Haber Detayı
10 Ocak 2019 - Perşembe 16:09
 
Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti; “Medya sektörü ekonomik açıdan zor bir dönemden geçiyor”
Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti ile Anadolu Basın Birliği Van Şubesi, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yazılı birer açıklama yaptı.
GÜNDEM Haberi
Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti; “Medya sektörü ekonomik açıdan zor bir dönemden geçiyor”

Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti tarafından yapılan açıklamada; “10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 yılında sektörde çalışanların haklarına ilişkin 212 sayılı yasanın uygulanmaya başlandığı önemli bir gündür. Gazeteciler o gün sözleşme imzalama hakkına kavuşarak maaşlarını peşin alma, yıpranma hakkı, kıdem tazminatı, sendikalaşma ve toplu sözleşme gibi önemli kazanımlar elde etti. Ancak bugün gelinen noktada medya sektörü ekonomik açıdan zor bir dönemden geçiyor. Gazetecilik sektöründe yaşanan sorunların bir an önce çözülmesi, demokrasimizin yaşaması ve gelişmesi açısından büyük önem taşımaktadır.” denildi.
Açıklamanın devamında; “Kentimizdeki medya organlarımız ekonomik anlamda direnmeye, ayakta durmaya çalışsa da bir şeyler yapılmadığı takdirde ne yazık ki onları karanlık bir son beklemektedir. Kurumlarımız desteklenerek gazeteci meslektaşlarımızın geleceğe emin bakmaları sağlanmalıdır. İktidar ve muhalefet partilerinin bir an önce gazeteciliğin gelişmesi adına ortak çaba sarf etmesini beklemekteyiz. Yapılacak yeni düzenlemeler hem gazeteciliğin önünü açacak, hem de yaşanan bazı olumsuzlukların önüne geçmiş olacak. Bunun yanı sıra geçen yıllardan bugüne bazı cümleleri yenilemek gerekirse Van özelinde gazeteciler zor şartlara rağmen acımazsızca eleştirilmekte, mesnetsiz tartışmaların odağı haline getirilmektedir. Kendisine gazeteci sıfatını yakıştıran bazı sözde isimlerin bu mesleğe ömrünü veren emektarlarla aynı kefeye konulması can acıtıcıdır. Bizler gazeteciliğin onurlu ve şerefli bir meslek olduğu gerçeğinden asla vazgeçmeyen kalemler olmaya devam edeceğiz. Çok düşük ücretlerle, çok zor şartlarda çalışmak durumunda kalsak bile kent hassasiyetimizi en üst seviyede tutarak birlik ve beraberliğimizi pekiştireceğiz. Kalem gazeteciyse, kağıt gazetedir. Kağıt olmazsa kalemin de bir anlamı olmaz. Doğruyu ilke edinen gazetecilerin, görevlerini ifa ederken temel hak ve özgürlükleri rahatça kullanabileceği, tehdit ve baskıya uğramayacağı, tüm sosyal haklarını edineceğini temennisi ile Van’daki meslektaşlarımız olmak üzere tüm gazetecilerin ‘10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutluyoruz.” ifadelerine yer verildi.

 

ABB'NİN MESAJI
Anadolu Basın Birliği Van Şubesi de, Gazeteciler Günü dolaysıyla bir mesaj yayımladı.
Anadolu Basın Birliği (ABB) Van Şubesi tarafından, Çalışan Gazeteciler Günü dolaysıyla yayımlanan mesajda;" Kamuoyunun aydınlatılması ve bilgilendirilmesi doğrultusunda, her şartta görevlerinin peşinde koşan, gazetecilik mesleğinin zor şartlarına rağmen, mesai kavramı ve zamanını gözetmeksizin, görevlerini en iyi şekilde yerine getiren tüm gazeteci arkadaşlarımızı yürekten kutlarız. Ayrıca Van'da basın mensuplarını temsil eden iki dernek var. Van'da iki derneğin de, basın camiası adına en güzel şekilde, birlik ve beraberliği yerine getirmelerinden ötürü, Van Gölü Gazeteciler Cemiyeti (VGC) ve Anadolu Basın Birliği (ABB) Yönetim Kurulunu ve üyelerini saygıyla selamlıyoruz. Bilindiği üzere Çalışan Gazeteciler Günü, 1961 yılından itibaren her yıl '10 Ocak'ta kutlanan özel bir gündür. Bu anlamda, bizler de Anadolu Basın Birliği (ABB) Van Şubesi olarak, basın yayın organları içerisinde çalışan muhabirinden, sayfa editörüne, yazarlarından, matbaasında çalışan tüm gazetecilerimizin '10 Ocak' Çalışan Gazeteciler Günü'nü en kalbi duygularımızla kutlar, hayatlarında sağlık, sıhhat ve başarılar dileriz" denildi. / Prestij Haber Merkezi

Kaynak: (Prestij Haber Merkezi) - Prestij Haber Merkezi Editör:
Etiketler: Van, Gölü, Gazeteciler, Cemiyeti;, “Medya, sektörü, ekonomik, açıdan, zor, bir, dönemden, geçiyor”,
Haber Yazılımı