Haber Detayı
20 Temmuz 2020 - Pazartesi 14:19
 
'Van'da ilk defa yoğun bakım ve entübe hasta sayısı arttı'
Van Valiliği, koronavirüs salgınına ilişkin önemli uyarılarda bulunarak Van'da ilk defa yoğun bakım ve entübe hasta sayısının arttığını bildirdi. Valilik ayrıca, kentteki vaka sayılarını da açıkladı.
GÜNDEM Haberi
'Van'da ilk defa yoğun bakım ve entübe hasta sayısı arttı'

Van Valiliği'nden yapılan açıklamada; “İlimizde son dönemde coronavirüs (Covid-19) şüphesiyle hastaneye başvuru yapanların test sonuçlarında pozitif çıkanların yüzde 70’ini 60 yaş üstü vatandaşlarımız oluşturmaktadır. Normalleşme süreciyle birlikte tedbirlerin gevşetilmesi, sosyal mesafe, maske ve hijyen kurallarına  dikkat edilmemesi covid-19 virüsünün yayılmasına zemin hazırlamaktadır. Özellikle yaşlı vatandaşlarımız için risk artmakta ve yaşlı hastalarımızın da tedavi süreçleri uzamaktadır.” denildi.

 

“ZORUNLU OLMADIKÇA EVDEN ÇIKILMAMALI”

 

Valilik, yaptığı açıklamada, kentte ilk defe yoğun bakım ve entübe hasta sayısının arttığını bildirerek; “İlk defa yoğun bakım ve entübe hasta sayımız artmıştır. Bundan dolayı özellikle yaşlılarımız zorunlu olmadıkça evden çıkmamalı. Tüm vatandaşlarımız da hem kendi hemde yaşlılarının sağlığını korumak, pandeminin yayılmasını önlemek adına maske takıp, sosyal mesafe ve hijyene dikkat etmelidir.” uyarısında bulundu.

 

“HASTA ZİYARETLERİ YASAKLANDI”


Kentte vaka sayılarının artmasından dolayı hastanede hasta ziyaretlerinin de kısıtlandığını bildiren Valilik; “Vakaların artmasıyla birlikte alınan hıfzıssıhha kurulu kararıyla son günlerde hastanelerde yaşanan yoğun hasta ziyaretleri de yasaklanmıştır.” ifadelerine yer verdi.
 

“DÜĞÜNLER DENETLENECEK”


Valilik açıklamasında, düğünlerin de denetleneceği vurgulanarak şöyle denildi; “Öte yandan yaz mevsimi ile birlikte düğünler artmıştır. Düğün sahiplerinin pandemi kuralları kapsamında düğünlerini yapmaları gerekmektedir. Bununla ilgili kurulan bir komisyon, düğünlerde denetleme yapacaktır. Yapılan denetimlerde kurallara uymayanlara gerekli cezai işlem uygulanacaktır. Riskin farkında olalım. Tedbirlere uyalım.”

 

SON VAKA SAYILARI
 

Valilik son olarak, kentteki vaka durumuna ilişkin de şu bilgileri paylaştı; “Van’da şu anda toplam 100 Covid-19 hastası hastanelerde tedavi görmekte. Yoğun bakımda yatan hasta sayısı toplam 13. Bunların 5’i entübe. Evde tedavisi süren toplam hasta sayısı 35. Tedavisi tamamlanıp taburcu olan toplam hasta sayısı 1270.” / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: 'Van'da, ilk, defa, yoğun, bakım, ve, entübe, hasta, sayısı, arttı',
Haber Yazılımı