Haber Detayı
06 Nisan 2020 - Pazartesi 15:27
 
Tuşba’da halk ekmek üretimi arttırıldı
Tuşba Belediyesi’nin Mavi Tuşba Halk Ekmek Pprojesi sayesinde, Tuşbalılara ekmek 80 kuruştan satılıyor. Ekmeğe daha önce alınan zam kararının bugünlerde uygulanmaya başlanmasıyla fiyatı 1.25 TL’ye çıkarken, Tuşba ilçesinde halk ekmek 80 kuruştan vatandaşlara ulaştırılıyor. Ekmeğe zamlı tarifenin uygulanması nedeniyle Tuşba’da halk ekmeğe rağbetin arttığı ve bu nedenle çıkarılan ekmek sayısının da arttırıldığı kaydedildi.
GÜNDEM Haberi
Tuşba’da halk ekmek üretimi arttırıldı

Mavi Tuşba Halk Ekmeğin, merkez 10 mahallede bulunan 18 büfenin yanı sıra araçlarla ilçe merkezinden uzak 57 mahalleye her gün düzenli olarak servis edildiği belirtildi. 

 

GÜNLÜK EKMEĞİN SAYISI ARTTIRILDI

Van’da ekmeğe daha önce alınan 25 kuruşluk zammın uygulanmaya başlanmasından sonra, halk ekmeğin vatandaşlardan büyük ilgi görmesi üzerine Tuşba Belediyesi tarafından haftalık olarak satılan 84 bin ekmeğin sayının artırıldığı kaydedildi. Ayrıca Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun tavsiyesi üzerine sosyal mesafenin korunması ve vatandaşların büfeler önünde yığılmalarını engellemek için de büfelerin açık tutulma sürelerinin uzatıldığı kaydedildi.
Mavi Tuşba Halk Ekmeğin, fırıncı esnafı ile rekabet etmek için kurulmadığını belirten Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Van’da en kaliteli ekmeği uygun fiyata yedirmek için gayret gösterdiklerini söyledi. Başkan Akman, “Mavi Tuşba Halk Ekmeği kurmaktaki tek amaç, Tuşbalıların en kaliteli ekmeği en uygun fiyata yemelerini sağlamak ve bu konuda bir fiyat istikrarı sağlayabilmektir. Bunu da sağlayabildiğimizin kanaatindeyim. Bugün 210 gram olan en kaliteli ekmeği Tuşbalılar 80 kuruşa yiyebiliyorsa, bu Tuşba Belediyemizin kurduğu Mavi Tuşba Halk Ekmek sayesinde oldu. İçerisinde hiçbir katkı maddesi olmayan en doğal ve kaliteli ekmeği biz üretiyoruz” diye konuştu.
‘Mavi Tuşba Halk Ekmek’in isim ve logo hakkı için Türkiye Patent Kurumu’na müracaat ettiklerini söyleyen Başkan Akman, en kısa zamanda patent belgesinin kendilerine ulaşacağını dile getirdi. 18 adet satış büfesi için Tuşba Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından ‘İşletme Kayıt Belgesi’ verildiğinin de altını çizen Başkan Akman, “Tuşba Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Van Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı Gıda Kontrol Müdürlüğü tarafından aylık olarak büfelerimiz düzenli olarak denetlenmektedir.” ifadelerini kullandı.
Vatandaşlar da, halk ekmeğin kalitesi ve fiyatından duydukları memnuniyeti dile getirdi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Tuşba’da, halk, ekmek, üretimi, arttırıldı,
Haber Yazılımı