Haber Detayı
01 Mayıs 2017 - Pazartesi 09:35
 
Ünlü ressamdan kadınlara jest
Uzun yıllardır İstanbul’da profesyonel resim çalışmaları yapan ve kullandığı teknikle Doğu’nun Picasso’su olarak ünlenen Vanlı ressam Haydar Ekinek, İpekyolu Belediyesi’nin katkılarıyla 50 sanatçı ile birlikte Van’a gelip sergi açacak. Sergiden elde edilecek gelirin yüzde 20’sinin kadın istihdamı ve eğitimi alanında Van'da faaliyet yürüten Sınırlı Sorumlu Yaşam Kadın Çevre Kültür ve İşletme Kooperatifi'ne (Yaka-Koop) bağışlanacağı belirtildi.
KÜLTÜR Haberi
Ünlü ressamdan kadınlara jest

Yağlıboya tablolarında fırça yerine çivi kullandığı için Doğu'nun Picasso'su olarak ünlenen Vanlı ressam Haydar Ekinek, İpekyolu Belediyesinin desteği ile 4-8 Mayıs tarihleri arasında Van Ticaret ve Sanayi Odası’nda (Van TSO) “Van ve Mezopotamya” isimli primitif tarzda kişisel resim sergisini açacak. Sergide 16 eser yer alacak. 
Vanlı ressam ile birlikte 50 ressamın daha Van’ı tanımak ve tarihi yerleri gezmek amacıyla Van’a geleceği öğrenildi.

 

KADINLARA JEST
Öte yandan ünlü ressam Ekinek, Van’daki sergiden elde edeceği gelirin yüzde 20’sini Van’da kadın alanında çalışmalar yapan Yaka-Koop’a bağışlayacağını belirterek, kadın kurumuna da bir jest yapmış oldu.
Konu ile ilgili açıklama yapan Yaka-Koop aktivisti Gülmay Gümüşhan, ressamın böyle bir bağışta bulunacağı yönünde açıklamasının olduğunu belirterek, “Yaka-Koop’lu kadınlar adına kendisine çok teşekkür ediyorum. Bu bizim için iyi bir jest oldu” dedi. 

 

HAYDAR EKİNEK KİMDİR?
1967 yılında Van'ın Çomaklı köyünde doğdu. İlk ve orta eğitimi ardından İstanbul’a göç etti. 
Daha okul sıralarında resimle öne çıkan Ekinek, İstanbul’da kaldığı süre içinde sanatını günden güne geliştirdi. Farklı bir teknik kullanarak öne çıktı. Ekinek, dünyada ve Türkiye'de bir ilke imza atarak çivileri fırça gibi kullandı. 
İlk sergisini Van Atatürk Kültür Merkezi Sanat Galerisi'nde açtı. Ardından İstanbul Harbiye Askeri Müzesi, Van Akdamar Adası, TBMM, Büyük Çekmece Kültür  Parkı, Beşiktaş Bahçeşehir Üniversitesi, Ankara  Zafer Çarşısı ve Bodrum Kalesi Arkeoloji Müzesi'nde sergiler açtı.

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Ünlü, ressamdan, kadınlara, jest,
Haber Yazılımı