Haber Detayı
11 Mayıs 2017 - Perşembe 09:49
 
UMKE'de eğitimler devam ediyor
Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından, 2017 yılı 3. UMKE temel eğitimi programı düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
UMKE'de eğitimler devam ediyor

Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından düzenlenen Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) Temel Eğitimleri Programı, teorik ve uygulamalı eğitimlerin ardından yapılan tatbikatla tamamladı.
112 Acil sağlık hizmetleri ve UMKE’den sorumlu Van Sağlık Müdür Yardımcısı Dt. Şebnem Kartal, yaptığı açıklamada sağlık müdürlüğü personelleri ve özel hastanede çalışan sağlık personellerinin katılımıyla üç günlük teorik, üç gün de pratik olmak üzere Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi UMKE eğitimleri verildiğini belirterek, "Van ikinci bölge olarak 2017 itibariyle üçüncü UMKE temel eğitimini gerçekleştirdik ve eğitim alan personel sayısı 186 kişiye ulaştı" dedi.
Kartal, "Van’daki depremde yaralılara ilk müdahalede bulunan Ulusal Medikal Kurtarma Ekibi (UMKE) elemanları, diğer kurtarma ekiplerinin yanında önemli bir görevde bulunmaktalar. Son iki aydır ilimizde küçük çaplı artçılar yaşanmakta ve bu anlamda yaşanan afet durumlarında profesyonel medikal kurtarma hizmetlerini yürütecek ekipler oluşturulması ve bu hizmetlerin sağlanması amacıyla Van il sağlık müdürlüğü olarak UMKE personelini sıkı bir eğitimden geçirmekteyiz. Van’da son zamanlarda artan depremleri de göz önünde bulundurularak UMKE eğitimlerine de ağırlık verdik. UMKE personelinin ilk görevi, afet veya olağandışı durumlarda aldıkları özel eğitim ve donanımla, kazazedelere olay yerinde, en kısa sürede imkan ve kabiliyetlerini kullanarak uygun yöntemlerle medikal müdahale etmek ve kurtarmak, kurtarılan kazazedeleri, en kısa sürede ileri acil tedavi ünitelerine naklini sağlamak üzere ambulanslara, uygun nakil araçlarına ve görevlilerine teslim etmektir" diye konuştu. / Prestij Haber Merkezi

 

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: UMKE'de, eğitimler, devam, ediyor,
Haber Yazılımı