Haber Detayı
09 Eylül 2019 - Pazartesi 17:26
 
Vali Bilmez, eğitim ve öğretim yılı açılışında konuştu; 'Eğitim, birinci önceliğimiz'
Yurt genelinde olduğu gibi Van’da da 2019-2020 eğitim ve öğretim yılı start aldı. Yeni eğitim - öğretim döneminin başlaması nedeniyle açılış programı düzenlendi.
EĞİTİM Haberi
Vali Bilmez, eğitim ve öğretim yılı açılışında konuştu; 'Eğitim, birinci önceliğimiz'

İpekyolu İlçesine bağlı Hacı Ali Akın İlk ve Ortaokulu bahçesinde düzenlenen törene Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, Vali Yardımcısı Ferhat Atar, İpekyolu Kaymakamı Sinan Aslan, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Levent Aktay, İl Jandarma Komutan Vekili Albay Naci Akkaş, merkez ilçeler milli eğitim müdürleri, Eğitim-Bir- Sen Van Şube Başkanı Mehmet Ali Uca, Hacı Ali Akın İlk ve Ortaokulu Müdürü ve müdür yardımcıları, öğretmenler, Okul Aile Birliği Başkanları, öğrenciler ve veliler katıldı. Törende konuşan İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke: “İlimizde bu yıl bin 505 eğitim kurumunda 336 bin öğrenci, 18 bin öğretmen ve 3500 çalışanı ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz” dedi. Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ise, yaptığı konuşmada eğitimin önemine vurgu yaparak; "Eğitim bizim birinci önceliğimiz. Devlet olarak Van’daki akademik başarıyı yükseltmek ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Gerek okullaşma, gerek eğitim kadromuzun güçlendirilmesi, sürekli eğitim merkezlerimiz gibi çalışmalarımızla Van’ı eğitim alanında daha üst seviyelere taşıma gayreti içinde olacağız” ifadelerini kullandı.
Yeni eğitim - öğretim yılı, düzenlenen törenle başladı. Van'daki tören Hacı Ali Akın İlk ve Ortaokulu'nda düzenlendi.
Saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlayan program, Edremit Mustafa Cengiz Ortaokulu Halk Oyunları ekibinin gösterimi, bir grup 4’üncü sınıf öğrencisinin, bir grup 1’inci sınıf öğrencisine “okula hoş geldiniz” demek amacıyla yaptığı çicek sunumu, öğrenciler ve öğretmenler adına yapılan temsili konuşmalarla devam etti.

 

TEVKE: “336 BİN ÖĞRENCİ, 18 BİN ÖĞRETMEN İLE YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILINA BAŞLIYORUZ”
Öğrenciler ve öğretmenler adına yapılan temsili konuşmalardan sonra kürsüye davet edilen İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Tevke: “2019-2020 eğitim-öğretim yılının sevgili öğrencilerimize, öğretmenlerimize, eğitim yöneticilerimize, çalışanlarımıza ve velilerimize hayırlı olmasını temenni ediyor, okulla bu yıl tanışan öğrencilerimize ve aramıza yeni katılan meslektaşlarıma başarılar diliyorum”dedi.
Tevke, konuşmasına şöyle devam etti: “ İlimizde bu yıl bin 505 eğitim kurumunda 336 bin öğrenci, 18 bin öğretmen ve 3500 çalışanı ile yeni eğitim-öğretim yılına başlıyoruz. Sevgi bahçesinin gönüllü bahçıvanları değerli öğretmen arkadaşlarım; Gerçek eğitim, kendinizden en iyiyi vermekten geçer.’ Bu bağlamda eğitim sistemimiz teknik olarak her ne kadar mükemmel hale getiriliyor, derslerin muhtevası elektronik ortamlarda hazırlanıyor, sınavlar uzaktan kontrollerle yapılıyor olsa da özel ve genel amaçlarımıza sizsiz ulaşmanın mümkün olamayacağı aşikârdır. Sizin fedakârlığınız, sevginiz, dokunuşunuz, tebessümünüz, yüreğinizdeki vatan ve bayrak sevgisi; zihninizdeki idealist ruh, eğitimimizin olmazsa olmazıdır. Sizlere emanet edilen ülkemizin geleceği küçücük yavrularımızı bu kutlu vatan toprağına âşık, değerlerine sahip, bilgili ve kültürlü bir insan olarak yetiştirmek ancak sizlerin gayreti, sabrı, fedakârlığı ve sevgisi ile mümkün olabilecektir. Bu dileklerle eğitim sistemimizin eli ayağı, her şeyi olan sizlere yürekten başarılar diliyorum."
Daha sonra velilere ve ardından da öğrencilere seslenen Müdür Tevke; "Saygıdeğer Velilerimiz; sizler, eğitim sistemimiz içerisinde, hedeflerimize ulaşmamız noktasında en önemli paydaşlarımızdansınız. Sizlerden gerekli katkıyı almadan tam olarak başarılı olmamız mümkün değildir. Bizlere emanet ettiğiniz yavrularınızı hayata beraberce hazırlayacağız. Bunun için her zaman iletişim halinde olmamız, kesintisiz bir diyalog ortamı oluşturmamız gerekmektedir. İnanıyoruz ki en iyiye ve güzele ancak bu şekilde ulaşabiliriz. Bu sebeple bizlere olan çok kıymetli desteklerinizi artırarak devam ettirmenizi diliyorum. Sevgili Öğrenciler; Sizler bizim geleceğimizin teminatısınız. Bizim, bütün gayretimiz sizlerin yetişmesi, sizlerin iyi birer yurttaş olabilmesi içindir. Önümüzdeki yüzyılın bilim adamları, yöneticileri, öğretmenleri, hekimleri sizler olacaksınız.  Bu yüzden çağın teknolojik gelişmelerinden mutlaka yararlanmalı, kendinizi iyi yetiştirmeli, başka bir deyişle çağı yakalamalısınız. Bizler de bunun için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Okuyan, araştıran, sorgulayan, sonuç alabilen, ülkesini, bayrağını, tarihini seven birer insan olarak yetişmeniz en büyük amacımızdır. Bu duygu ve düşüncelerle, yönetici ve öğretmen arkadaşlarıma, okul aile birliklerinin değerli yönetici ve üyelerine, öğrencilerime ve ailelerine en içten sevgi ve başarı dileklerimi sunuyor, İlköğretim Haftası’nı kutluyor, 2019-2020 eğitim-öğretim yılının hayırlı, uğurlu ve başarılı geçmesini Yüce Mevla’dan niyaz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

VALİ BİLMEZ: “GELECEĞİNİZ MEVKİLERDE ÜLKEMİZİN SORUMLULUKLARINI ÜSLENECEKSİNİZ”
Tevke’den sonra konuşan Van Valisi ve Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez ise öğretmenlere, öğrencilere ve velilere hitaben yaptığı konuşmasında şunları söyledi: “Konuşmama başlamadan önce başta şehit öğretmenlerimiz olmak önce ebediyete intikal eden öğretmenlerimizi rahmet, minnet ve şükranla yad ediyorum. Sevgili öğrenciler; sizleri sevgi ve muhabbetle kucaklıyor, hepinizin gözlerinden öpüyorum. Sizleri çok seviyoruz. Çünkü sizler bizlere ailelerinizin emanetlerisiniz ve bu ülkenin geleceğisiniz. Ülkemizi inşa edecek olan, bu ülkenin sorumluluğunu üstlenecek, ülkemizin, milletimizin refahını, gelişmişliğini artıracak olan sizlersiniz. Sizin iyi bir eğitim almanız ve çok iyi yetişmeniz için bizler her türlü çabayı gösteriyoruz. 336 bin öğrenci, 18 bin 250 öğretmen, 1505 okulda eğitim öğretime başladı. Tertemiz okullar, tam donanımlı laboratuvarlar, pırıl pırıl sınıflar sizler için hazırlandı. Bunlar sizin daha iyi eğitim görmeniz için. Sizlerin bu okullarımızın, öğretmenlerimizin, anne ve babalarınızın hakkı ve emeklerinin karşılığını vereceğinizden eminiz. Bunun karşılığını çok çalışarak, üreterek, ülkemizin kalkınmasına katkı sunacak başarılara imza atarak verebilirsiniz. Sizler şimdi ilkokul sıralarındasınız. Ortaokul, lise ve üniversiteye gideceksiniz. Geleceğiniz mevkilerde ülkemizin sorumluluklarını üsleneceksiniz. Şimdiden bunun bilincinde olun ve kendinizi ülkemize, insanlığa hizmet aşkıyla yetiştirin. Bunun için çok okuyun, çok çalışın, çok araştırın. Öğretmenlerinizi ve büyüklerinizi dinleyin. Kıymetli öğretmen arkadaşlarım; Sizler de fedakarlık isteyen kutsal bir mesleğin mensuplarısınız. Sizlere çok büyük görevler düşüyor. En değerli varlıklarımız olan çocuklarımızı sizlere emanet ediyoruz. Onları en iyi şekilde eğitmek, vatanını, milletini seven, milli ve manevi değerlerine sahip çıkan, ahlaklı bireyler olarak yetiştirmek değeri biçilmez bir hazinedir. Bu konuda siz eğitimcilerimize güvenimiz sonsuzdur.  Bizler aileler olarak çocuklarımızın eğitiminde öğretmenlerimize destek vermeliyiz. Çocuklarımızın yetişmesinde öğretmen, öğrenci ve veli hep birlikte seferber olmalıdır. Eğitim bizim birinci önceliğimiz. Devlet olarak Van’daki akademik başarıyı yükseltmek ve Türkiye ortalamasının üzerine çıkarmak için yoğun bir çaba gösteriyoruz. Gerek okullaşma, gerek eğitim kadromuzun güçlendirilmesi, sürekli eğitim merkezlerimiz gibi çalışmalarımızla Van’ı eğitim alanında daha üst seviyelere taşıma gayreti içinde olacağız. Bu duygu ve düşüncelerle, 2019-2020 eğitim öğretim döneminin ülkemize, milletimize ve tüm eğitim camiamıza hayırlı olmasını diliyorum. Hepinizi saygıyla selamlıyorum.”
Konuşmaların ardından program; Vali Bilmez’in ilk ders yılı zilini çalması, sınıfları gezerek öğrencilerle sohbet etmesinin ardından, 1. sınıf ve 8. sınıf öğrencilerine kitaplarının dağıtılması ile sona erdi.
Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vali, Bilmez,, eğitim, ve, öğretim, yılı, açılışında, konuştu;, 'Eğitim,, birinci, önceliğimiz',
Haber Yazılımı