Haber Detayı
23 Mayıs 2017 - Salı 09:58
 
Van'da 'AB Sohbetleri'
Van Ticaret ve Sanayi Odası (Van TSO) AB Bilgi Merkezi tarafından düzenlenen “Gelişmeler Işığında Medya Gözüyle AB- Türkiye ilişkileri” AB Sohbetleri Programı çerçevesinde düzenlenen toplantıda konuşan Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve AB Uzmanı Can Baydarol, AB-Türkiye ilişkilerinde yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.
GÜNDEM Haberi
Van'da 'AB Sohbetleri'

“AB Sohbetleri Programları” çerçevesinde Bakhelebak Kahvaltı Salonu’nda düzenlenen toplantıya Bilgi Üniversitesi öğretim üyesi ve AB Uzmanı Can Baydarol, Van TSO Başkanı Necdet Takva ile Van AB Bilgi Merkezi Temsilcisi Kerem Oruç ile ulusal ve yerel basın mensupları  katıldı.
Toplantının açılışında konuşan Van TSO AB Bilgi Merkezi temsilcisi Kerem Oruç, toplantının amacına ve içeriğine ilişkin bilgi verdi.

 

TAKVA’DAN KISA DEĞERLENDİRME
Daha sonra bir konuşma yapan Van TSO Başkanı Necdet Takva, AB-Türkiye ilişkilerine değinerek, şunları söyledi:
“Ülkemizin uzun yıllardır Avrupa Birliğine üye olma yolunda bir çabası var ve yüzünü batıya dönmüş bir anlayış içerisinde hareket eden bir siyasal sürecimiz var. Bununla beraber çeşitli dönemlerde Avrupa Birliği - Türkiye ilişkileri belli standartlar içinde yürüyen bir ilişki değildi. Zaman, zaman sorunlar ve sıkıntılarımızın olduğunu hepimiz biliyoruz. Tabi Türkiye’nin kendi siyasal yapısındaki değişim ve dönüşümler sistemsel yeni uygulamalarla beraber Avrupa Birliği bu göç meselesi de dâhil olmak üzere zaman zaman gerginliklere sahne oluyor. Dün de Sayın Cumhurbaşkanının, AK Parti Genel Başkanlığına geçiş süreci oldu. Avrupa Birliğine ilişkin bazı mesajlar verdi. Avrupa Birliği Liderlerinin de zaman zaman Türkiye’nin geleceği ile ilgili Avrupa Birliği ile ilişkilerini nasıl değerlendirecekleri konusunda bir takım açıklamaları söz konusu. İşte bu bahsini ettiğim bütün bu karmaşayı analiz edecek, belki çözümleyecek bir enformasyon sağlayacak sizler aracılığıyla da yerel dinamiklere bir enformasyon sağlaması açısından bizim değerli dostumuz hem Avrupa Birliği uzmanı, Bilgi Üniversitesinde öğretim görevlisi ve aynı zamanda Van Ticaret ve Sanayi Odasının önemli bir paydaşı olan değerli hocamız sayın Can Baydarol’u davet ettik.”

 

İLİŞKİLER SÜREKLİ ASKIDA
Daha sonra AB-Türkiye ilişkilerini detaylı bir şekilde anlatan AB Uzmanı Can Baydarol, 70’li yıllardaki çabalara dikkat çekti.
O günden bu yana sonradan adı “AB” olarak değişen topluluğa katılmak için Türkiye’nin sürekli bir çabası olduğunu ifade eden Baydarol, şunları söyledi:
“En son Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi, Türkiye’yi tekrar denetim altına alma kararı verdi. Gerekçe de Türkiye’deki insan hakları ihlalleri gösterildi. Bu hepimizde ciddi bir endişe yarattı. Türkiye’nin giderek bozulan bir dış imajının olduğunu kabul etmek lazım. Maalesef Türkiye de buna çanak tutuyor. 15 Temmuz’da gözaltına alınanların yüzü gözü darmadağın ediliyor, bunun fotoğrafları servis ediliyor. Ardından da idam cezası getireceğinizi söylüyorsunuz. Bunlarla olur mu?  Türkiye-AB ilişkileri süreci, bakıldığı zaman sürekli askıda olan bir süreçtir. Türkiye cephesinden de bakıldığında sürekli bir oyalama durumu söz konusu, orada da bir birlik yok. Her ülke farklı bir yaklaşım içinde. O nedenle iki yönlü bakmak lazım, hem Türkiye’deki, hem AB’deki gelişmeleri doğru analiz etmek gerekir.”

 

ÇIKAR İLİŞKİSİ
Dünya genelinde olduğu gibi AB’de de ilişkilerin çıkar üzerine olduğunu ifade den Baydarol, şöyle devam etti:
“Değerler şu anda bütün dünyada ayaklar altında, AB değerlerini küçümsemiyoruz, böyle bir anlam çıkmasın. Ama bu süreç, değerlerin öne çıktığı bir süreç değildir. Şu anda Almanya sayesinde süreç devam ediyor. Bundan sonraki aşamalarda ne olur, gümrük birliği karşımıza çıkıyor. Giremediğimiz bu birliğe girmemiz konusu tartışmaya açılacak. Türkiye, birliğin içinde değil, karar alma süreçlerinin dışında. Türkiye ihracatının yarısı Avrupa ülkelerine yapılıyor, onu da yapan yabancı yatırımcılardır. İlişkiler çıkar üzerinedir, bizde ulusal çıkar lafı çok kullanılıyor ama neye göre yapılıyor merak ediyorum, her halde ülke sınırlarından bahsediliyor. Bütün ülkenin çıkarı nedir, bunun iyi ele alınması, iyi hesaplamamız gereken bir döneme giriyoruz.”
Program basın mensuplarının sorularına verilen cevaplarla son buldu. 
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: Van'da, 'AB, Sohbetleri',
Haber Yazılımı