Haber Detayı
25 Nisan 2019 - Perşembe 16:38
 
Van’da “Sanat Hoştur”!
Van'daki ilk tiyatro festivalini geçen yıl gerçekleştiren Üvercinka Kültür Sanat, bu yıl da “Sanat Hoştur” sloganıyla perdelerini ikinci defa sanatseverlere açıyor. Üvercinka Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Taşdemir, “Bölge turizmi açısından son derece kıymetli olan İran coğrafyasından da oyunlar ağırlayarak hem seyirci, hem turizm açısından büyük hedefler belirlemiş durumdayız.” dedi.
KÜLTÜR Haberi
Van’da “Sanat Hoştur”!

Edinilen bilgilere göre, 2018 yılında Genco Erkal, Nihal Yalçın, Burak Demir, Levent Üzümcü, Rüçhan Çalışkur, Hamit Demir, Olgun Toker gibi sanatçıları ağırlayan Üvercinka Kültür Sanat, bu yıl da tiyatronun duayen isimlerini II. Üvercinka Tiyatro Festivali'nde buluşturacak.

Festival kapsamındaki tüm etkinlikler, 10-19 Mayıs tarihleri arasında Van Devlet Tiyatrosu’nda gerçekleştirilecek.

Ramazan ayına denk geldiği için etkinliklerin tamamının, iftardan sonra, saat 21.00’de başlayacağı belirtildi. 

 

“SANAT HOŞTUR”

Etkinliklerle ilgili olarak Artukbey Kafede açıklama yapan Üvercinka Kültür Sanat Yönetim Kurulu Başkanı Fatih Taşdemir, “Bu sene 'Sanat Hoştur' sloganıyla yola çıkarak bölge halkına, yerelden ulusala, ulusaldan dünyaya açılan bir pencere sunuyoruz. Geçen yıl Türkiye'nin birçok ilinden seyirci ağırladık, toplamda 50 bin seyirciye ulaştık” dedi.

 

"TURİZMİ HEDEFLEDİK"

Bu yılki etkinlikler kapsamına İran’ı güçlü bir şekilde dahil ettiklerini ifade eden Taşdemir, “Bölge turizmi açısından son derece kıymetli olan İran coğrafyasından da oyunlar ağırlayarak hem seyirci, hem turizm açısından büyük hedefler belirlemiş durumdayız. İran’dan etkinlik için rezervasyon yapanlar da var. Zaten İran’dan gelecek olan tiyatro ekibi İran’da bunun tanıtımını, reklamını yapıyorlar, dolayısıyla İran’dan güçlü bir izleyici kitlesi bekliyoruz. İran basınında da haberler yer aldı. Dolayısıyla güzel bir geri dönüş olacak.” diye konuştu.

 

DÜNYACA ÜNLÜ İSİMLER 
Etkinliklerde dünyaca ünlü isimlerin yer alacağını belirten Taşdemir, katılımcılar ve festival kapsamıyla ilgili şu bilgileri verdi:
“Bu 10 gün içerisinde resim sergimiz olacak. Dünyanın ünlü yazarlarından biri olan Matei Visniec aramızda olacak. Bahtiyar Engin, Cansu Fırıncı, İran’dan Ramin Nasiri, Çetoyê Zêdo, ayrıca Derya Günaydın, Cem Düzova gibi sanatçıların yapacağı atölye, söyleşi ve panellerle onlarca kişiye tiyatro sihrinin kapılarını aralatacak. Bunun yanı sıra Necat Karakaya'nın daha önce görmediğimiz bir teknikle yaptığı 'Anlamlara Kelime Bulamayınca' adlı resim sergisi de yapılacak. Yerel, ulusal ve uluslararası tiyatro oyunları olacak. Haldun Dormen ve ekibini ağırlayacağız. Haldun Dormen ilk defa Van’a gelecek. Derya Alabora, Deniz Çakır’ın ‘Beyaz Atlı’ oyunu olacak. İran’dan Kürtçe bir tiyatromuz olacak, bütün gelirini Kirmanşah’taki sel felaketinde zarar görenlere göndereceğiz. Final oyunumuz da, ‘Halktan Biri’ oyunu olacak. Kapanışı öyle yapacağız.”

 

ALTERNATİF ETKİNLİK ARAYANLAR
Etkinliklerin Ramazan ayına denk geleceğini hatırlatan Taşdemir, bunun da önlemini aldıklarını belirterek, “Etkinliğimizi Van Devlet Tiyatrosu’nda yapacağız, bunu da direkt Kültür Bakanlığı üzerinden yapıyoruz. İftardan sonra saat 21.00’de olacak programlar, malum Ramazan ayına denk geliyor. İftardan sonra alternatif etkinlik arayanlar için güzel bir çalışma olacak.” diye kaydetti.
Haber: Adil HARMANCI

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van’da, “Sanat, Hoştur”!,
Haber Yazılımı