Haber Detayı
10 Eylül 2020 - Perşembe 09:15
 
Van'da üretiyor, bölgeye hitap etmek istiyor
Van’da 4 aydır Akcup markasıyla, Karşıyaka Mahallesi'nde kağıt bardak eretimi yapılıyor. Kağıt bardak üreten firmanın amacı ise yakın zamanda tüm bölgeye hitap edebilmek.
EKONOMİ Haberi
Van'da üretiyor, bölgeye hitap etmek istiyor

İlk etapta 2 baskı makinesi ve 2 personelle 300 metrekare kapalı, 600 metrekare de açık alanda üretime başladıklarını söyleyen firma sahibi Medeni Gümüştaş, hedeflerinin ilerleyen dönemlerde bölgeye hitap etmek olduğunu söyledi.
Kağıt bardak üretim atölyeleri hakkında gazetemize konuşan Gümüştaş: “Daha teknolojik makineler alıp üretim çeşitliliğimizi artırmak, sadece bardak üretimiyle sınırlı kalmayıp yanında tabak üretmek, çatal-kaşık üretmek gibi planlarımız var. Hedefimize ulaşınca bölgeye hitap etmek istiyoruz, önümüzü görüyoruz ”dedi.

 

“BARDAK ÜRETİMİYLE BAŞLADIK AMA...”

 

Akmis Pastanesi sahibi Medeni Gümüştaş, kağıt bardak üretimi noktasında hammadde erişimi konusunda bazen sıkıntı yaşadıklarını dile getirdi. Gümüştaş şöyle konuştu: “Yaklaşık 4 ay önce bu işe başladık. Bu işe başlamamızın en önemli sebeplerinden bir tanesi Van’da bunun eksikliğini görmemiz oldu. Yani ihtiyaç olduğunu, bu tür ürünlerin hep dışarıdan geldiğini gördük. Birde burada, yani memleketimizde daha farklı işler yapmak istedik. Bildiği gibi yaklaşık 16 yıldır pastane sektöründeyiz. Bunun yanında ne yapabiliriz diye arkadaşlarla düşündük, neler eksik bu eksikliği gördük. Şuanda 2 makineyle çalışıyoruz, makineler yurt dışından getirildi. 6.5 oz dediğimiz modelli üretiyoruz. Doğuanadolu bölgesinde en çok tüketilen ve tercih edilen modeli üretiyoruz. Bununla birlikte bir de isteyen firmalar için özel baskı yapıyoruz. 2 elemanla, 2 makineyle çalışıyoruz. Günlük yaklaşık 30 koli üretebiliyoruz. Hammadde konusunda biraz sıkıntı yaşıyoruz. Hammadde genelde yurt dışı olduğu için bize biraz geç geliyor, vakitsiz geliyor, zamansız geliyor, doların yükselmesi hammaddeye yansıyor. Bu da bardak fiyatlarına, üretim maliyetlerine yansıyor haliyle. Ama yine de iyiyiz. Daha önce dediğim gibi ilk aşamada 2 makineyle bu işe başladık ama bir hedefimiz var. Daha büyük bir alana sahip olmak, daha teknolojik makineler alıp üretim çeşitliliğimizi artırmak amacındayız. Sadece bardak üretimiyle sınırlı kalmayıp yanında tabak üretmek, çatal - kaşık üretmek gibi planlarımız var. Hedefimize ulaşınca bölgeye hitap etmek istiyoruz, önümüzü görüyoruz. İnşallah daha büyük üretimlerle daha da büyüyeceğiz, kendimize güveniyoruz.”  

 

“BİR VAN FİRMASIYIZ”

 

Van’da açılan bir firma oldukları için Van markası olmak istediklerini dile getiren Gümüştaş, bunun için de yerli esnafın desteğine ihtiyaçlarının olduğunu söyledi.

 

Gümüştaş; “Biz bir Van firmasıyız. Esnafımız, toptancımızın bizi tercih etmelerini, destek vermelerini bekliyoruz. Fiyat konusuna gelince; fiyatlarımız gerçekten çok daha uyguna geliyor. Çünkü üretim yerimiz Van. Ulaşım kolay, kargo gideri yok. Maliyet konusunda daha ucuz, kalite konusunda kaliteli üretim yapıyoruz. Bir çok üretim yapan firma aynı kişiden hammaddeyi alıyor. Dediğim gibi Vanlı esnafımız bizi tercih ettiği zaman siparişleri yetiştirmek için biz çalışan eleman sayımızı artıracağız, makine sayımızı artıracağız. Biz kazanırken Van kazanacak, bölge kazanacak, hep beraber kazanacağız. Esnaflarımız bu ürünü Van dışından aldıkları zaman kamyon bazında almak zorunda oluyorlar, en az 100-200 koli almak zorunda kalıyorlar, bu miktarda mal aldığı zaman alan kişinin bir depoya ihtiyacı olacak. Nakliye ödeyecek, bizde ise bu durum yok. İhtiyacı kadar günlük alışveriş yapabilir, böylece nakliye ve depo giderlerinden kurtulmuş olur. Üretim yerimiz Karşıyaka Mahallesinde, 300 metrekare kapalı alan, 600 metrekare ise açık alanımız var” şeklinde konuştu.

Özel Haber: M. Selim KURT

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van'da, üretiyor,, bölgeye, hitap, etmek, istiyor,
Haber Yazılımı