Haber Detayı
26 Mayıs 2017 - Cuma 09:43
 
Vali Taşyapan: “Villa kurulacak yere kesimhane kurmuşuz”
Vangölü Et Entegre Tesisleri’nin açılışında konuşan Van Valisi İbrahim Taşyapan, tesisin şehir merkezine ve Van gölüne kuşbakışı görüntüsüne dikkat çekerek, “Güzel bir tesisin açılışındayız, her şeyden evvel manzara çok güzel. En azından bu tesis bize bugün Van’ın bir manzarasını görme imkanı sağladı. Ama şunu belirtmek isterim, villa yapılacak yere kesimhane yapmışız. Şehircilik açısından tabi ki belediye başkanıyız, bunu vurgulamak lazım. Burası aslında Van’ın villa yapılacak yerleriymiş. Ama inşallah kazandıklarımızla burada villa da yapabiliriz.” ifadelerini kullandı.
GÜNDEM Haberi
Vali Taşyapan: “Villa kurulacak yere  kesimhane kurmuşuz”

Tuşba İlçesi Beyüzümü Mahallesi sırtlarında geçen yıl Vangölü Et Entegre Tesisleri adı altında bir kesimhane kuruldu. Tesisin açılışı dün Van Valisi İbrahim Taşyapan, Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ve Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) Yönetim Kurulu Başkanı Necdet Takva’nın da katılımıyla gerçekleşti.

 

25 KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR
Açılışta konuşan tesis sahibi Van TSO Yönetim Kurulu üyesi Sabri Yılmaz, katılımcılara teşekkür etti.
Yılmaz, 5 milyon TL bütçeli tesisin 2.5 milyonunun devlet destekli hibe olduğunu ve 25 kişinin istihdam edildiği bilgisini de verdi.
Daha sonra konuşan Van TSO Başkanı Necdet Takva, “Bu tür tesislerin olması kentimize katma değer yaratacaktır” dedi ve hayırlı olmasını diledi.
Ardından Vali Taşyapan bir konuşma yaptı.

 

VİLLA YERİNE KESİMHANE
Tesisin bulunduğu yerin manzarasına dikkat çeken Taşyapan, şöyle dedi:
“Güzel bir tessisn açılışındayız, her şeyden evvel manzara çok güzel. En azından bu tesis bize bugün Van’ın bir manzarasını görme imkanı sağladı. Ama şunu belirtmek isterim; villa yapılacak yere kesimhane yapmışız. Şehircilik açısından tabi ki belediye başkanıyız, bunu vurgulamak lazım. Burası aslında Van’ın villa yapılacak yerleriymiş. Ama inşallah kazandıklarımızla burada villa da yapabiliriz.”

 

ET VE SÜT KOMBİNASI KURULACAK
Et Balık Kurumu’nun kapanmasıyla kesimhanelerin önem kazandığına işaret eden Vali Taşyapan, şunları söyledi:
“Şimdi biz hayvancılık üzerine önemli bir üretim merkeziyiz, kesimhanelerimiz de tabi ki bunun için çok önemli. Özellikle Et Balık Kombina merkezimizin kapanmasıyla daha da önem kazanmıştır kesimhaneler. Ama inşallah Et ve Süt Kurumu’muz da yeni kombinasını yapma kararını aldı, o da şimdiden hayırlı olsun inşallah. Sektörün içerisinde nitelikli tesislerin olması üreticilerimiz açısından önemlidir. Çünkü üreticilerimiz bu kesimhaneler olmadığı zaman başka yerlerde hayvanlarını kestirmek zorunda kalıyorlar ki bu kendilerine ek maliyetler getiriyor. Bu tesisin ilimize, ilimiz hayvancılığına hayırlı olmasını diliyorum.”
Konuşmalardan sonra tesisin açılış kurdelesi kesildi ve tesis incelenerek, yapılan çalışmalar yerinde takip edildi.  
Yenilen yemekten sonra program son buldu.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vali, Taşyapan:, “Villa, kurulacak, yere, , kesimhane, kurmuşuz”,
Haber Yazılımı