Haber Detayı
06 Ağustos 2020 - Perşembe 17:03
 
Van’da pandemi denetimi yapıldı
Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez, İçişleri Bakanlığı’nın talimatları doğrultusunda Cumhuriyet Caddesi’nde gerçekleştirilen denetimlere bizzat katıldı.
GÜNDEM Haberi
Van’da pandemi denetimi yapıldı

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelge üzerine Van’da da pandemi denetimleri gerçekleştirildi. 

 

İl genelinde güvenlik güçleri, sosyal mesafe ve maske ile ilgili denetimler gerçekleştirirken, Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mehmet Emin Bilmez de bir heyetle birlikte Cumhuriyet Caddesi’nde denetimlerde bulundu ve esnafa uyulması gereken kurallar hakkında bilgi verdi.

 

Denetimden önce valilik bahçesinde açıklama yapan Vali Bilmez, “Çevremizde bütün insanların pandemi konusunda tedbirlere uyması hususunda farkındalık yaratmak için vatandaşlarımızı daha bilinçli davranmaya teşvik ve davet ediyorum. Kaymakamlık ve Valilik kapsamında, İlçe Sağlık Müdürleri, Emniyet Müdürleri, Jandarma Komutanları, Belediye Başkanları esnaf odalarından ekipler oluşturuldu. Şu an gün boyu vatandaşlarımızı maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda daha duyarlı olmaları hususunda uyarmaya çalışıyorlar.” dedi.

 

Bir heyetle birlikte Cumhuriyet Caddesi’nde denetim yapacaklarını belirten Vali Bilmez, şunları söyledi:

 

“Biz de birazdan Cumhuriyet Caddesinde dağılarak insanları bu konuda bilinçli olmaya teşvik edeceğiz. Aynı zamanda trafik ekiplerimiz hem sürücüleri hem de yolcuları pandemi konusunda uyarmaktadır. Biz Van olarak hep birlikte çoğunlukla tedbirlere uyduk. Ancak son dönemde rehavet oluştu. Onun için hep birlikte eskisi gibi olmaya çalışacağız. Şu an yoğun bakımda yatan hastalarımızın büyük bir kısmı 65 yaş üstü. Aile büyüklerimizin sağlığı için gençlerimizin de bu tedbirlere ciddi anlamda riayet etmesi lazım.”

 

"HASTANELERİMİZDE HERHANGİ BİR SIKINTIMIZ YOK"

 

Önlemlere uyulmasını isteyen Vali Bilmez, şunları kaydetti:

 

“Yarınlarımızın olması için bugün, yetkilerin aldığı tedbirlere uymaya çalışmalıyız. Birbirimizi uyarmalıyız. Aile içinde de sosyal mesafeye mutlaka uymalıyız. Bu süre zarfında Van’da görev yapan, yazılı ve sözlü bütün basın mensupları ciddi bir katkı sundular. Vaka sayılarımızda ciddi bir artış yok. Ama yoğun bakım servisimizde ciddi bir artış var. Bunların sebebi ise şu anda hastanelerde yatan hastalarımızın büyük bir kısmı yaşlılardan oluşmaktadır. Onun için yaşlılarımızı daha çok korumalıyız. Hastanelerimizde herhangi bir sıkıntımız yok. Üniversite, Bölge ve Erciş Hastaneleri ahenk içinde çalışmaktadır. Biz bundan sonra yeni şüphelileri 112 ambulanslarıyla aldıracağız. Testleri yapıldıktan sonra tekrar geri evlerine bırakılacak. Şüphelilerin direkt hastaneye gitmeleri yerine 112’yi aramaları yeterlidir. Hastaların doktor kararı dışında çıkmaları yasaklandı. Evdeki hastaları evde tutmamızın sebebi hastahanelerimizde yer olmadığından değil. Hastanemizin rutin işlevine devamını engellememek adına aldığımız önlemdir.”

 

Vali Bilmez ve beraberindekiler daha sonra esnafları ziyaret ederek, alınması gereken tedbirler konusunda uyarılarda bulundu.

 

Vali Bilmez ile birlikte denetimlere İl Jandarma Komutanı Tuğgeneral Yüksel Yiğit, İl Emniyet Müdürü Ali Karabağ, İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Mahmut Sünnetçioğlu da katıldı.

 

Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van’da, pandemi, denetimi, yapıldı,
Haber Yazılımı