Haber Detayı
03 Mayıs 2017 - Çarşamba 09:40
 
TUŞMEK’in açılışı yapıldı
Van Tuşba Belediyesi tarafından uygulanan, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından desteklenen proje dahilinde Tuşbalı Kadınlara Yönelik İş Geliştirme ve Mesleki Eğitim Merkezi’nin (TUŞMEK) açılışı gerçekleştirildi.
GÜNDEM Haberi
TUŞMEK’in açılışı yapıldı

Merkezin açılışı için Elitte World Otel’de program düzenlendi.
Programa YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, bazı kadın kurumu temsilcileri ve proje kapsamında eğitim gören kadınlar katıldı.
Programa davetli olan Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftçi’nin ise, başka bir programı nedeniyle programa katılamadığı açıklandı.

 

PROJE HAKKINDA BİLGİ
Açılıştan önce bir konuşma yapan Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, proje hakkında şu bilgileri verdi:
“TUŞMEK Projemiz, Türkiye ile Avrupa Birliği arasındaki mali işbirliği kapsamında geliştirilen Katılım Öncesi Mali Yardım Aracının (IPA) İnsan Kaynaklarını Geliştirme bileşeni altında Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu ile İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı’ kapsamında Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse ediliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Avrupa Birliği ve Mali Yardımlar Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülmekte ve izlenmekte olan programın operasyon faydalanıcısı Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Çalışma Genel Müdürlüğüdür.” 

 

HİZMET ALANLARI
Projenin hizmet alanlarına ilişkin de bilgi veren Özgökçe, şöyle devam etti:
“5 ayrı noktada hizmet veren meslek edindirme kurslarına ortalama 125 kursiyer katılmakta ve kursiyerler hafta içi 5 gün kursa devam ederek, günlük 20-25 TL ücret almaktadır. Bu şekilde 2014 yılından beri 35 kurs ile yaklaşık 3.000 kursiyer TUŞMEK kapsamında eğitim görmüştür. Açılan meslek edindirme kurslarında, el sanatları, kilim, kadın giysileri, evde bakım ve çocuk gelişimi alanlarında eğitimler verilmektedir. Van Halk Eğitim Merkezi’nden gelen uzman eğitmenlerce verilen eğitim kursları ortalama 5 ay sürmektedir. Tuşba Belediyemiz tarafından yürütülen projenin toplam bütçesi 208 bin 240,73 Euro olup, bu tutarın 12 bin 900 Euro’luk kısmı Tuşba Belediyesi’nin eş finansman katkısıdır. Van’da dezavantajlı kişilerin girişimci olmalarını sağlayarak istihdam edilebilirlik potansiyellerini arttırmak ve işgücü piyasasına girmelerini desteklemek amaçlanmaktadır. Proje kapsamında öncelikli olarak Tuşba ilçesinde kadınlara yönelik meslek edindirme kurs merkezi kurulması, ihtiyaç duyulan tekstil ile unlu mamullerinin hazırlanması ve aşçılık eğitimi alanlarında 100 kadını ara eleman olarak yetiştirmek ve 50 kadına ise girişimcilik eğitimi vermek, bunun yanında kadınlara girişimci olma imkanı sunmak amaçlanmaktadır.”

 

REHBERLİK, DANIŞMANLIK HİZMETİ
Girişimci kadınlara rehberlik ve danışmanlık hizmet imkanı verildiğini ifade eden Özgökçe, şunları anlattı:
“Proje kapsamında Tuşba ilçesinde ikamet eden 18-40 yaş arası 150 kadın ve genç kızımız katılıyor. Kursiyer seçimlerinde engellilik, şehit ailesi, hükümlü eşi, yoksulluk ve eğitim durumu gibi dezavantajlı halleri olanlar tercih sebebi oldu. Tekstil eğitimi Vali Alipaşa Mesleki Eğitim Merkezi Müdürlüğü’nde ve unlu mamullerinin hazırlanması ve aşçılık eğitimi ise Tuşba Belediyemiz bünyesinde oluşturulan atölyeden veriliyor. Kurs sonunda kursiyerlerin istihdam edilmesi; proje tanıtımı, düzenlenen konferans, web sitesi ve proje ekibinin girişimleri aracılığı ile kalifiye ara eleman ihtiyacı olan birimlere, fabrikalara bu kişilerin istihdam edilmelerine destek verilecektir. Projemiz ile Tuşba ilçemizde kadın istihdamının arttırılması, kadınlara yönelik meslek edindirme kurs merkezi kurulması ile Tuşba ilçesinde ikamet eden 18-40 yaş arası ihtiyaç duyulan alanlarda kadınlarımıza mesleki eğitim ve girişimcilik eğitimi verilmesi amaçlanmıştır.”  
Yapılan konuşma ardından merkezin açılış kurdelesi kesildi. Daha sonra da programa katılan kadınlara yemek verildi.

 

Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: TUŞMEK’in, açılışı, yapıldı, ,
Haber Yazılımı