Haber Detayı
05 Aralık 2018 - Çarşamba 14:41
 
Vali Zorluoğlu’ndan veda ziyaretleri
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, birçok kuruma veda ziyaretlerinde bulundu. Zorluoğlu, Büyükşehir Belediyesi personeliyle de vedalaştı.
GÜNDEM Haberi
Vali Zorluoğlu’ndan veda ziyaretleri

AK Parti Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adaylığının açıklanmasının ardından kamu kurum ve kuruluşlarına veda ziyaretleri düzenleyen Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, bu ziyaretler kapsamında Büyükşehir Belediyesi idarecileri ile bir araya geldi. 
Genel Sekreter Vekili Ülker Cem Kaplan, VASKİ Genel Müdürü Ali Tekataş, Genel Sekreter Yardımcısı Salih Allahverdi ve daire başkanlarının hazır bulunduğu toplantıda konuşan Vali Zorluoğlu, göreve geldikleri günden bu yana çok büyük hizmetlere imza attıklarını ifade etti.
Hayal projelerin bir bir hayata geçtiğine vurgu yapan Zorluoğlu, ‘‘Sadece bina yaparak, ağaçlandırma yaparak, yol yaparak başarı sağlayamazdık. Gönül Belediyeciliği ile insanların gözlerine bakarak bir şeyler söylemeyi, insanlara dokunarak en büyük başarılara imza atılır. Belediyecilik anlayışı, insanlara ‘hayır’ derken bile onları kırmadan kapıdan uğurlamayı gerektirir. Çok şükür bunun en büyük örnekleri sizlerle Van’da yaşadık. Tüm idarecilerimize ve tüm personellerimize kalpten teşekkür ediyorum” dedi.

 

“DEVAM EDEN PROJELER TAMAMLANACAK”
Çalışmaları devam eden projelerin de hayata geçirileceğini söyleyen Vali Zorluoğlu, “Kent Müzesi, Peynirciler ve Sakatatçılar çarşısı, şehrin en temel meselelerinden biri olan kent meydanı projemiz devam eden işlerimiz arasındadır. Yaptıklarımız bunları da tamamlayacağımızın en büyük göstergesidir. Daire başkanlarımızca, genel sekreterliğimizce gerçekten çok büyük işler yapıldı. En küçük, en basit örneği olarak bu şehir sinekten kurtuldu. Geçtiğimiz yıllarda hatırlayacağımız üzere Van Gölü sahilinde oturamıyorduk. Bu sene verilen başarılı mücadele ile Edremit sahillerimizde, Tuşba sahillerimizde insanlarımız keyifle gezdi. Yine bölgenin büyük, en kapsamlı hayvan hastanesini kurduk. Sosyal yardımlar konusunda birçok çalışmalarımız oldu. VASKİ’nin zaten kendi içerisinde çok büyük hizmetlere imza attığını biliyorum. Sayamadığımız çok önemli işlere hep beraber imza attık. Bunu birlikte başardık. Tabii bu güzellikler vatandaşlarımıza da yansıdı. Vatandaşımızın moralini yükseltti. Vatandaşımızın devlete olan güveni arttı. Devletle vatandaş arasındaki mesafe daraltıldı ve şehirde yeniden olumlu bir hava esmesine olanak sağladı. Vatandaşlarımız bu hizmetleri gördükten sonra ‘daha önce hizmet görmemişiz’ dediler. Bundan sonra da kim gelirse gelsin bu çıtanın altına düşemez. Çünkü insanlarımız bundan sonra da hizmet isteyeceklerdir. Bu şehre kazandırdığımız en büyük iyilik de budur” ifadelerini kullandı.

 

BATTAL’A VEDA ZİYARETİ
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu,  Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'a veda ziyaretinde bulundu.
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Van Valisi Murat Zorluoğlu, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal'ı makamında ziyaret etti. Veda ziyaretinde bulunan Zorluoğlu, üniversite ile yakından çalıştıklarını ifade ederek, YYÜ'nün Van için önemli bir değer olduğuna dikkat çekti. YYÜ'de Van adına önemli çalışmaların yapıldığını kaydeden Zorluoğlu, “ Görev sürem boyunca Rektörümüz Prof. Dr. Peyami Battal ve ekibinin göstermiş olduğu yakın ilgi, işbirliği ve destek konusunda kendilerine teşekkür ederim” dedi.
Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal ise Vali Zorluoğlu'nun Van için önemli çalışmalara imza attığını belirterek, "Sayın Valimiz Van'da yaptığı hizmetlerle Van halkının takdirini ve gönlünü kazanmış bir valimizdir. Üniversitemize de her anlamda destek sunmuş, yanımızda olmuştur. Van'a yaptığı hizmetlerden dolayı kendisine teşekkür ediyorum. Van'ın unutmayacağı sayın Valimizin yeni görevinde de başarılara imza atacağına dair inancım tamdır." diye konuştu. 

 

VAN ESOB ZİYARETİ
Vali Zorluoğlu’nun VAN ESOB ziyaretinde ise duygusal anlar yaşandı.
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanvekili Murat Zorluoğlu, veda ziyaretleri kapsamında Van Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliğini (VAN ESOB) ziyaret etti. 
Vali Zorluoğlu, ziyarette şunları söyledi; “Bu süreçte birliğimizin (VAN ESOB) gerçekten çok önemli desteğini gördüm, sadece birlik olarak değil odalarınızın da çok büyük desteğini gördüm. Sizlerin sıcak güler yüzünüzü gördüm. Her zaman desteğinizi gördüm. Oda başkanlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum, yönetimlerini de selamlıyorum, saygılarımı ve iyi dileklerimi iletiyorum. Hakkınızı helal edin, son damlasına kadar, zerresine kadar bütün esnaf kardeşlerimize hakkımı helal ediyorum. İnşallah sizlerle irtibatımız devam eder. Trabzon'da bir kardeşinizin, bir abinizin olduğunu bilmenizi istiyorum. Trabzon'a da bekliyoruz, biz de gelir gideriz. Belki bu Van ile Trabzon arasında yeni bir dönemin başlamasına vesile olur. Yaklaşık bir buçuk yıl görev yaptığımız Van’da, geriye dönüp baktığımızda büyük bir zevkle çalıştığımı söyleyebilirim. Valiliğin yanında, belediye başkanlığı yaptığımız için de süratle bazı sorunlara çözüm bulma şansımız oldu. İlçe belediyelerinde yaptığımız hizmetleri de ekleyince hatırı sayılır işler yaptığımızı memnuniyetle gördük. Bir buçuk yıllık bir süre içerisinde hakikaten çok önemli projeler yaptık. Bu şehrin uzun yıllardır konuştuğu ama adım atamadığı birçok projeyi hayata geçirdik. Atıksu arıtma tesisinden, katı atık tesisine, kent meydanından İskele Caddesi'ne, İkinisan Caddesi’nden mezbahalara, itfaiye araçlarından çevre düzenlemesine, kent müzesinden Akdamar Adası’na tatlı suya, peynirciler çarşısından sakatatçılar çarşısına ve daha birçok önemli dokunuşlar yaptık. Binlerce kilometrelik asfalt yol yaptık, mahallelere gittik, taziye evleri yaptık, modern hayvan pazarına dokunduk. Bunu yaparken bunun sihri ve formülü şu, sizinle beraber çalıştık. Temsilcileriyle, taraflarıyla oturup konuştuk, birbirimize anlattık ve birbirimizi ikna ettik. Desteğinizi alarak başardık, yoksa biz tek başımıza bu işleri bu kadar kısa zamanda yapmamız mümkün değildi. Esnaf meselelerini VAN ESOB ile yani sizlerle, tacir işlerini VAN TSO ile, hayvancılığı ticaret borsamızla (VAN TB) ile konuştuk. Belediye ile olan işleri belediyemiz ile konuştuk. Sivil toplum kuruluşlarını devreye aldık, süreci uzatmadan çok şükür ciddi bir engelle karşılaşmadan çok güzel hizmetlere buradan ayrılıyoruz. Esasında vatandaşlarımızın yeni durumun ortaya çıkmasından sonraki gerek sosyal medyada gerek  WhatsApp üzerinden bana ulaşan vatandaşlarımız oldu. Güzel yazıları gördükçe ben de çok duygulanıyorum. Gerçekten iyi ki Van’a gelmişim ve iyi ki valilik ve belediye başkanı olmuşum diyorum. Bundan gurur duyuyorum, neticede biz buradan giderken yanımızda götürdüğümüz tek şey, buradaki insanın bizimle ilgili hüsnü şehadetleridir ve söylediği güzel sözlerdir. Elhamdülillah, hakikaten çok güzel duygular içerisindeyim. Bir taraftan bu güzel insanlardan ayrıldığımız için hüzünleniyor, diğer taraftan kendi memleketimde hizmet etme imkanı verdiği için Mevla’ya şükrediyorum. Babamızın, dedemizin mezarının olduğu yerlere hizmet etmek ayrı bir övünç meselesidir.” 

 

“KAPINIZ ESNAFA AÇIKTI”
Zorluoğlu’na, esnafa kapısını her zaman açık tuttuğunu söyleyen VAN ESOB Başkanı İsa Berge de, “Biz de sizinle çalışmaktan, sizinle beraber olmaktan büyük bir keyif aldık. Hizmetleriniz nedeniyle büyük bir onur duyduk. Burada bulunduğunuz süre içerisinde kapınız bize hep açık oldu. Esnaf ve sanatkarın sofrasına hep geldiniz. Esnaf ve sanatkarların gönlüne dokundunuz. Biz de esnaf ve sanatkarlar camiamız adına Allah sizden razı olsun diyoruz. Bundan sonraki süreçte de yapılacak çalışmalar ve etkinliklerde her ne kadar il bazında olmasa da yanınızda olduğumuzu bilmenizi istiyoruz. Bulunduğumuz her platformda Van için yaptıklarınızı dile getireceğiz. Gerçekten Van’da, bu kadar gönül hoşluğu ve bu kadar rahatlığı ilk defa sizinle yakaladık. Van’dan gitmeniz sizin adınıza ne kadar sevindirici olsa da Van adına, esnaf ve sanatkarlar adına da çok üzgünüz. Bu da duyguları dile getirmeyi bir borç biliyorum. Oda başkanlarımızla sürekli sizi konuştuk. Van’da gerçekten hemen hemen 15 yıldır yapılmayan bütün işlere dokundunuz. A'dan Z'ye her konuyu ele aldınız. Sanayisinden eğitimine, sağlıktan kültür ve sosyal işlere her konuda hizmet verdiniz. Toplum yararına olan tüm işlere dokundunuz. Bu hizmetlerinizle Van, çok iyi bir ivme ve güzel bir standart yakaladı. İnşallah önümüzdeki süreçte çok daha büyük, çok daha farklı yerlerde olacağınıza inanıyorum ve içtenlikle söylüyorum. Van adına, Van esnaf ve sanatkarları adına ayrıca ilimizin tüm halkı adına size çok çok teşekkür ediyorum.” ifadelerini kullandı.

 

OSB ZİYARETİ
Van Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan, geldiği günden itibaren kente yaptığı tüm hizmetlerden dolayı Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’na teşekkür etti. 
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu’nun OSB’yi ziyaretleriyle ilgili açıklamada bulunan Başkan Aslan, “Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekilimiz Murat Zorluoğlu, yaklaşık bir hafta önce yapılan olağanüstü genel kurulda tekrar güven tazeleyen yönetimimizi tebrik etmek hem de sanayicilerimize veda etmek amacıyla bizleri ziyaret etti. Ziyaretleri bizleri ziyadesiyle mutlu ettiği gibi ilimizden ayrılması da bizleri derinden üzmüştür” dedi. 
“Yıllardır dokunulmayan bölge halkına Vali Zorluoğlu  şefkat ve sevgi elini uzattı” diyen Aslan, ziyaret sırasında Van Valisi Zorluoğlu’na hitaben yaptığı konuşmada, “İlimizin yıllardır biriken, kronikleşmiş sorunlarını birer birer çözmeye çalıştınız ve birçoğunu çözdünüz. Valilik makamının ve belediyenin sağlamış olduğu imkanları kamunun ve halkın menfaati doğrultusunda kullandınız. İlimizin marka değerini yükseltmek için prestij caddeler oluşturdunuz. Şehrimizin tarihini ve kültürel varlıklarını yaşatmak ve ilin hafızasını tazelemek için kent müzesini kurdunuz. İlimizin eğitimindeki aksaklıklarını tespit ederek çözüm aramaya çalıştınız. Özellikle ekonomik seviyesi düşük bölgelere etüt merkezleri kurdurdunuz. Şehrimizin birçok bölgesine parklar ve sosyal yaşam alanları oluşturdunuz. İlimizin en ücra mahallelerini asfalt yollarla, parke taşlarla, kaldırımlarla ve yürüyüş yollarıyla imar ettiniz. Van’ımızı turizm üssü yapmak için sahil bantları ve plajlar oluşturdunuz. İleri biyolojik arıtma tesisinin yapımını başlatarak Van Denizimize can verdiniz. Akdamar Adamızı tatlı su ile buluşturarak turizmimize ve inanç turizmine yeni bir soluk oldunuz. Daha ismini zikretmediğim birçok hizmeti sağladınız. Bu kapsamda ilimize ve sanayi bölgemize yaptığınız işlerden dolayı ilimiz ve OSB’miz adına size müteşekkiriz. Allah yolunuzu, bahtınızı açık etsin” dedi. 

 

KOLEJE ZİYARET
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Murat Zorluoğlu, veda ziyaretleri çerçevesinde Özel Van Organize Sanayi Bölgesi Mesleki ve Teknik Koleji’ni de ziyaret etti.
Vali Zorluoğlu, Van Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Aslan ve okul idarecileri tarafından karşılandı.
Ziyarette, Organize Sanayi Bölgesi’nin Van’ın ekonomisi anlamında büyük bir yere sahip olduğunu belirten Vali Zorluoğlu, OSB bünyesinde eğitim veren Mesleki ve Teknik Koleji’nin sanayiye kalifiye eleman kazandırma noktasında çok isabetli bir çalışma olduğunu söyledi. 
Görev yaptığı süre zarfından Van’da birçok güzel çalışmayı hayata geçirdiklerini belirten Zorluoğlu, her zaman sanayicinin yanında yer almaya, yatırımcının önünü açmaya gayret sarf ettiklerini ifade etti.
Van’a geldiklerinde özellikle eğitimde üç ana konuyu kendilerine hedef olarak belirlediklerini belirten Zorluoğlu, eğitime çok ayrı bir önem verdiklerini söyledi.
Vali Zorluoğlu’nun Van’dan ayrılacak olmasının dolayı üzüldüklerini belirten Van OSB Başkanı Mehmet Aslan ise, sanayiciye ve özellikle de bu okulun hayata geçmesinde verdikleri desteklerden ötürü teşekkürlerini dile getirdi.
OSB yerleşkesinde Özel Van OSB Mesleki ve Teknik Koleji’nin hizmete geçmesinde Vali Zorluoğlu’nun desteklerinin takdire şayan olduğunu belirten Aslan, Zorluoğlu’na yeni görevinde başarılar diledi. 
Vali Zorluoğlu, Van Ticaret ve Sanayi Odası ile diğer bir çok kurumu da ziyaret ederek vedalaştı. Vali Zorluoğlu’nun yarın kentten ayrılması bekleniyor.
/ Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Vali, Zorluoğlu’ndan, veda, ziyaretleri,
Haber Yazılımı