Haber Detayı
09 Kasım 2019 - Cumartesi 10:11
 
Üzerinden 8 yıl geçti
Van'da 9 Kasım 2011 tarihinde, aynı yıl meydana gelen ikinci büyük depremin bugün 8. yıl dönümü.
GÜNDEM Haberi
Üzerinden 8 yıl geçti

23 Ekim 2011 tarihinde meydana gelen 7.2'lik yıkıcı depremin korkuları henüz insanlar üzerindeyken, bu kez 9 Kasım 2011 tarihinde, 5.6 büyüklüğünde yıkıcı ikinci bir deprem daha meydana geldi. 23 Ekim depreminde 604 kişinin hayatını kaybettiği Van'da, 9 Kasım depreminde de 40 kişi daha hayata gözlerini yumdu. Can acıtan depremlerin üzerinden 8 yıl geçti. Ancak acı bir yıl olan 2011, depremler ve acı kayıplar nedeniyle unutulmuyor.

9 Kasım 2011 günü saat 21.23'te meydana gelen ve Richter ölçeğine göre 5.6 büyüklüğündeki depremin merkez üssü Van'ın Edremit ilçesi olarak açıklandı. 2011 yılı içinde meydana gelen 2. büyük deprem olan 9 Kasım depremi de, 23 Ekim tarihinde meydana gelen deprem gibi yıkıcı oldu. Bu deprem de, 40 kişiyi hayattan kopardı. 30 kişinin sağ olarak enkaz altlarından çırarıldığı ikinci depremin ardından Van, büyük bir göç verdi.

Kurulan konteyner ve çadır kentlerde kalanların yanı sıra, on binlerce kişi başka illere göç ederek, depremin korkusunu üzerinden atmaya çalıştı. Kentin önemli bir kısmının göç etmesi ile, şehir merkezi de belli saatlerde hayalet kent görüntüsü verdi.

Bu sırada TOKİ tarafından binlerce konutun temeli atıldı ve hızlıca yapımına başlandı. Depremlerden sonra başka yerlere göç eden insanlar da bir süre sonra yeniden Van'a döndü. Hayatın yavaş yavaş normale dönmeye başladığı o dönemde, binlerce artçı sarsıntının meydana gelmesi, korkuları sürekli taze tuttu.

Depremin üzerinden 8 yıl geçmesine rağmen, o günü yaşayanlar, üzerindeki korkuyu bir türlü atamıyor. Bu nedenle, 23 Ekim de, 9 Kasım da insanların hafızasındaki yerini koruyor. Haber: Umut Tarhan

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Üzerinden, 8, yıl, geçti,
Haber Yazılımı