Haber Detayı
01 Nisan 2019 - Pazartesi 08:54
 
Van esnafının İranlı turist yorumu
İranlı turistler bir Nevruz tatilini daha geride bıraktı. Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da, İran'da uygulanan Nevruz tatili nedeniyle çok sayıda İranlı turist tatil için Van'a geldi. Ancak esnaflar, önceki yıllarla kıyaslama yapıldığında bu yıl Van'a gelen İranlı turist sayısında gözle görülür bir azalmanın olduğunu söyledi. Esnaflar ayrıca, İran parasının değer kaybetmesinden dolayı turistlerin önceki yıllardaki gibi çok alışveriş yapmadıklarını ve bu durumun kendilerini etkilediğini ifade etti. Bazı esnaflar ise, İranlı turistlerin Trabzon'un girişimi ile bu ilimize ücretsiz taşındıklarını, aynı uygulamanın Van için de yapılması gerektiğini söyledi.
GÜNDEM Haberi
Van esnafının İranlı turist yorumu

“İRANLI TURİSTLERE ÖZEL YEMEK”
İranlı turistler ile ilgili konuyu değerlendiren Kervansaray Restaurant sahibi Süleyman Şirp şunları söyledi; “İran’da uygulanan Nevruz Bayramı ve memleketimizdeki Shopping Fest nedeniyle İran'dan misafirlerimiz kentimizi tercih etti ama bu Nevruz Bayramı tatili diğer dönemlerinkine benzemedi. Sayı açısından biraz düşüklük görüyoruz ama yine de onların gelmesiyle işlerimiz de bir canlanma oldu. İranlıların gelmeye başladığı bugünlerde işlerimiz açıldı, misafirlerimizin sayısı arttı. Geçen senelere göre bir kıyaslama yapmamız gerekirse şimdi yoğunluk geçmiş dönemlere göre daha az. İran hükümetinin ülkeden çıkış harçlarına yaptığı zamlardan dolayı bu sene Van’a gelen İranlı turist sayısında azalma oldu.  Yine geçen sene Shopping Fest nedeniyle bir çok yemek çeşitlerimizde indirimlere gitmiştik, bu sene de devam ediyoruz. Bununla beraber yine İranlıların damak zevkine hitap etmek için onların yemek çeşitlerini yapabilen bir aşçımız var ve halen bizimle çalışmaya devam ediyor. Bu sene aynı hizmeti vermeye devam ediyoruz. İranlı turistlere özel günlük 3-4 çeşit yemek çıkarıyoruz. Bu hizmetimiz sadece Nevruz Bayramı ve Shopping Fest için değil yıl bazında da gruplar halinde ilimize gelen turistler için hizmete devam ediyoruz.”

 

“BİZ DE İRANLILARI ÜCRETSİZ TAŞIYALIM”

"Kapıköy Sınır Kapısından giriş yapan İranlı turistlerin Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası tarafından Trabzona ücretsiz ulaşımlarının sağlandığını duyduğunu söyleyen İGS Şal sahibi Fatih Gültepe, İranlı turistlerin Van esnafına katkılarının önceki yıllara göre düştüğünü söyledi. Gültepe; “İç piyasada sıkıntı olduğu için esnaflar haklı olarak İranlı turistlerle birlikte bir ekonomik hareket bekliyordu. Tabi bir miktar hareketlilik oldu İranlı turistler sayesinde. Bakkala da, konfeksiyona da, kahvehanelere de, lokantalara da, eğlence yerlerine de yani herkese katkısı oluyor İranlı turistlerin ama geçen yıla nazaran bu yıl bu katkı azaldı. Mesela biz geçen seneki satışlarımızı yakalayamadık. Bir de üstüne şu market mağazacılık olayı var. Her isteyen gelip burada mağaza açarsa yanlış olur, hepimize de yazık olur. Bunun da bir sınırı olmalı. Yerel esnafa bir darbe olur bu. Konunun özüne dönersek, turizm konusunda yletersiz kalıyoruz gibime geliyor. Mesela bir duyum aldım; Trabzon'un, kapıdan otobüsle turistleri bedeva götürdüğü söyleniyor. Bunu yapıyorlarsa bence çok iyi yapmışlar. Çok iyi düşünmüşler, tebrik ediyorum. Keşke bunu biz de düşünebilseydik. Sonuçta gelen misafirler kapıdan çıkarken para ödüyorlar, o parayı ödemek onlara çok ağır geliyor. Biz de böyle yapabilseydik en azından onların harç paralarını amorti etmiş oluruz, o zaman çok daha iyi olurdu. Otelcilerimizin bir çoğu tam kapasite çalışamıyor, lokantalarımız öyle, eğlence merkezlerimiz öyle, marketlerimiz öyle, konfeksiyonlarımız öyle. Birleşip bir dahaki Nevruz’da bizde öyle bir uygulama yapabilirsek çok daha fazla turist getirmiş oluruz, bu da bize döviz olarak geri döner” dedi.

 

“ESKİDEN YER BULUNMUYORKEN, ŞİMDİ BOŞ YER ÇOK”

ARTUKBEY Kahve Van Şube sahibi Şiyar İzci ise, turizme ilişkin şunları söyledi; “Kabul etmek gerekir ki, İranlı turistlerin Van için etkisi büyük. Mesela 2 yıl önce Mart Nevruz Bayramında geldiler ve Eylül ayına kadar hiç gitmediler. Gerçekten Van ekonomisine ciddi anlamda bir katkıları oldu. Geçen yıl İran hükümeti tarafından çıkış harçlarına zam yapılması ve İran’daki ekonomik sıkıntılardan dolayı artık Van’a pek gelmiyorlar. Eskiden burada kalabilecekleri yer bulamazken şuan her yer boş. Nevruz Bayramı dolayısı ile oteller biraz doldu ama yine de eski ticareti arıyoruz çünkü alım güçleri düştü. Eskiden biz onlara çok güzel satışlar yaparken, paraları çok değer kaybetti, şuanda satamıyoruz. Çok pahalı geliyor onlara. Bizim onlara 10 TL’ye sattığımız bir ürün onların 11 bin Tümeni idi şuanda 25-30 bin Tümen'lerine denk geliyor. O yüzden bunun hesaplamasını yapıp çoğu zaman alışveriş yapmıyorlar. Cazip gelmiyor artık. İranlı turist zaten bilindiği gibi normal turist değil. Yiyip içip gitmiyorlardı, onlar bir nevi bavul ticareti de yapıyorlardı. Tekstil İran’da pahalı olduğu için özellikle giyim anlamında çok ciddi alışverişler yapıyorlardı .Van ekonomisine de ciddi anlamda katkıları oluyordu ama şuanda daha önce yapılan ticaretin 10’da 1’i  zar zor yapılıyor. Daha önceki bayramlarda gelen turistlerin yarısı ya var ya yok diyebiliriz. Kalabalık görünüyor ama değil. Duyduğumuz kadarıyla Trabzon Ticaret Odası İran’la görüşmeler yaptı ve bu insanları oraya çektiler, ekonomik anlamda destek sundular ve büyük bir çoğunluğu şuan oraya gidiyor. Ticaret Odamızdan ve yetkililerden isteğimiz şu; aynen Trabzon'un yaptığı gibi girişimlerde bulunalım, bizler de İranlıları buraya ücretsiz taşıyalım.”
Özel Haber: M. Selim Kurt

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, esnafının, İranlı, turist, yorumu,
Haber Yazılımı