Haber Detayı
16 Ekim 2020 - Cuma 19:32
 
Vali Bilmez denetimlere katıldı; 'Tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı'
Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İpekyolu İlçe sınırları içerisinde yer alan Yeniyol mevkiinde pandemi denetimine katıldı. İçişler Bakanlığı tarafından 81 il valiliğine gönderilen genelge gereği, ülke genelinde geniş kapsamlı pandemi denetimleri gerçekleştirildi. Van’da da merkez ve ilçelerde yetkili amirlerin katılımıyla geniş kapsamlı pandemi denetimleri yapıldı. Yeniyol mevkiinde yapılan denetime katılan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, esnafı ve vatandaşları kurallara uymaları konusunda uyardı. Vali Bilmez, “Son zamanlarda vatandaşımızın tedbirlere uyma konusundaki hassasiyeti sayesinde hastanede yatan hasta sayımızda da, günlük covid polikliniğinde muayene için bekleyen insan sayımızda da ciddi bir azalış kaydedildi. Hiç taviz vermeden aldığımız bu tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı, tedbirlere uymaya aynı şekilde devam etmemiz gerekiyor” dedi.
GÜNDEM Haberi
Vali Bilmez denetimlere katıldı; 'Tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı'

Yeniyol mevkiinde yapılan pandemi denetimine Vali Bilmez’in yanı sıra, Van İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, Van İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu, Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (VESOB) Başkanı İsa Berge ve Van Büyükşehir Belediyesinden yetkililer katıldı.

 

“TEDBİRLER OLUMLU SONUÇ VERMEYE BAŞLADI”

 

Pandemi denetimine katılan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, denetim sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kent genelinde alınan tedbirlerin olumlu sonuçlar verdiğini belirten Vali Bilmez, şunları söyledi: “Biz bugün tekrar bir pandemi denetimi için yeniyol caddemizde esnafımızı hem ziyaret ettik hem de pandemi kapsamında alınan tedbirlere uymaları konusunda uyarılarda bulunduk. Son zamanlarda vatandaşımızın tedbirlere uyma konusundaki hassasiyeti sayesinde hastanede yatan hasta sayımızda da, günlük covid polikliniğinde muayene için bekleyen insan sayımızda da ciddi bir azalış kaydedildi. Hiç taviz vermeden aldığımız bu tedbirler olumlu sonuç vermeye başladı, aynen devam etmemiz gerekiyor. Denetimde hem esnafımıza teşekkür ettik hem de onların daha duyarlı olması konusunda uyarıda bulunduk. Bugün Jandarma Komutanımız, Emniyet Müdürümüz, Sağlık Müdürümüz, esnaf odamız başkanıyla birlikteyeni bir denetimde bulunduk, aynı anda bütün ilçe kaymakamı arkadaşlarımız, sağlık müdürlerimiz, emniyet ve jandarma ekiplerimiz de denetimlerde. Bu denetim şuan Türkiye genelinde yapılıyor, inşallah ilimiz daha iyiye doğru gider.”

 

“POZİTİF OLUP EVDE TEDAVİSİNE DEVAM EDİLENLER VAR”

 

Pandemi sürecinde görev alanlara teşekkür eden Vali Bilmez: “Ben özellikle bu pandemi sürecinde gecesini gündüzüne katan sağlık personelimize bir kez daha teşekkür ediyorum. Öğretmenlerimiz ve imamlarımız da bu süreçte görev aldılar, onlara da ayrıca teşekkür ediyorum. Dilerim bu hastalıktan, bu musibetten toplumumuz en seri şekilde kurtulur. Pozitif olup evde tedavisi devam edenler var, bir de temaslı olup evde takibi yapılanlar var. Bunlardan kuralı ihlal edenleri denetimlerde yakaladığımızda yurda yerleştiriyoruz. Şimdiye kadar 260 civarında kişiyi böyle tespit edip yurda yerleştirdik, eksik kalan izolasyon süresini yurtta tamamlatıyoruz. Bizim yaklaşık günlük değişmekle birlikte 15 bin civarında evde izole ettiğimiz vatandaşımız var”dedi.
  

ESNAFA TEŞEKKÜR ETTİ

 

Yaptığı denetim esnasında bir berber dükkanına da uğrayan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, özellikle bu süreçte berber esnafının kurallara harfiyen uyduğunu belirterek, berber esnafına teşekkür etti. Vali Bilmez, şunları söyledi: “Berber esnafımız kurallara uyuyor, uymaya da devam edelim. Hem kendi sağlığımız hem de müşterilerimizin sağlığı için özellikle hijyen kuralına riayet edelim. Kurban bayramında durumumuz biraz kötü oldu ama şimdi biraz toparlandık. Ama gevşemememiz lazım, gevşersek bu hastalık katlanarak artıyor. Bu sefer hem ticaretimiz hem sosyal hayatımız hem de sağlık sistemimiz hepsi sıkıntıya giriyor. Son durumumuz iyi bir noktadadır ama tedbirlere hiç taviz vermeden devam etmemiz gerekiyor. Ben katkılarınızdan dolayı teşekkür ediyorum, yine maske, mesafe ve temizlik diyoruz” ifadelerini kullandı.

Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vali, Bilmez, denetimlere, katıldı;, 'Tedbirler, olumlu, sonuç, vermeye, başladı',
Haber Yazılımı