Haber Detayı
15 Mart 2019 - Cuma 17:02
 
Van'da alış-veriş zamanı!
Van ekonomisine ve turizmine katkı sağlaması amaçlanan ve bu yıl beşincisi yapılan “Van Shopping Fest”, gerçekleştirilen kortej yürüyüşü ile start aldı. Festivalin açılışında konuşan Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, “Beşincisini düzenlediğimiz bu festivalin geleneksel hale gelmesi ciddi bir iştir. Bugüne gelmesine katkı sunan, destek veren, sebep olan bütün yöneticilerimize, STK’larımıza ve esnaflarımıza teşekkür ediyoruz. Ama bunun kıymetini bilmemiz lazım. Bu aynı zamanda esnafımızın, tüccarımızın yüzünü güldürüyor, hem de kentimizin kültürünün, tarihinni, turizm potansiyelinin, gelen turistler sayesinde yurtiçinde ve yurtdışında tanıtımına katkı sunuyor.” dedi.
GÜNDEM Haberi
Van'da alış-veriş zamanı!

15-29 Mart 2019 tarihleri arasında indirimli satışlarla ve çeşitli etkinliklerle sürecek olan festival için, Valilik önünden şehir meydanına doğru kortej yürüyüşü gerçekleştirildi.
Yürüyüşe, Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, AK Parti Van Milletvekilleri Abdulahat Arvas, İrfan Kartal, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yavuz Özfidan, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi (Van YYÜ) Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, İpekyolu Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Cemil Öztürk, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Halil İbrahim Güray, kurum müdürleri ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

 

HAYIRLI OLMASINI DİLEDİ

Yürüyüşün ardından protokol konuşmaları gerçekleştirildi.
AK Parti Van Milletvekili Abdulahat Arvas, yaptığı konuşmada, şöyle dedi:
“Van malum tarihi güzelliği ile ilim irfan kentiyle, doğa, tabiat, göl, inanç turizmiyle anılan bir şehir. Güzel bir kadim medeniyete beşiklik yapmış bir şehrimiz. Zaman zaman talihsizlikler yaşadıysa da, köklü medeniyetine sahip olan, inanç değerlerini kendinde barındıran Allah’ın izniyle bu sağlam kaleler hiçbir zaman yıkılmayacaktır. Bu festivallerin devam etmesi, Van’ın eski günlerine kavuşması, 14 gün sürecek bu festivalin turizme, şehrimize, ülkemize, milletimize hayırlar getirmesi bizim birinci temennimiz ve dileğimizdir. Malum, Van denilince tüccarımız dürüst, misafirperver, taksicilerimiz, ulaşım araçlarını kullanan insanlarımız, kendinden daha fazla, ticaretinden fazla, gelen misafirleri memnun etme çabası içinde olmalıdırlar. Her sokakta gördüğümüz bir İranlı, her ne olursa olsun, müşteri her zaman haklıdır felsefesi ile biz böyle hareket etmemiz lazım. 14 gün sürecek bu festivalin Van’a katkısı olacağına, Van’ın turizmini geliştireceğine, Van’ın çevresini, Van’ın her taraftan tanıtımına büyük katkılar sunacağına inanıyorum. Düzenlenen festivalimizin tekrardan hayırlara vesile olması, kentimize, milletimize, ülkemize, hayırlı olmasını diliyorum, saygılarımı sunuyorum.” 

 

“KIYMETİNİ BİLMEMİZ LAZIM”

Daha sonra konuşan Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, festivalin Van’a olan katkılarından söz etti.
Festivalin geleneksel hale gelmesinde katkısı olanlara teşekkür eden Vali Bilmez, şunları söyledi: 
“Özellikle başta İran olmak üzere, komşu ülkelerden de Türkiye’nin değişik kentlerinden bu festival boyunca ciddi anlamda bir misafir beklemekteyiz. Bugün Türkiye’de nadir iller bu tür alışveriş festivallerini düzenleyebilmektedir. Beş kuruluşumuz bu festivale ciddi anlamda katkı sağlamakta, ama gönül isterdi ki bütün odalarımız, STK’larımız da destek vermiş olsun! Destek vermelerini bekliyoruz. Beşincisini düzenlediğimiz bu festivalin geleneksel hale gelmesi ciddi bir iştir. Bugüne gelmesine katkı sunan, destek veren, sebep olan bütün yöneticilerimize, STK’larımıza ve esnaflarımıza teşekkür ediyoruz. Ama bunun kıymetini bilmemiz lazım. Bu aynı zamanda esnafımızın, tüccarımızın yüzünü güldürmekte, hem de kentimizin kültürünü, tarihini, turizm potansiyelini, gelen turistler sayesinde yurtiçinde ve yurtdışında tanıtımına katkı sunuyor. Bütün Van halkının, esnafının buna katkı sunması gerektiğini, ilimizde dolaşan her yerli ve yabancı turistin bizim misafirimiz olduğunu, onlara jestler yapmamız gerektiğini, çaya, kahveye davet etmemiz gerektiğini, mağazalarımızda bunlarla daha yakından ilgilenmemiz gerektiğini bilmemiz gerekiyor. Van, bu festivalin kendisine ne kazandırdığının farkında... Her geçen gün de olan desteği artarak devam etmektedir. Bizim bu 15 gün boyunca burada konserlerimiz olacak, gösterilerimiz olacak, Van’ımıza gelen misafirlerimizi en güzel şekilde eğlendirerek hoş bir zaman geçirmelerine katkı sunacağız. Bu güzelliğe bütün Vanlıların katkı sunmasını bekliyorum, bu festivalimizin, esnafımız için, tüccarımız için, ilimiz için, Türkiye’miz için hayırlara vesile olmasını diliyorum, emeği geçen her bir arkadaşıma ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Nice festivallere diyorum, hepinize saygılar sunuyorum.”
Protokol tarafından daha sonra festivalin kurdelesi kesilerek, etkinliklerin startı verildi.

 

GÖSTERİLER BAŞLADI

Halkın yoğun ilgi gösterdiği festival açılışında vatandaşlara, Shopping Fest logolu kaşkol dağıtıldı, halk oyunları ve sokak gösterileri yapıldı ve katılım sağlayanlara Van Büyükşehir Belediyesi tarafından çorba ikramında bulunuldu. Festival alanında ayrıca Karizma show tarafından basketbol, kaykay, ateş show gösterileri düzenlendi. 14 Nisan’da gerçekleştirilecek olan Türkiye şampiyonasında Van’ı temsil edecek olan halk oyunları ekibi tarafından da halay gösterisi gerçekleştirildi. 
Ünlü keman ustası Utku Barış Andaç da verdiği mini konserle ilgi odağı oldu. 
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van'da, alış-veriş, zamanı!,
Haber Yazılımı