Haber Detayı
11 Mayıs 2017 - Perşembe 09:54
 
Van’da “Engelliler Haftası” kutlandı
“10-16 Mayıs Engelliler Haftası” dolayısıyla Van’da engellilerin katılımı ile yürüyüş düzenlendi.
GÜNDEM Haberi
Van’da “Engelliler Haftası” kutlandı

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Aile Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve engelli derneklerince düzenlenen yürüyüş Cumhuriyet Caddesi’ndeki Ziraat Bankası şubesi önünden başlayıp Valilik önünde son buldu. Yürüyüş ardından valilik bahçesindeki Atatürk Anıt’ına engelli dernekleri tarafından çelenk bırakıldı.  

 

SORUNLARI ANLATTI

Van Valisi İbrahim Taşyapan, Bedensel Engelliler Derneği Van Şube Başkanı Abidin Kasapoğlu, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Seyfi Bozçelik ve engelli derneklerinin üye ve yöneticilerinin katıldığı programda konuşan Bedensel Engelliler Derneği Van Şube Başkanı Abidin Kasapoğlu, engellilerin sorunlarına değinerek, şunları söyledi: 
“Bugün dünya engelliler günü ama ben bunlara engelli demiyorum. Engelli artık kalkmış ortadan hiç biri engelli değil, yalnız bazı konulara değinmek istiyorum. Halk otobüslerinde engellilerin rahat edebileceği bir olanak yok. Engellilere göre yapılmamış, asansörleri açmıyorlar, zorluklar yaşanıyor ve incitici laflar söyleniyor. Biz bunların yaşanmamasını istiyoruz. Bize gelip devlet tarafından kendilerine verilen yardımdan çok memnun olduklarını söyleyen üyelerimizin bir arzusu da Devlet tarafından verilen bakıcı parası yerine çeşitli kurumlarda istihdam edilmek istediklerini söylüyorlar. Biz de yetkililerin sesimize kulak vermelerini ve engelli kadrolarının açılmasını istiyoruz.”

 

“İSTİHDAMDA SORUNLAR VAR”

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Seyfi Bozçelik de yaptığı konuşmada, dile getirilen sorunları anladıklarını belirterek, şöyle konuştu: 
“Bedensel Engelliler Derneği Van Şube Başkanı Abidin beyin dile getirmiş olduğu konular gerçekten çok önemli. Bu biraz toplumsal anlayışıyla alakalı bir şey, biz eğer herkesi birey olarak görürsek insanlar arasındaki farklılıklar bizim için sorun olmaz. Ne zamanki böyle bir anlayışa sahip oluruz ondan sonra gerçekten medeniyete adım atmış olacağız. Bize ve özellikle engelli çocuğa sahip olan ailelere ve kurumlara düşen en önemli görev çocuklarımızı en iyi şekilde yetiştirmek ve hayata hazırlamak. Bunun için okullarımız ve sivil toplum örgütlerimiz gayret gösteriyor. İstihdam konusunda bazı sorunlar yaşıyoruz. Sebebi de engelli bireylerimizin iş istihdamı konusunda bazen yeterli olamamaları ya da iş uyumu ile ilgili eğitimleri vermekteki eksikliklerimiz. Bu nedenle bizim de belki de ilk öncelikleşmemiz gereken konulardan bir tanesi engelli insanlarımızın iş uyumuyla ilgili, orada nasıl çalışacakları ile ilgili eğitimler vermek ve oraya uyumlarını sağlamaktır diye düşünüyorum.”
Hafta nedeniyle Sanat Sokağı’nda, Abdurrahman Gazi İşitme Engelliler İlkokulu ve ortaokulu, Konya Beyhekim Özel Eğitim Mesleki Eğitim Okulu, Ayhan Şahenk Özel Eğitim Okulları öğrencileri tarafından bir de sergi açıldı.  

 

GÖRME ENGELLİLERİN TALEPLERİ
Öte yandan “Engelliler Haftası” dolayısıyla yazılı bir açıklama yapan Altı Nokta Körler Derneği Van Şubesi de, engellilere ilişkin bazı taleplerde bulundu. 
Görme engelliler, taleplerini şöyle sıraladı: 
“İlaç, beyaz baston ve yardımcı araç-gereçlerin ücretlerinin tamamının devletçe karşılanmasını istiyoruz. 
Nitelikli, işlevsel ve erişilebilir bir eğitim istiyoruz. 
Engellilerin üniversiteye giriş sınavlarına istedikleri illerde ve yardımcı özel cihazlarıyla girmelerinin sağlanmasını istiyoruz.  
Her şeyden ücretsiz ve indirimli yararlanmak değil, sakatlıktan kaynaklı ilave giderlerimizi karşılayacak düzenli bir engelli aylığı almak istiyoruz. 
Tüm yurttaşlara, ücretsiz bakım hizmeti sunulabilmesi için bir an önce bakım sigortasının kurulmasını istiyoruz.
Nesnel, adil ve etkili bir sosyal yardım sistemi istiyoruz. 
Engelli aylığı ve evde bakım ödeneği gibi sosyal haklarla ilgili kriterlerde engellinin bir birey olarak görülmesini istiyoruz. 
Birçok dünya ülkesinde olduğu gibi Beyaz Baston Yasası adı altında çıkartılmış bağımsız bir Beyaz Baston Yasasının hayata geçirilmesi için hükümetimizin konuya sahip çıkmasını istiyoruz.” 
Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: M.Selim Kurt
Etiketler: Van’da, “Engelliler, Haftası”, kutlandı,
Haber Yazılımı