığı sahiplendirme yapıyoruz. Ancak iki gözü mavi olanları ya da iki gözü kehribar olanları sahiplendiriyoruz. Tek gözlü olanları kesinlikle yurt dışına göndermiyoruz sadece yurt içinde bu tür sahiplenme yaptırıyoruz.”

 

“TÜRKİYE'DE HER EVE BİR VAN KEDİSİ”

“Van Kedilerinin nesli tehlikede mi?” sorusuna karşılık da Merkez Müdürü Prof. Dr. Abdullah Kaya şu şekilde yanıt verdi, “İki gözü kehribar ile iki gözü turkuvaz kediler için neslinin tehlikede olduğunu söyleyemeyiz ama tekgöz kedi olarak adlandırılan kedilerimizin neslinin yok olma ihtimali halen devam ediyor. Kedilerimiz, Van iklimine yakın her ilde yaşar. Bizim de zaten şöyle bir hedefimiz var; 'Türkiye'de her eve bir Van Kedisi' sloganımıza hayat vermek istiyoruz. Dolayısıyla biz Türkiye'de her eve bir Van Kedisi sokuncaya kadar çalışmaya devam edeceğiz. Van Kedisi gerçekten özellikleri ile dünyada tek. Duygusallığıyla, sahibi ile küsüp barışmasıyla, yüzebilmesi gibi özellikleriyle tek hayvan. Ve bu Van'ın kültürel de bir mirası. Bizim de buna en üst düzeyde sahip çıkmamız lazım.” 
Haber: Umut TARHAN

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Türkiye'de, her, eve, bir, Van, Kedisi',
Haber Yazılımı