Haber Detayı
22 Nisan 2017 - Cumartesi 09:49
 
Van Barosundan iki yeni birim
Van Barosu bünyesinde, maddi imkanı kısıtlı kimselere hukuki yardım sağlayacak olan “Adli Yardım Birimi” ile Van İşitme Engelliler Derneği’nin (VİED) girişimleriyle de “Engelli Hakları Komisyonu” kuruldu.
DİĞER Haberi
Van Barosundan iki yeni birim

Birçok komisyonun bulunduğu Van Barosu bünyesinde şimdiye kadar yer almayan “Engelli Hakları Komisyonu” ile “Adli Yardım Birimi” de kurulmuş oldu. 
'Engelli Hakları Komisyonu’nun başkanlığını Av. Sefer Kurt yapıyor. Baro sitesinde yer alan bir duyuruda komisyona üye olmak isteyen avukatlara çağrı yapıldı.

 

VİDEO PAYLAŞILDI
Bu kapsamda adli yardım desteği isteyen ve ihtiyacı olan işitme engelliler için de işaret dili çevirisi ve sesli betimlemeli bir video da hazırlandı. 
Video, Baronun web sitesi ve sosyal medya ağlarında yayınlanmaya başladı. Aynı video, VİED’e ait sitede ve sosyal paylaşım ağlarında da yayınlanıyor. 

 

VİED KATKIDA BULUNACAK
Konuyla ilgili olarak gazetemize konuşan VİED Yönetim Kurulu Başkanı Filiz Yörükoğlu engellilerin adalete erişimi programı kapsamında çalışmalar yürüttüklerini belirterek, “VİED, Van Barosu bünyesinde Engelli Hakları Komisyonu’nun kurulmasına önayak oldu.” dedi.  
İşaret dilinin önemine dikkat çeken Yörükoğlu, bu konuda tercüman aracılığıyla destek sağlayacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Engelli Hakları Komisyonu olmayan Van Barosu’nun böyle bir komisyonun kurulmasına dair görüşmelerimiz sonuç verdi ve Baro bünyesinde komisyon kuruldu. İşitme engellilerin tüm adli işlemlerinin bütün aşamalarında işaret dili tercümanı zorunluluğu vardır. VİED olarak bu aşamada, tercümanlarımızla işitme engellilere, adliye çalışanları ve hukukçulara destek vereceğiz. Engelliler haklarını bilmedikleri için sorunlar yaşıyor. Bunun için de ailelerin ve engellilerin bilgi sahibi olmaları önemlidir.”

 

ADLİ YARDIM BİRİMİ
Baro bünyesinde ayrıca maddi imkânı kısıtlı olan kimselere yardım sağlamak amacıyla “Adli Yardım Birimi” de kuruldu.
Kurulan birime yapılacak başvurularla ilgili olarak, Baronun web sitesinden şu açıklama yapıldı:   
“Hakkını aramak için hukuksal yollara başvurmak isteyen ancak maddi imkânları kısıtlı olan kişiler barodan ücretsiz avukat yardımı talep edebilirler. Adli yardımdan faydalanmak için davanın açılacağı baro başkanlığına ya da baro adli yardım bürolarına şahsen müracaat etmeniz gerekmektedir. Başvurunuz karşısında ilgili birim, ödeme gücünüzün bulunmadığını belgelemek durumundadır. Bunun için muhtardan alınacak fakirlik belgesi bazı durumlarda yeterli görülür. Ancak bazen barolar, aylık kazancınızı gösteren, üzerinize kayıtlı gayrimenkul veya araç olup olmadığını kanıtlayan, herhangi bir sigortadan yararlanıp yararlanmadığınızı ispatlayan belgeleri de göstermenizi isteyebilir. Muhtardan alacağınız ikametgâh belgeniz, nüfus cüzdan fotokopiniz ve dava için gerekli belgelerin fotokopisini de mutlaka ilgili birime sunmalısınız. Talebinizin olumlu değerlendirilmesi halinde, görevlendirilen avukat adına vekâlet çıkarmanız gerekecek ve hukuki süreç başlayacaktır.”
Bu konudaki başvuruların Van Adliye Sarayı Zemin Kat’ta bulunan birim ofisine yapılacağı belirtildi. 

Özel Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: Van, Barosundan, iki, yeni, birim, ,
Haber Yazılımı