Haber Detayı
14 Nisan 2017 - Cuma 11:04
 
Van’da ‘canlı hayvan borsası’ açılacak
Daha önce Vanspor Yönetim Kurulu Başkanlığı da yapan, İstanbul’da şirketleri bulunan Vanlı işadamı Ömer Gülüştür, Van’da ‘canlı hayvan borsası’ açacağını söyledi.
GÜNDEM Haberi
Van’da ‘canlı hayvan borsası’ açılacak

İşadamı Ömer Gülüştür, konuyla ilgili olarak Bakhelebak kahvaltı salonunda basın toplantısı düzenledi.

YEMİN ETTİ
Van’da yapacağı yatırım konusuna değinmeden önce “Vanspor’u batırdığı” yönündeki eleştirilere cevap veren Gülüştür, “Efendim Ömer Gülüştür Vanspor’u batırdı, parasını yedi,  ister inanın ister inanmayın bu nimet hakkı için yemin ederim ki Vanspor’un o bir kuruş parası cebime girmemiş.” şeklinde yemin etti. 

BORSA KURACAK
Daha sonra yapacağı yatırıma ilişkin bilgi veren Gülüştür, şunları söyledi:
“1841 yılında Chicago borsası kuruldu ve bugün dünyada önde gelen bir borsadır. O gün canlı hayvan olarak kuruldu, ama bugün ne kadar emtia varsa, hepsini yapıyor. Biz de şu anda onu kurduk, çalışmalarını başlatıyorum, daha sonra hem İstanbul’da hem burada önce Vanlılara açacağım daha sonra diğer yerlere.”

“FİZİBİLETİSİ YAPILIYOR”
Borsanın yapısına ve gelinen aşamaya ilişkin de bilgi veren Gülüştür, şunları paylaştı:
“Ve bu diğer normal borsalar gibi değil, o borsalar devlet borsasıdır, borsa başkanı seçimle gelir, seçimle gider, bu aynı anonim şirket gibidir. Borsanın kurucusu, borsanın sermayesi, borsanın sahibidir. Ölene kadar odur, öldükten sonra çocuklarına miras kalıyor. Bu sistemi yapıyoruz, bu sistem şu anda Amerika’da, Chicago borsasında hazırlanıyor. 300 bin dolar da fizibilite parasını verdik. 150 bin dolarını ödemişiz, 150 bin doları da fizibilite gelince ödeyeceğiz.”   
Gülüştür, borsa tarafından üreticiye faizsiz kredi de verileceğini sözlerine ekledi.  Haber: M. Selim KURT

Kaynak: Editör:
Etiketler: Van’da, ‘canlı, hayvan, borsası’, açılacak,
Haber Yazılımı