Haber Detayı
12 Mayıs 2017 - Cuma 09:34
 
Van’da “İslam Kongresi” başladı
Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nin (YYÜ) organizasyonu ile “21. Yüzyılda İslam Dünyasına Stratejik Bakış Uluslar arası Kongresi” dün start aldı.
YAŞAM Haberi
Van’da “İslam Kongresi” başladı

Dört gün boyunca çeşitli oturumlarla sürecek olan kongrenin açılışı bir otelde gerçekleştirildi.
Açılışa Van Valisi İbrahim Taşyapan, YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal, Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan, akademisyenler ve yurt dışından gelen konuklar katıldı.

 

KOGREYE DAİR
Açılışta konuşan Kongre Düzenleme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hüseyin Karadağ, gündeme ilişkin bilgiler verdi.
Kongreye Türkiye’den 59, farklı İslam ülkesinden de 49 olmak üzere toplamda 108 katılımcının olduğunu belirten Karadağ, 26 oturum olacağını ve 100 de bildiri sunulacağını ifade etti.
Kongrenin bir de sonuç bildirisinin yayınlanacağını söyleyen Karadağ, “Bu sonuç bildirisi Türkiye’deki misyon şeflerine de gönderilecektir. Sizlerin ortaya koyacağı görüşler tarihe not olarak düşecektir. İslam dünyası ve dünya barışı için de yol gösterici olacaktır” diye konuştu.

 

“SORUNLARIMIZI KENDİMİZ ÇÖZMELİYİZ”
YYÜ Rektörü Prof. Dr. Peyami Battal da yaptığı konuşmada İslam ülkelerinin sorunlarının çözümünü başkasına bırakmaması gerektiğine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Bu tür toplantılarda biz inşallah İslam dünyası olarak sorumluluklarımızı ele alarak, belki zaman zaman tek bir konu üzerine konuşmalar yapılacak. Buna örnek enerjiyi tek başına ele alıp konuşabiliriz. Biz kendimizi tanımadığımız için nedense bütün terör örgütleri İslam dünyasında ortaya çıkıyor. İslam toplumlarını mahvediyor ve kan döküyor. İslam dünyasında çıkan bu kargaşa ve kaos ortamlarını 'ben çözeceğim' diye ortaya çıkıyor ve İslam dünyasının başına bela oluyor. Bizler bunu birçok kez de yaşadık. Biz bunları yaşadık ve yaşıyoruz. Bundan sonra bundan nasıl kurtuluruz diye bu toplantıları yapıyoruz. Süper güç ülkeleri savaşları kendi ülkelerinde yapmıyorlar. Ortadoğu ülkelerinde savaş yapıyor ve 'ben çözeceğim' diyor. Bu bizim sorunumuz size ne? Burada insanları vuranlar Allahuekber diyor, öldürülen Allahuekber diyor. Burada kullanılan silahların paralarının da nereye gittiği belli. İşte bu yüzden bu toplantılar yapılıyor ve bu yaşananlara yeter artık denilecek ve bir susun denilecek. İşte bu toplantılar ile kendi kaynaklarımızı ve gençlerimizi kendimiz kullanacağız. Bu toplantılar bizim için önemlidir. İslam ülkelerinde değişik sorunlar var. Bir şeyi daha görmemiz gerekiyor. 1946’da Avrupa bir birine girdi ancak 1956 yılında kurulan kömür birliği ile tüm sınırlar kaldırıldı. Biz yüz yıllardır komşu kardeş olduğumuz halde bunu yapamıyoruz. Bizim de bu birlik gibi kendimize çok iyi dost olmamız gerekiyor. Biz aynı dinin kardeşiyiz. Bu yüzden birlik içinde olmamız gerekiyor. Ancak biz nasıl bir birimizle kavga ederiz bunun derdi içine girmiş durumdayız. İşte bu yüzden bu toplantılar önemlidir. Biz de bu toplantılarda konuşarak birliğimizi ve kardeşliğimizi oluşturacağız.”

 

BİLİME VURGU
Türk Tarih Kurumu Başkanı Prof. Dr. Refik Turan ise bilimin önemine vurgu yaparak şunları söyledi: “Bilim paylaşılarak çoğalır. Aynı şekilde güç kuvvetle doğan ve çoğalan bir durumdur. Burada çok canlı ve heyecanlı bir topluluk görüyoruz. Her birinin içindeki cevher gözlerinden görünüyor. Van'da beklentimizin çok ötesinde bir toplantı gördüm. İslam dünyası ve onun önemli bir hücresi olan kurak bir dönem içerisinde adeta bahar habercisi gibi toplantı yapıyoruz. Ben bu duyguyu htim.”

 

MİLLİYETÇİLİĞE DİKKAT ÇEKTİ
Van Valisi İbrahim Taşyapan da yaptığı konuşmada İslam toplumu içindeki milliyetçi akımlara dikkat çekti. Taşyapan, şöyle konuştu: “Van şehrinde bulunuyorsunuz. Öncelikle hoş geldiniz. Burası büyük medeniyetler barındıran bir şehirdir. Urartulara 300 yıllık başkentlik, Anadolu’nun İslamlaşmasıyla İslam’a kapısını açan bir şehirdir. Burası hem medeniyetlere saygılı hem de tarihin değişik zamanlarından değişik medeniyetlerin yaşadığı topraklardır. Böyle bir toplantının Van’da yapılması önemlidir. Burada 3 gün boyunca konular detaylı olarak ele alınacak. Güzel sonuçlar ve somut sonuçlar ortaya çıkacak ve sonuçlar yayınlanacaktır. YYÜ Van’da 35 yıllık geçmişi ile ülkemizin köklü üniversitelerindendir. Ülkemiz, dünyaya ufuk açacak çalışmalar yapmaktadırlar. Ben de emeği geçenlere çok teşekkür ediyorum. İslam dünyasına stratejik bakış konusu önemli bir konudur. İslam dünyası buhranlı bir dönem yaşamaktadır. Bizler fetret döneminin çocukları olarak buradayız. Bunun içindeki fırsatları iyi değerlendirebilirsek, ileri de yine parlak dönemlerin yükünü alabilirsek, bizden sonraki inşalarımız, çocuklarımız ve torunlarımız daha ayakları yere basar bir şekilde bugünden çaba göstermemiz gerekiyor. Biz bu gayreti gösterirsek İslam dünyası için gelecekte büyük ufuklar açılacaktır. Medeniyetler yaşlanıyor ve çöküyor. Şu anda dünyaya hükmeden Avrupa ülkeleri kısa zaman içinde büyük savaşlar ile savaşıyorlardır. Büyük medeniyetler büyük devlet tarafından kuruldu. Üniter devlet sonrası bütün İslam ülkeleri parçalandı. Bugün Avrupa birliği bir imparatorluktur aslında. 25 devlet ile bir araya gelmiştir. ABD yine 51 devlet ile bir araya gelen bir devlettir. Biz de İslam ülkeleri olarak bu birlikteliği kurmamız gerekiyor. Herkes kendi mezhebine, küçük gurupçuklara ayrılarak kendini dışarıda görürse bu devletleri kurmak ve biraraya gelmek çok kolay olmaz. İnşallah bu sempozyum güzel fikirlerin rehberlik etmesine katkı sunacaktır. İnşallah bu güzel bir yol gösterici olacaktır. Etrafımızda büyük bir yangın var. Biz de bu yangının merkezindeyiz. Suriye, Irak gibi ülkelerde yaşananlar ile İslam ülkeleri çökertilmeye çalışılıyor. Biz de bunları iyi bir şekilde görmeliyiz ve bu toplantılar iyi sonuçların çıkması gerekiyor. Çok önemli bir kongre yapılıyor. Ben bu kongrede önemli sonuçların çıkacağına inanıyorum. Farklı ülkelerden 100’ü aşkın insan var burada. Bu kongre önemli bir yere sahip olacaktır.”

 

“ÖZGÜRLÜKLERLE GÜÇLENEBİLİRİZ”
Ak Parti Van Milletvekili Beşir Atalay da yaptığı konuşmada İslam ülkelerinin yaşadığı sorunların nasıl üstesinden geleceğinin bir yol haritasına çizdi. İslam’ın özünde adalet, demokrasi, özgürlük ve insan hakları olduğunu ifade eden Atalay, şunları söyledi: “Bir akademisyen olarak aranızda yer alıyorum. Ben parlamentoda Van ilini temsil ediyorum. İlimize hoş geldiniz. İlimizde yapılan bu toplantı önem arz ediyor. Ben emeği geçenlere ve uzaklardan gelen herkese teşekkür ediyorum. Çok zamanlı bir toplanı yapılıyor. Çevremizdeki coğrafyaya, orta doğuya değinildi ve burada yaşananlara değinildi. Van burada bir merkezdir. İran sınırına 45 dakikalık bir mesafedeyiz. Irak ve Suriye’ye çok yakınız. Van eski medeniyetlere merkezlik etmiş bugün ise ortada doğuda yaşanan sorunlara yakın olan bir ildir. Sorunları da çok olduğu bir dönemdeyiz. İslam ile ilgili yaşanan gelişmeleri takip edip, İslam dünyasının iyileri ile sevindim, olumsuzluklara ise üzüldüm. İslam dünyasına biraz da bu gözlükle bakıyorum. Bu anlamda İslami hareketleri çok yakından takip ettim. Kendimizi dini birisi olarak yaşatmaya gayret ettim. Üzerinde düşünmemiz gereken konular bunlar. Bütün Müslüman kimliklerin çok üzerinde durması gereken konular. Kitabımız Kuran ve Hz. Muhammed esas alınırsa ne baskı olur, ne insan onurunu zedeleyen uygulamalara yer verilir. İslam’ın özü budur. Orada adalet var. Adalet yönetimi en önemli ilkedir. Orada emaneti ehline verme var. Bütün bu uygulamaları ile demokrasi ve cumhuriyet ile insan onuru oradadır. Dolayısıyla bugünün dünyasında, bugünün sistemi için açık ve berrak sistemler oluşturmak gerekiyor. Bu konularda demokrasi, özgürlük, insanlar hakları konusunda iyi örnekler ile İslam dünyası güçlendirilebilir. Diğer kısıtlamalar ile İslam dünyası güçlendirilmez. Van bunu en iyi yaşayan illerden bir tanesidir. Siz bilim inşalarının bunlara kafa yorması gerekiyor. Özellikle İslam bilginlerinin ve alimlerinin bu konularda çağdaş cevaplar araması gerekiyor. Temel konularımız bunlar.”
Atalay konuşmasını şu şekilde tamamladı; “İslam dünyanın bu anlamda parlak düşüncelere ihtiyacı var. Bunlar zamanında yetişmiş. Onlar erken dönemlerde bu cesareti göstermişler. O dönemde yapılan yanlışlara karşı koymuşlar. Düşünürlere bu görevlere düşüyor. Bu insanlara ihtiyaç var. Bu kongrede iyi örnekler ve tebliğler var. İnşallah bunlar çok iyi bir şekilde konuşulur. Bu platformlar önemlidir, inşallah güzel sonuçları olacaktır.”
Kongre dolayısıyla bir de Suriye’nin bugünkü durumunun konu edindiği 3 kategoriden oluşan resim sergisi açıldı.
Kongre dört gün sürecek.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör: Adil Harmancı
Etiketler: Van’da, “İslam, Kongresi”, başladı,
Haber Yazılımı