Haber Detayı
31 Mayıs 2019 - Cuma 15:07
 
Van'da 'Dünya Tütünsüz Günü' etkinlikleri
Dünya Sağlık Örgütü tarafından tütün ve tütün ürünlerinin insan sağlığına olan zararlarına dikkat çekmek amacıyla her yıl 31 Mayıs "Dünya Tütünsüz Günü" olarak kutlanıyor. Van'da da sigarayı bırakma günü nedeniyle sahur vakti ramazan davulcuları konu ile ilgili maniler okudu.
SAĞLIK Haberi
Van'da 'Dünya Tütünsüz Günü' etkinlikleri

Sağlık Bakanlığı tarafından da ülke genelinde, 31 Mayıs Dünya Tütünsüz Gününün bu yılki teması “Sigara Bırakma” olarak açıklandı. Tütün ve tütün ürünleri kullanımından doğan zararların azaltılması kapsamında; tütün ürünlerine erişimin kısıtlanması, tütün ve tütün ürünleri kullanımından kaynaklanan zararlar konusunda toplumsal sağlık okuryazarlığının arttırılması, ikna edici sağlık iletişim  kampanyaları ile toplumsal farkındalığın oluşturulması ve ülkemizde sağlıklı yaşam kültürünün yerleşmesini sağlamak amacıyla yapılan rutin çalışmaların yanı sıra özel gün ve haftalarda da farklı etkinlikler düzenlenerek kamuoyunda konuyla ilgili farkındalık düzeyinin arttırılmasının hedeflendiği belirtiliyor.

 “31 Mayıs Dünya Tütünsüz Günü” münasebetiyle Van İl Sağlık Müdürlüğü tarafından vatandaşlarda konu ile ilgili farkındalık oluşturmak amacı ile İl ve merkezinde ramazan davulcularına sahurda sigaranın bırakılması ile ilgili maniler söylettirildiği açıklandı. Ayrıca sigara denetim personelleri tarafından 4207 Sayılı Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi Ve Kontrolü Hakkında Kanun’a dair bilgilendirmeler yapıldığı, vatandaşlara tütün ve tütün ürünlerinin zararlarının anlatılarak, broşür dağıtıldığı ve ve karbon monoksit ölçümü yapıldığı bildirildi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van'da, 'Dünya, Tütünsüz, Günü', etkinlikleri,
Haber Yazılımı