Haber Detayı
15 Temmuz 2019 - Pazartesi 17:38
 
Van’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
Van’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla şehit mezarları ziyaret edildi.
GÜNDEM Haberi
Van’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

Van’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü kapsamında Tuşba ilçesindeki Akköprü Mezarlığı’nda şehitlik ziyareti yapıldı. Düzenlenen programa Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Tuşba Belediye Başkanı Salih Akman, Edremit Belediye Başkanı İsmail Say, şehit aileleri, kurum amirleri, STK temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı. 

Kur’an-ı Kerim tilaveti ve İl Müftüsü Ömer Keskin’ın dua etmesinin ardından mezarlık ziyareti programı son buldu. Protokol, mezarlık ziyaretinin ardından Hazreti Ömer Camiinde düzenlenen mevlit ve hatim programına katıldı. 
Çaldıran’da 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü 

 

ÇALDIRAN
 Van’ın Çaldıran ilçesinde 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle çeşitli etkinlikler düzenlendi. 
Çaldıran Kaymakamlığı ve Çaldıran Belediyesi tarafından 15 Temmuz’da yaşanan hain kalkışmada hayatlarını kaybeden şehitler anısına mevlit okutuldu. Hacı Haydar Camiinde öğle namazının ardından okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlidin ardından cami cemaatine yemek ikramı yapıldı. Burada bir açıklama yapan Çaldıran Kaymakamı Tekin Dundar, “15 Temmuz 2016 tarihinde vatanımızın bölünmesine göz diken hain feto terör örgütü ve sahipleri dış güçler, vatanımızın bölünmesine, milletimizin iradesine ve Sayın Cumhurbaşkanımızın canına kastetmek için kalkışmada bulunmuşlardı. Ancak aziz milletimiz bu kalkışmaya fırsat vermemiştir. Bu milletin parası ile alınan silahlarla bu milleti katletmeye çalıştılar, aziz milletimiz Çanakkale ruh ile sokaklara dökülerek bu hain darbe girişimini önlemişlerdir. Yapılan hain kalkışmada 251 vatan evladı şehadet şerbetini içmiş, binlercesi gazi olmuştur. Ülkemizin her bir yanında hain darbe girişimi nedeniyle anma etkinlikleri düzenlendiği gibi ilçemizde de anma etkinlikler düzenlenmeye devam ediyor, ki bu hain feto darbe girişimi unutulmasın. Dün ilçemizde bulunan şehit ailelerimiz ve gazilerimizle yemekte bir araya geldik. Bugün de Kaymakamlığımız ve belediyemiz tarafından mevlit okutuldu. Etkinliklerimiz devam edecektir. Aziz şehitlerimizi minnetle yad ederek, gazilerimize sağlık dolu güzel bir yaşam diliyorum. Şehitlerimizin aziz hatıralarına ve kanlarıyla müşerref kıldıkları bu topraklara sahip çıkmaya devam ederek 15 Temmuz günü yapılan hain kalkışmayı unutmayacağız, unutturmayacağız” dedi. 
Belediye Başkanı Şefik Ensari ise, 15 Temmuz 2016’da yapılan hain kalkışmanın üçüncü yıldönümü olduğunu hatırlatarak, “Yaşadığımız bu günlerde ilçemizde çeşitli etkinlikler düzenlemektedir. Çaldıran Belediyesi olarak ülkemiz uğruna şehadet şerbetini içen aziz şehitlerimiz anısına Hacı Haydar Camisinde Kur’an-ı Kerim tilaveti ve mevlit okutuldu. Bir avuç kendini bilmez, bu vatanın bölünmez bütünlüğüne ve Cumhurbaşkanımızın canına kast etmek için el uzatmak istemişlerdi. Bu hain kalkışmaya uzanan elleri halkımız canları pahasına, vatana uzanan o kirli elleri kırarak Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında olduğu gibi vatanlarına sahip çıkmışlardır. Ancak bu millet öyle bir millet ki ellerinde Türk bayraklarıyla tanka, uçağa ve silaha karşı mücadele ederek ülkesine sahip çıkmışlardır. Yaşanan hain kalkışmada hayatlarını kaybeden şehitlerimize rahmet, gazilerimize sağlık dolu ömürler diliyorum” dedi. 
Yemek ikramının ardından 15 Temmuz’da yaşananların anlatıldığı resim sergisi gezildi. 

 

ÇATAK
Van’ın Çatak ilçesinde 15 Temmuz Şehitleri Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü nedeniyle çeşitli etkinlik düzenlendi. 
İlçede düzenlenen etkinliklere Kaymakam Hamza Türkmen, Belediye Başkanı Abdurrahman Şeylan, İlçe Jandarma Komutanı Binbaşı Aslan Alkan, İlçe Emniyet Amiri Emre Kayhan, AK Parti İlçe Başkanı Tahsin Babur, kurum amirleri ile asker, polis ve vatandaşlar katıldı. İlçe mezarlığındaki şehitlikte, şehitler için İlçe Müftüsü Mehmet Sain ve protokol tarafından dua okundu. Kabir ziyaretinin ardından 15 Temmuz Demokrasi ve Milli İrade Günü nedeniyle Merkez Camisi’nde şehitler için mevlit okutuldu. İHA

Kaynak: (İHA) - İhlas Haber Ajansı Editör:
Etiketler: Van’da, 15, Temmuz, Demokrasi, ve, Milli, Birlik, Günü,
Haber Yazılımı